Differences between revisions 7 and 8
Revision 7 as of 2014-11-10 07:50:34
Size: 46
Editor: EEAG73
Comment:
Revision 8 as of 2014-11-10 08:03:28
Size: 2546
Editor: EEAG73
Comment:
Deletions are marked like this. Additions are marked like this.
Line 2: Line 2:

= A stressz =

A betegségekre a szervezet kétféle módon reagál, specifikusan és aspecifikusan. Például aspecifikus válasz a betegségérzet, étvágy és életerő csökkenése, fájdalmak, fogyás stb. Ezeket a tüneteket régebben kevésbé kutatták, mert nem segítették egy adott patogén azonosítását és a konkrét diagnózis felállítását. Az áltlánosan javasolt terápia a pihenés, könnyen emészthető, de tápláló étrend, a környező hőmérséklet nagymértékű változásaival szembeni védelem volt, esetleg fájdalomcsillapítókat adtak.
A stressz mint kifejezés elsőként Selye János nevéhez köthető. 1955-ös cikkében definiálta ezzel a különböző ingerekre érkező nem specifikus válaszreakciót. Öt kérdésre kereste a választ:
* bullets; 1. Mik a stresszre jellemző változások?
* bullets; 2. Hogyan változik a stressz szindróma az idő múlásával?
 Mik a különböző utak, melyeken keresztül a stressz eléri az adott szerveket?
Vannak-e adaptációs betegségek, és ha igen, ezek főként az adaptációs szindrómában bekövetkező hibák eredményei-e?
Milyen mértékben alkalmazhatók az állatokon végzett stresszkísérletek a klinikai orvostudományban?
Úgy találta kutatásai során, hogy az aspecifikus tünetek szorosan összefüggnek, és így szindrómát alkotnak, amit ő általános adaptációs szindrómának nevezett el, és három fázisát határozta meg: alarm reakció, az ellenállás szakasza és a letörési fázis.
Alarm reakció:
Nem feltétlenül Cannon-féle vészreakcióval jár együtt. Ebben a stádiumban a stresszor (stresszt előidéző behatás) kifejti közvetlen hatását, aktiválódik az immunrendszer, az idegrendszer és az endokrin-rendszer is. Stresszor lehet specifikus kórokozó, fizikai, emocionális vagy akár táplálkozással kapcsolatos inger is.
Ellenállási fázis:
Ha a stresszor hosszabb ideig jelen van, a szervezet adaptációja optimálissá válik. Az adaptációs képesség mértékének jellemzője az adaptációs energia, ami a kitettség hosszával arányosan csökken.
Letörési fázis:
A megszerzett adaptáció elveszik, a szervezet kimerül a folyamatos fokozott működés miatt.
Azon esetben, ha a stresszor jelenléte nem szűnik meg, a szervezet energiatartalékai csökkennek és kialakulhatnak adaptációs betegségek pl.: gyomorfekély, krónikus ízületi gyulladás, cardiomyopathia, magas vérnyomás betegség.

A stressz

A betegségekre a szervezet kétféle módon reagál, specifikusan és aspecifikusan. Például aspecifikus válasz a betegségérzet, étvágy és életerő csökkenése, fájdalmak, fogyás stb. Ezeket a tüneteket régebben kevésbé kutatták, mert nem segítették egy adott patogén azonosítását és a konkrét diagnózis felállítását. Az áltlánosan javasolt terápia a pihenés, könnyen emészthető, de tápláló étrend, a környező hőmérséklet nagymértékű változásaival szembeni védelem volt, esetleg fájdalomcsillapítókat adtak. A stressz mint kifejezés elsőként Selye János nevéhez köthető. 1955-ös cikkében definiálta ezzel a különböző ingerekre érkező nem specifikus válaszreakciót. Öt kérdésre kereste a választ: * bullets; 1. Mik a stresszre jellemző változások? * bullets; 2. Hogyan változik a stressz szindróma az idő múlásával?

  • Mik a különböző utak, melyeken keresztül a stressz eléri az adott szerveket?

Vannak-e adaptációs betegségek, és ha igen, ezek főként az adaptációs szindrómában bekövetkező hibák eredményei-e? Milyen mértékben alkalmazhatók az állatokon végzett stresszkísérletek a klinikai orvostudományban? Úgy találta kutatásai során, hogy az aspecifikus tünetek szorosan összefüggnek, és így szindrómát alkotnak, amit ő általános adaptációs szindrómának nevezett el, és három fázisát határozta meg: alarm reakció, az ellenállás szakasza és a letörési fázis. Alarm reakció: Nem feltétlenül Cannon-féle vészreakcióval jár együtt. Ebben a stádiumban a stresszor (stresszt előidéző behatás) kifejti közvetlen hatását, aktiválódik az immunrendszer, az idegrendszer és az endokrin-rendszer is. Stresszor lehet specifikus kórokozó, fizikai, emocionális vagy akár táplálkozással kapcsolatos inger is. Ellenállási fázis: Ha a stresszor hosszabb ideig jelen van, a szervezet adaptációja optimálissá válik. Az adaptációs képesség mértékének jellemzője az adaptációs energia, ami a kitettség hosszával arányosan csökken. Letörési fázis: A megszerzett adaptáció elveszik, a szervezet kimerül a folyamatos fokozott működés miatt. Azon esetben, ha a stresszor jelenléte nem szűnik meg, a szervezet energiatartalékai csökkennek és kialakulhatnak adaptációs betegségek pl.: gyomorfekély, krónikus ízületi gyulladás, cardiomyopathia, magas vérnyomás betegség.

AlvasMegvonas (last edited 2014-11-24 06:56:44 by B4NY5E)