Differences between revisions 2 and 11 (spanning 9 versions)
Revision 2 as of 2012-11-18 16:43:08
Size: 25264
Editor: GG6B0U
Comment:
Revision 11 as of 2012-11-19 21:49:16
Size: 25857
Editor: GG6B0U
Comment:
Deletions are marked like this. Additions are marked like this.
Line 1: Line 1:
= Antibiotikum felszívódása csontgraftból-kísérlet és élettan =
<<TableOfContents(3)>>
Line 2: Line 4:
== 1.Az antibiotikum ==
Az antibiotikum név, az antibiózisra vezethető vissza. Az antibiózisnál az együttélés az egyik fajra nézve kedvezőtlen. (Antibiózis fogalmát Paul Vuillemin vezette be 1889-ben.) Az antibiotikumok alap tulajdonsága, hogy elpusztítja a baktériumokat (baktericid), vagy késlelteti a szaporodásukat (bakteriosztatikus).
Line 3: Line 7:
  Antibiotikum felszívódása csontgraftból-kísérlet és élettanAz antibiotikum Az antibiotikum név, az antibiózisra vezethető vissza. Az antibiózisnál az együttélés az egyik fajra nézve kedvezőtlen. (Antibiózis fogalmát Paul Vuillemin vezette be 1889-ben.) Az antibiotikumok alap tulajdonsága, hogy elpusztítja a baktériumokat, vagy késlelteti a szaporodásukat. Az első antibiotikum a szintetikusan előállított artfenamin volt. Ennek előállítása nagyon nehézkes és költséges volt, ezért mindennapi használatra nem volt alkalmas. Az igazi nagy áttörést az első természetben is előforduló penicillin felfedezése jelentette ([[http://hu.wikipedia.org/wiki/Alexander_Fleming|Alexander Fleming]] [[http://hu.wikipedia.org/wiki/1928|1928]]-ban). Ezt a baktériumok ellen használható gyógyszert, gombafajok szintetizálják. (1.kép: penicillin!) Mivel meg tudták oldani a nagy tömegben, viszonylag olcsón történő előállítását, ezért óriási szerepe volt a második világháborúban megsérült, illetve megbetegedett katonák életének megmentésében.
Line 5: Line 9:
  Az első antibiotikum a szintetikusan előállított artfenamin volt. Ennek előállítása nagyon nehézkes és költséges volt, ezért mindennapi használatra nem volt alkalmas. Az igazi nagy áttörést az első természetben is előforduló penicillin felfedezése jelentette ([[http://hu.wikipedia.org/wiki/Alexander_Fleming|Alexander Fleming]] [[http://hu.wikipedia.org/wiki/1928|1928]]-ban). Ezt a baktériumok ellen használható gyógyszert, gombafajok szintetizálják. (1.kép: penicillin!) Mivel meg tudták oldani a nagy tömegben, viszonylag olcsón történő előállítását, ezért óriási szerepe volt a második világháborúban megsérült, illetve megbetegedett katonák életének megmentésében.
  Az antibiotikumokat azért használjuk, mert baktérium ellenes hatásuk van. Ez a hatás lehet bakteriosztatikus, ami azt jelenti, hogy a baktériumok szaporodását gátolja, lehet baktericid hatásúak, amikor elpusztítja a baktériumokat. Számtalan antibiotikum létezik ma már. Vannak amelyek Gram + , vagy Gram- baktériumok ellen hatékonyak. Léteznek széles spektrumú antibiotikumok, melyek mindkét csoport baktériumaira is hatnak. Mivel egyetlen antibiotikum sem hatékony minden baktérium faj ellen, ezért problémás esetekben, kevert fertőzésekben az antibiotikumokat is kombinálják egymással. Humán gyógyászatban általában több fajta antibiotikumot adnak a betegnek egyszerre. Állatgyógyászati felhasználásban olyan készítményeket is gyártanak, amelyekben keverve található több fajta a hatóanyagok.
Számtalan antibiotikum létezik ma már. Vannak amelyek Gram + , vagy Gram- baktériumok ellen hatékonyak. Léteznek széles spektrumú antibiotikumok, melyek mindkét csoport baktériumaira is hatnak. Mivel egyetlen antibiotikum sem hatékony minden baktérium faj ellen, ezért problémás esetekben, kevert fertőzésekben az antibiotikumokat is kombinálják egymással. Humán gyógyászatban általában több fajta antibiotikumot adnak a betegnek egyszerre. Állatgyógyászati felhasználásban olyan készítményeket is gyártanak, amelyekben keverve található több fajta a hatóanyag.
Line 8: Line 11:
  Az antibiotikumokat bakteriális '''[[http://hu.wikipedia.org/wiki/Fertőzés|fertőzések]]''' kezelésére vagy megelőzésére használják. A szervezetben kívánt antibiotikum hatás a baktériumok elpusztítása, a '''[[http://hu.wikipedia.org/wiki/Fertőzés|fertőzések]] '''visszaszorítása. A nem kívánt hatásokat mellékhatásoknak nevezzük. Az a legjobban felhasználható antibiotikum, amely minél szélesebb hatásspektrumú és minél kevesebb mellékhatása, negatív hatása van a szervezetre.
Line 10: Line 13:
  A szervezetben kívánt antibiotikum hatás a baktériumok elpusztítása, a fertőzés visszaszorítása. A nem kívánt hatásokat mellékhatásoknak nevezzük. Az a legjobban felhasználható antibiotikum, amely minél szélesebb hatásspektrumú és minél kevesebb mellékhatása, negatív hatása van a szervezetre. == 2. Az antibiotikum felszívódásának mechanizmusa ==
Az antibiotikum tartalmú készítményeket többféle képpen lehet használni.
Line 12: Line 16:
  Az antibiotikum tartalmú készítményeket többféle képpen lehet használni. (2.képen: pár pirula, fecskendőben folyadék, kenőcs, szemcsepp) (2.képen: pár pirula, fecskendőben folyadék, kenőcs, szemcsepp)
Line 14: Line 18:
  Beadhatjuk per orálisan (szájon keresztül). A hatóanyagnak gyomron károsodás nélkül kell áthaladnia. A hatóanyagot olyan vivőanyagba, vagy burkolatba kell tenni, ami ellenáll a gyomor savas kémhatásának. Felszívódás helye a vékonybél és a vastagbél. Innen, ha csak a hatást nem a bélben, bélfertőzések kezelésére kívánjuk használni, akkor el kell jusson a fertőzés helyére. A probléma, hogy a vérben minél nagyobb a koncentráció, az egészséges szövetekben is annál több a hatóanyag, ezért a nem kívánt mellékhatások előfordulás is gyakoribb lehet. Beadhatjuk per orálisan (szájon keresztül). A hatóanyagnak a gyomron károsodás nélkül kell áthaladnia, ezért olyan vivőanyagba, vagy burkolatba kell tenni, ami ellenáll a gyomor savas kémhatásának. Felszívódás helye a vékonybél és a vastagbél. Innen, ha csak a hatást nem bélfertőzések kezelésére kívánjuk használni, akkor el kell jusson a fertőzés helyére. A probléma, hogy a vérben minél nagyobb a koncentráció, az egészséges szövetekben is annál több a hatóanyag, ezért a nem kívánt mellékhatások előfordulás is gyakoribb lehet.
Line 16: Line 20:
  Bejuttathatjuk parenteralisan (szövetek közé) subcutan, intramuscularisan, intravénásan. Így elkerülhető a felszívódás alkalmával bekövetkező veszteség. A hatóanyag közvetlenül kerül a szervezetbe, nem szenved esetlegesen átalakító folyamatokat. Az intravénás beadás alakalmával a megfelelő dózis maradéktalanul és azonnal kerül a szállító folyadékba, a vérbe, amivel eljut a cél területre. Előnye lehet még, hogy olyan anyagokat is be tudunk juttatni, amelyek szövet irritáló hatásúak, ezért bőr alatt, vagy az izmok között jelentős irritáló hatást fejtenének ki.. Subcutan és intramuscularis bevitel esetén a felszívódási folyamat kissé elhúzódó, elnyújtott hatású, mert a hatóanyagnak be kell jutnia a vérbe. Bejuttathatjuk parenteralisan (szövetek közé) subcutan, intramuscularisan, intravénásan. Így elkerülhető a felszívódás alkalmával bekövetkező veszteség. A hatóanyag közvetlenül kerül a szervezetbe, nem szenved esetlegesen átalakító folyamatokat. Az intravénás beadás alakalmával a megfelelő dózis maradéktalanul és azonnal kerül a vérbe, amivel eljut a cél területre. Előnye lehet még, hogy olyan anyagokat is be tudunk juttatni, amelyek szövet irritáló hatásúak, ezért bőr alatt, vagy az izmok között jelentős irritáló hatást fejtenének ki. Subcutan és intramuscularis bevitel esetén a felszívódási folyamat kissé elhúzódó, elnyújtott hatású.
Line 18: Line 22:
   Alkalmazhatjuk helyileg. A hatóanyagot bekeverhetik kenőcsökbe, szemcseppekbe. A helyi felhasználás speciális területei az intraperitonealis (hasüregbe) történő bevitel, az intrartikularis (ízületi üregbe) történő alkalmazás. Használhatunk seb, illetve különböző üregek öblítésére való antibiotikum tartalmú oldatokat. A területre történő közvetlen bevitel csontsebészetben alkalmazható megoldásai közül rég óta alkalmazzák a gentamicin tartalmú láncokat. Ekkor egy vivő szálra kisméretű, gentamycint tartalmazó golyócskákat tesznek. A vivőanyagot úgy választják meg, hogy a hatóanyaggal együtt lassan, napok, illetve hetek alatt szívódjanak, oldódjanak fel. Ezt a láncot közvetlenül a sérült és/vagy fertőződött szövetek közé, vagy a törési sík, illetve a beépített implantátumok mellé helyezik. Ezekből a hatóanyag közvetlenül a kívánt területen, nagy koncentrációban és a szervezet egészét mellékhatásokkal nem terhelve szabadulnak fel. Alkalmazhatjuk helyileg. A hatóanyagot bekeverhetik kenőcsökbe, szemcseppekbe. A helyi felhasználás speciális területei az intraperitonealis (hasüregbe) történő bevitel, az intrartikularis (ízületi üregbe) történő alkalmazás. Használhatunk seb, illetve különböző üregek öblítésére való antibiotikum tartalmú oldatokat. A területre történő közvetlen bevitel csontsebészetben alkalmazható megoldásai közül rég óta használják a gentamycin tartalmú láncokat. Ekkor egy vivő szálra kisméretű, gentamycint tartalmazó golyócskákat tesznek. A vivőanyagot úgy választják meg, hogy a hatóanyaggal együtt lassan, napok, illetve hetek alatt szívódjanak, oldódjanak fel. Ezt a láncot közvetlenül a sérült és/vagy fertőződött szövetek közé, vagy a törési sík, illetve a beépített implantátumok mellé helyezik. Ezekből a hatóanyag közvetlenül a kívánt területen, nagy koncentrációban és a szervezet egészét mellékhatásokkal nem terhelve szabadulnak fel.
Line 20: Line 24:
  A helyi és parenterális alkalmazás közötti átmenetet képezi a kérdéses terület injekciós módszerrel történő körbe szűrése antibiotikumos injekcióval. Hátránya, hogy a sok tűszúrás miatt plusz szöveti károsodás és esetlegesen az erek sérülése miatt vérömlenyek keletkezése fordulhat elő, ami rontja a gyógyulási hajlamot. A helyi és parenterális alkalmazás közötti átmenetet képezi a kérdéses terület injekciós módszerrel történő körbe szűrése antibiotikumos injekcióval. Hátránya, hogy a sok tűszúrás miatt plusz szöveti károsodás és esetlegesen az erek sérülése miatt vérömlenyek keletkezése fordulhat elő, ami rontja a gyógyulási hajlamot.
Line 22: Line 26:
   A megfelelő beadandó dózis nagyságát vagy a testtömeg, vagy a testfelület nagysága határozza meg. Naponta általában 1-3 alkalommal kell beadni a gyógyszert és alap esetben 5-7 napig tart egy kúra. A rövid antibiotikum adagolás problémája lehet, hogy a baktériumok nem pusztulnak el, de lassan megszokják az antibiotikumos közeget, ami később már nem fog hatni rájuk (antibiotikum rezisztencia). Különösen az állatgyógyászatban használnak long actin (hosszú hatású) típusú antibiotikum injekciókat is. Ezek egy beadás után 48-72 óráig megfelelő vérszintet adnak. Speciális esetben a hatás kár 10 napig is tarthat. Helyi antibiotikum használatra abban az esetben is szükség lehet, amikor a szervezet méregtelenítő, kiválasztó szerveinek (máj, vese) károsodása miatt a fent említett adagolási formák nem választhatóak. Hiszen a bejuttatott gyógyszernek majd ki is kell választódnia, és el kell távoznia a szervezetből. A megfelelő beadandó dózis nagyságát vagy a testtömeg, vagy a testfelület nagysága határozza meg. Naponta általában 1-3 alkalommal kell beadni a gyógyszert és alap esetben 5-7 napig tart egy kúra. A rövid antibiotikum adagolás problémája lehet, hogy a baktériumok nem pusztulnak el, de lassan megszokják az antibiotikumos közeget, ami később már nem fog hatni rájuk (antibiotikum rezisztencia). Különösen az állatgyógyászatban használnak long actin (hosszú hatású) típusú antibiotikum injekciókat is. Ezek egy beadás után 48-72 óráig megfelelő vérszintet adnak. Speciális esetben a hatás akár 10 napig is tarthat. Helyi antibiotikum használatra abban az esetben is szükség lehet, amikor a szervezet méregtelenítő, kiválasztó szerveinek (máj, vese) károsodása miatt a fent említett adagolási formák nem választhatóak. Hiszen a bejuttatott gyógyszernek majd ki is kell választódnia, és el kell távoznia a szervezetből.
Line 24: Line 28:
  Sajnos minden gyógyszer használatnak lehetnek mellékhatásai. Az antibiotikumok használatánál mellékhatások ritkák. Előfordulhat allergiás reakció, láz, a bélflóra károsodás illetve teljes elvesztésekor Clostridium difficile fertőzés, hasmenés. A hosszú antibiotikum használat a hüvelyflóra pusztulását is okozhatja, aminek következménye a Candida gombás fertőzés. Leggyakoribb panasz a bélgyulladás. Extrém esetben az allergiás reakció olyan heveny is lehet, hogy a beteg életét is veszélyeztetheti. Sajnos minden gyógyszer használatnak lehetnek mellékhatásai. Az antibiotikumok használatánál mellékhatások ritkák. Előfordulhat allergiás reakció, láz, a bélflóra károsodás illetve teljes elvesztésekor Clostridium difficile fertőzés, hasmenés. A hosszú antibiotikum használat a hüvelyflóra pusztulását is okozhatja, aminek következménye a Candida gombás fertőzés. Leggyakoribb panasz a bélgyulladás. Extrém esetben az allergiás reakció olyan heveny is lehet, hogy a beteg életét is veszélyeztetheti.
Line 26: Line 30:
== 3. A csontgraft ==
A csontok súlyos sérülésekor előfordulhat, hogy a törési végen több, különböző méretű szilánk keletkezik. Ezek egy része vagy a méret, vagy a lágy szöveti kapcsolatának megszakadása miatt a helyreállításnál nem foglalható bele a törésbe. A darabok eltávolítása után a törési végeken anyaghiány jelentkezik. Egyes esetekben olyan bakteriális fertőzés alakulhat ki a törési végeken, aminek következtében csontfelszívódás történik. A felszívódásnak oka lehet a nem megfelelő rögzítés a törési síkban, vagy a lágyszöveti sérülések miatti csontfelszívódás is. Ilyenkor az alap, vagy az ismételt operációnál jelentős anyaghiány keletkezhet.
Line 27: Line 33:
Ezt a hiányt eleinte a beteg csípőlapátjából, bordájából, tibiájából kivett darabbal próbálták pótolni. Ezt hívjuk autológ csontátültetésnek. Majd heterológ (másik szervezetből eltávolított) nagyobb csontdarabokkal kísérleteztek. Végül felfedezték, hogy a feldarabolt spongiosának (apróra vágott csontanyagnak) nagyobb a csontfejlődést elősegítő hatása.
Line 28: Line 35:
  A csontok súlyos sérülésekor előfordulhat, hogy a törési végen több, különböző méretű szilánk keletkezik. Ezek egy része vagy a méret, vagy a lágy szöveti kapcsolatának megszakadása miatt a helyreállításnál nem foglalható bele a törésbe. A darabok eltávolítása után a törési végeken anyaghiány jelentkezik. Egyes esetekben olyan bakteriális fertőzés alakulhat ki a törési végeken, aminek következtében csontfelszívódás történik. A felszívódásnak oka lehet a nem megfelelő rögzítés a törési síkban, vagy a lágyszöveti sérülések miatti csontfelszívódás is. Ilyenkor az alap, vagy az ismételt operációnál jelentős anyaghiány keletkezhet. Ekkor kezdték el az autológ spongiózával és a heterológ spongiózával történő pótlást és plasztikázást.
Line 30: Line 37:
  Ezt a hiányt eleinte a beteg csípőlapátjából, bordájából, tibiájából kivett darabbal próbálták pótolni. Ezt hívjuk autológ csontátültetésnek. Majd heterológ (másik szervezetből eltávolított) nagyobb csontdarabokkal kísérleteztek. Végül felfedezték, hogy a feldarabolt spongiosának (apróra vágott csontanyagnak) nagyobb a csontfejlődést elősegítő hatása. Autológ spongióza esetén aktív, saját, jó működő képességű, friss sejteket juttatunk a műtéti területbe, melyek nagy százalékban ott megtapadnak és felfrissítik, beindítják a gyógyulási folyamatokat. Azonban kis testméret esetén az anyag kivétele nem mindig lehetséges. További hátrányai hogy a plusz műtéti idő és stresszt a betegnek megterhelő, valamint hogy szeptikus állapotban ez a műtéti terület is előnye, hogy kilökődési reakció nincs.
Line 32: Line 39:
  Ekkor kezdték el az autológ spongiózával és a heterológ spongiózával történő pótlást és plasztikázást. Heterológ spongioza használatánál a csont anyagot egy azonos fajú donor eltérő egyedéből nyerjük ki. Előnye, hogy nagyobb méretet is elő lehet készíteni, jobban előretervezhető a beavatkozás. Aktív csontsejteket juttat a műtéti területre. Hátránya, hogy donort kell biztosítani valahogy, és kilökődési reakcióra lehet számítani. A kilökődés elkerülésére olyan gyógyszereket, főleg szteroidokat kell használni, amelyek a szervezet ellenálló képességét csökkentik, így a fertőzések megtelepedésének kedveznek.
Line 34: Line 41:
  Autológ spongióza esetén aktív, saját, jó működő képességű, friss sejteket juttatunk a műtéti területbe, melyek nagy százalékban ott megtapadnak és felfrissítik, beindítják a gyógyulási folyamatokat. Azonban kis testméret esetén az anyag kivétele nem mindig lehetséges. További hátrányai hogy a plusz műtéti idő és stresszt a betegnek megterhelő, valamint hogy szeptikus állapotban ez a műtéti terület is előnye, hogy kilökődési reakció nincs. A műcsontok használatának nagy előnye, hogy előre legyártott, műtét közben alakítható méretekben léteznek. Vivő anyagként funkcionálhat gyógyszerek (antibiotikumok) számára. Kilökődési reakciók ritkán fordulnak elő. Hátrányuk, hogy aktív sejteket így nem juttatunk a beteg területbe.
Line 36: Line 43:
  Heterológ spongioza használatánál a csont anyagot egy azonos fajú donor eltérő egyedéből nyerjük ki. Előnye hogy nagyobb méretet is elő lehet készíteni, jobban tervezhető előre a beavatkozás. Aktív csontsejteket juttat a műtéti területre. Hátránya, hogy donort kell biztosítani valahogy, és kilökődési reakcióra lehet számítani. A kilökődés elkerülésére olyan gyógyszereket, főleg szteroidokat kell használni, amelyek a szervezet ellenálló képességét csökkentik, így a fertőzések megtelepedésének kedveznek. Speciális esetben, amikor a törési sík, és/vagy az ott lévő sérült lágyszövetek életképességének a csökkenése miatt fertőzésre lehet számítani, akkor antibiotikumot is kell a törés köré, vagy a törési síkba, vagy a velőüregbe juttatnunk. A spongióza igazából nem használható vivőanyagnak. A műcsont anyagok optimálisak lehetnek erre a célra. Így két, fontos sebészeti célt is szolgálhatnak. Pótolják a hiányt és vivőanyagként oda juttatják és hosszabb ideig ott is tartják az antibiotikum hatóanyagot.
Line 38: Line 45:
A csontgraft csontcement része a legalkalmasabb az antibiotikumok befogadására. Ez a cement kémiai alapvegyülete a methyl-methacrylat. 1958-ban Sir John Charnley autopolymerizálódó PMMA protézist alkalmazott, amivel egy új sebészeti technikát talált fel.
Line 39: Line 47:
A napjainkban használt csontgraftok tartalmaznak még dibenzol perosidot (ez polymerizáció iniciátor), sugár elnyelő anyagot (cirkónium dioxid vagy bárium szulfát), illetve néha színezéket (klorofilt) is.
Line 40: Line 49:
  A műcsontok használatának nagy előnye, hogy előre legyártott, műtét közben alakítható méretekben léteznek. Vivő anyagként funkcionálhat gyógyszerek (antibiotikumok) számára. Kilökődési reakciók ritkán fordulnak elő. Hátrányuk, hogy aktív sejteket így nem juttatunk a beteg területbe. == 3. A speciális antibiotikum a csontgraftban ==
Olyan esetekben, mikor fertőzés alakulhat ki, vagy már ki is alakult, antibiotikumokra van szükség a csontsebészeti ellátásban, amelynek a következő speciális tulajdonságokkal kell rendelkeznie: Jól kell bejutnia a szövetekbe, de szövet irritáló hatás nélkül. Ha a törés körül lévő szövetek regenerációjára, szaporodására, működésére is negatív hatást fejt ki, akkor a törés gyógyulását is hátráltatná.
Line 42: Line 52:
  Speciális esetben, amikor a törési sík, az ott lévő sérült lágyszövetek életképességének a csökkenése miatt fertőzésre lehet számítani, akkor antibiotikumot is kell a törés köré, vagy a törési síkba, vagy a velőüregbe juttatnunk. A spongióza igazából nem használható vivőanyagnak. A műcsont anyagok optimálisak lehetnek erre a célra. Így két, fontos sebészeti célt is szolgálhatnak. Pótolják a hiányt és vivőanyagként oda juttatják és hosszabb ideig ott is tartják az antibiotikum hatóanyagot. Az ilyen antibiotikumnak széles hatásspektrummal kell rendelkeznie. A traumás elváltozás keletkezése után rövid időn belül sebészeti ellátást kell végeznünk. Ezekben az esetekben nincs idő rezisztencia vizsgálatra. A sérülés jellege (pl. nyílt törés, szennyezett sebek a törés körül, a törés körüli szövetek jelentős, kiterjedt sérülése, ami keringési gondokat fog okozni, elhalásra lehet számítani stb.) miatt preventíve használni akarunk valamilyen antibiotikumot. Célzott antibiotikum terápiára csak akkor van lehetőségünk, ha a csontsebészeti ellátást a beteg rossz általános állapota miatt el kell halasztani, vagy reoperációra van szükség az esetleges elhalások, vagy fertőzések miatt. Ezekben az esetekben van idő tenyésztéses és antibiotikum érzékenységi vizsgálatok végzésére, amivel ki lehet választani azokat a hatóanyagokat, amelyek biztosan hatnak a fertőző ágensre. Így baktericid hatás várható tőle, mert nincs idő kivárni, amíg a csíraszám lassan csökken le a törés körül. Ugyanakkor negatív hatással semmi képpen sem lehetnek az osteoclast és az osteoblast sejtekre, nem befolyásolhatja negatívan a szövetek vascularizációját és a csontcement mechanikai tulajdonságát, mert ezzel a kilökődésre való hajlamot módosíthatja.
Line 44: Line 54:
  A csontgraft csontcement része a legalkalmasabb az antibiotikumok befogadására. Ez a cement kémiai alapvegyülete a methyl-methacrylat. 1958-ban Sir John Charnley autopolymerizálódó PMMA protézist alkalmazott, amivel egy új sebészeti technikát talált fel. A speciális antibiotikumnak hozzáférhetőnek kell lennie por formában. Hőstabilnak és vízoldékonynak kell lennie. Az ilyen tulajdonságokkal rendelkező antibiotikumok: gentamycin, oxacillin, tobramicin, vankomicin, clindamicin, erythromicin, cefazolin, cefuroxim, cefamandol
Line 46: Line 56:
  A napjainkban használt csontgraftok tartalmaznak még dibenzol perosidot (ez polymerizáció iniciátor), sugár elnyelő anyagot (cirkónium dioxid vagy bárium szulfát), illetve néha színezéket (klorofilt) is. == 4. Speciális antibiotikumok használata csontsebészeti szempontból és azok felszívódása csontgraftokból: ==
Az első antibiotikummal kevert csontcementek a hatvanas években jelentek meg, ezzel a lokális antibiotikum profilaxist lehetővé téve. Lokális prevencióra a legnagyobb szükség a csökkent vérkeringésű, lágyborítással nem rendelkező területeken van. Itt a védekező mechanizmus jelentős mértékben csökkent.
Line 48: Line 59:
Előnye hogy a lokális antibiotikum csak az alkalmazási területen fejti ki hatását, kiáramlása lassú és folyamatos. Az első, antibiotikum tartalmú csontpótló anyagot csípőízületi protézisek beültetésekor használták.
Line 49: Line 61:
Csontgraftban alkalmazott antibiotikumok használatának előnyei, hogy közvetlenül a törési síkba helyezhetjük be.
Line 50: Line 63:
  Olyan esetekben, mikor fertőzés alakulhat ki, vagy már ki is alakult antibiotikumokra van szükség a csontsebészeti ellátásban, amelynek a következő speciális tulajdonságokkal kell rendelkeznie: Jól kell bejutnia a szövetekbe, de szövet irritáló hatás nélkül. Ha a törés körül lévő szövetek regenerációjára, szaporodására, működésére is negatív hatást fejt ki, akkor a törés gyógyulását is hátráltatná. A velőűr kitöltésére is használható, ahová más módon hatóanyagot nem tudunk juttatni. Kis méretben is alkalmazhatóak, ezért nem csak a nagy feltárással járó műtéteknél, hanem a minimális invazív technikáknál is használhatóak. Ha olyan graftot választunk, amely a csonthiány pótlására is alkalmas, mert beépül a gyógyuló csonthegbe úgy két funkciót tudunk megoldani egy anyaggal.
Line 52: Line 65:
  Széles hatásspektrummal kell rendelkeznie. A traumás elváltozás keletkezése után rövid időn belül sebészeti ellátást kell végeznünk. Ezekben az esetekben nincs idő rezisztencia vizsgálatra. A sérülés jellege (pl. nyílt törés, szennyezett sebek a törés körül, a törés körüli szövetek jelentős, kiterjedt sérülése, ami keringési gondokat fog okozni, elhalásra rossz keringésre lehet számítani stb.) miatt preventíve használni akarunk valamilyen antibiotikumot. Célzott antibiotikum terápiára csak akkor van lehetőségünk, ha a csontsebészeti ellátást a beteg rossz általános állapota miatt el kell halasztanunk, vagy reoperációra van szükség az esetleges elhalások, vagy fertőzések miatt. Ezekben az esetekben van időnk tenyésztéses és antibiotikum érzékenységi vizsgálatok végzésére, amivel ki tudjuk választani azokat a hatóanyagokat, amelyek biztosan hatnak a fertőző ágensre. Hátránya, hogy csak azt a koncentrációt tudjuk használni, amelyben gyártották a készítményt. A hatóanyag bevitelének maximális mértékét megszabja a kitöltendő csonthiány, illetve a csont velőüregének nagysága.
Line 54: Line 67:
  Baktericid hatást várunk tőle, mert nincs időnk kivárni, amíg a csíraszám lassan csökken le a törés körül. A csontgraftból a hatóanyag első sorban a felszínről és a pórusokon keresztül a cement mátrixából „leöblítődés-kimosás” útján jut ki. A folyamat az első 24 órában a legintenzívebb, majd a dózis logaritmikusan csökken. Az első 8 napban még jelentős, detektálható mennyiséget ürít és kifejti a baktericid hatását, függetlenül a csontcement minőségétől.
Line 56: Line 69:
  Ugyan akkor negatív hatással semmi keppen sem lehetnek az osteoclast és az osteoblast sejtekre, nem befolyásolhatja negatívan a szövetek vascularizációját. Majd a mátrix belsejéből, a cementállományon át, a környezet nedvességének hatására diffúzióval távozik a hatóanyag a csontgraftból.
Line 58: Line 71:
  Nem befolyásolhatja a csontcement mechanikai tulajdonságát, mert ezzel a kilökődésre való hajlamot módosíthatja. Az antibiotikum emisszió még egy évvel a csontgraft beültetés után is detektálható. Dr. Szabó György kutatási záróbeszéde alapján „A re operációk során nyert csontcement minták direkt vizsgálata azt mutatta, hogy az antibiotikum hozzáadását követően még 12 év múlva is jelentős emissziós aktivitás detektálható”.
Line 60: Line 73:
 Hozzáférhetőnek kell lennie por formában. Hőstabilnak és vízoldékonynak kell lennie. Ennek hátránya és veszélye, hogy a hosszú emissziós idő során a kibocsájtott antibiotikum koncentráció a MIC érték alá csökkenhet, és bakteriális rezisztencia alakulhat ki!
Line 62: Line 75:
 Az ilyen tulajdonságokkal rendelkező antibiotikumok: gentamycin, oxacillin, Amit számításba kell még venni, hogy az előre elkészített antibiotikumos csontgraftok tárolás során inaktiválódhatnak, gyógyszer koncentrációjuk csökkenhet.
Line 64: Line 77:
  tobramicin, vankomicin, clindamicin, erythromicin, cefazolin, cefuroxim, cefamandol == 5. Kísérlet MRSA staphilococcus ellen ==
Szerencsétlen esetben a sérülés helyén úgynevezett MRSA baktérium (meticillin rezisztens staffilococcus aureus) törzsek szaporodhatnak el. Ezek a törzsek általában korházi körülmények között szaporodnak el, és hozzászoknak az ott használt antibiotikumokhoz és fertőtlenítő szerekhez. Normál esetben is jelen lehetnek a beteg szervezetében miközben problémát nem okoznak. Traumás sérülések esetén, a legyengült szervezeti, vagy szöveti ellenálló képesség miatt a betegben addig problémát nem okozó baktériumok ezeken a helyeken megtelepedhetnek, és komoly fertőzést okozhatnak. A baktériumok, így az MRSA közvetlenül a trauma kapcsán a környezetből is fertőzheti a területet. Olyan rezisztencia képességgel rendelkeznek, hogy a megszokott antibiotikumokkal és fertőtlenítő szerekkel nem tudjuk elpusztítani őket. A meticillin nevű antibiotikum szinte minden törzsre hatékony, de ezt a törzset nem képes elpusztítani. A gentamycin is hatástalan gyakran ellenük. Ezért kifejlesztettek egy vankomycin tartalmú készítményt. A vankomicynt egy streptomices orientalis törzsből nyerik ki, és Gram pozitív baktériumokra hat (főleg entero,- staphilo coccusokra). hatásmechanizmusa a pennicillinéhez hasonló: a baktérium sejtfalába beépül, károsítja annak membránját. Eredetileg olyan fertőzéseknél használták, ami nem javult penicillinre, vagy a beteg allergiás volt rá. Az elmúlt időszakban egyre gyakrabban okoznak fertőzést a metcillin rezisztens baktériumtörzsek, így használatára újra nagy szükség lenne. Adagolása intravénásan történik, mind meningitis, endocarditis, osteomielitis kezelésére, de alkalmazzák preventív módon fogászati műtétek, csípőprotézis beültetés, szívbillentyű műtétek után egyaránt. A megfelelő hatékonyság érdekében a vérben egy minimális szint fölött kell tartani, de a magas vérkoncentrációt mindenképp kerülni kell, mert ez hallás és vesekárosító hatású. A megfelelő dózis meghatározása függ az életkórtól, testsúlytól, veseműködéstől, párhuzamosan adagolt gyógyszerektől. Gyári készítmény vankomycines csontgraftból jelenleg nincs forgalomban. Lánc formájában még nem használták.
Line 66: Line 80:
  Gentamycin tartalmú láncok használatának előnye a csontgraftokkal szemben, hogy jó röntgen árnyékot ad, így más ellátó intézményben is felderíthető, hogy alkalmazták a betegnél. Olyan esetben is alkalmazható, amikor nincs szükségünk csontpótlásra. A láncok a fertőzés súlyosságának megfelelően adagolhatók. Problémás esetben többet tesznek a műtéti területbe. Ebben az esetben hátrány lehet, hogy a betételéhez nagy sebészi feltárásra van szükség. Ma már több csontsebészeti megoldás van, ahol minimális invazív technikát alkalmaznak, vagyis több, apró feltárásból operálnak a gyorsabb rehabilitáció miatt. A viszonylag nagy lánc ebben az esetben problémát jelent. Hátránya az is, hogy közvetlenül a törési síkba, illetve a csont velőüregébe nem helyezhető be, mert a törésgyógyulást jelentősen hátráltatná. A gentamycin hatóanyaggal szemben már vannak rezisztens baktérium törzsek. Ebben az esetben az alkalmazása hatástalan. == 6. Új faktor: osteomyelitis ==
Line 68: Line 82:
Csontsebészeti szempontból az osteomyelitisnek van gyakorlati jelentősége, ami akut csontgyulladást jelent. Ezt gennykeltő baktériumok hozzák létre, általában a szervezet, egyéb részeiről a csontba jutva (valamilyen szervezetben lévő bakteriális gócból, pl. gennyes- gyulladt fog, középfülgyulladás, prosztata, vagy nőgyógyászati fertőzés stb.). Ritkábban alakul ki helyi forrásokból, mint nyílt törés vagy csontműtét közbeni fertőzés. A megbetegedések elsöprő többségét a staphilococcus aureus törzs okozza. A fertőzés foka nagyban függ az egyed védekezőképességétől, és a sérülés körüli szövetek állapotától. Ha a baktériumok bejutnak a vérbe, azzal szétterjedve más szerveket is megtámadhatnak. Az osteomyelitis tünetei: nyugalomban is fájdalmas, lüktető végtag, ami felette a bőr duzzadt, piros, a végtag megduzzad, ödémássá válik, mozgatásra a betegnek nagy fájdalmai vannak. Kialakulhat láz, elesettség, bágyadtság. Laboratóriumi vizsgálattal emelkedett fehérvérsejt szám (fvs), gyorsult süllyedés (We) és magas CRP-szint észlelhető. Pár nap múlva röntgeneltérések is jeletkeznek. A törési sík megvastagszik, mert a csont állománya fogyni kezd. A csont kontúrjai elmosódottá válnak, a csontállományban „habos szerkezet” alakul ki.
Line 69: Line 84:
Az osteomyelitis a gyulladásos mediátorok és sejtes reakciók miatt a törés gyógyulását késlelteti, vagy lehetetlenné teszi. A beültetett implantátumok a gyulladásos csontban kilazulnak, kilökődnek. Tartó szerepük megszűnik, a törés nem gyógyul, állízületek alakulnak ki és a csont funkciója nem áll helyre. Amennyiben ezt a folyamatot időben nem orvosoljuk a csont felszívódása nagy területeken következik be, ami a reopráció sikerét is kérdésessé teheti. Sok esetben a végtag megmentése csak a csont, a végtag rövidülésével oldható csak meg.
Line 70: Line 86:
  Az első antibiotikummal kevert csontcementek a hatvanas években jelentek meg, ezzel a lokális antibiotikum profilaxist lehetővé tette. Lokális prevencióra a legnagyobb szükség a csökkent vérkeringésű, lágyborítással nem rendelkező területeken van. Itt a védekező mechanizmus jelentős mértékben csökkent.
 Előnye hogy a lokális antibiotikum csak az alkalmazási területen fejti ki hatását, kiáramlása lassú és folyamatos. Az első, antibiotikum tartalmú csontpótló anyagot csípőízületi protézisek beültetésekor használták.
== 6. Kísérlet: ortopédiai jelentőségének igazolása ==
Line 73: Line 88:
  Csontgraftban alkalmazott antibiotikumok használatának előnyei, hogy közvetlenül a törési síkba helyezhetjük be. Magyar kutatók (Dr. Zahár Ákos, Dr. Laki Mónika, Dr. Lengyel Béla, Dr. Puskás Gábor, Dr. Antal István, Dr. Hajdú Mária, Dr. Kocsis György) kifejlesztettek egy vancomycin tartalmú csontgraftot, és vizsgálták annak alkalmazhatóságát és antimikrobális hatását nyúl MRSA osteomyelitis modellben.
Line 75: Line 90:
   A velőűr kitöltésére is használható, ahová más módon hatóanyagot nem tudunk juttatni. Kis méretben is alkalmazhatóak, ezért nem csak a nagy feltárással járó műtéteknél, hanem a minimális invazív technikáknál is használhatóak. Ha olyan graftot választunk, amely a csonthiány pótlására is alkalmas, mert beépül a gyógyuló csonthegbe úgy két funkciót tudunk megoldani egy anyaggal. A kísérletben 40 fehér újzélandi nyúlon műtéti úton idéztek elő MRSA baktérium oldat befecskendezésével osteomyelítist. (altatásban, aszeptikus körülmények között a tibia craniális oldali feltárásából, a crista tibiae-t csontvésővel leválasztották, így a csontvelő üregét megnyitották, az ANTSZ laborjában, MRSA fertőzésben meghalt humán betegből kiizolált, felpasszált, megfelelő koncentrációra beállított, steril eszközökben előkészített MRSA baktérium oldatát injektálták a nyúl csontjába.) A kialakult osteomyelitist röntgenfelvételekkel igazolták
Line 77: Line 92:
  Hátránya, hogy csak azt a koncentrációt tudjuk használni, amelyben gyártották a készítményt. A hatóanyag bevitelének maximális mértékét megszabja a kitöltendő csonthiány, illetve a csont velőüregének nagysága. Az állatokat három csoportba osztották.
Line 79: Line 94:
  A csontgraftból a hatóanyag első sorban a felszínről és a pórusokon keresztül a cement mátrixából „leöblítődés-kimosás” útján jut ki. A folyamat az első 24 órában a legintenzívebb, majd a dózis logaritmikusan csökken. Az első 8 napban még jelentős, detektálható mennyiséget ürít és kifejti a baktericid hatását, függetlenül a csontcement minőségétől.
 Majd a mátrix belsejéből, a cementállományon át, a környezet nedvességének hatására diffúzióval távozik a hatóanyag a csontgraftból.
Az első a negatív kontrollcsoport. Az oszeomyelitis nem idéztek elő. Ezen a csoporton vizsgálták a vivőanyag biodegradábilitását, a csontágy reakcióját nem fertőzött környezetben.
Line 82: Line 96:
  Az antibiotikum emisszió még egy évvel a csontgraft beültetés után is detektálható. „A re operációk során nyert csontcement minták direkt vizsgálata azt mutatta, hogy az antibiotikum hozzáadását követően még 12 év múlva is jelentős emissziós aktivitás detektálható” nyilatkozta dr. Szabó György, kutatásai záróbeszédében. A második csoportban autológ spongiosa és vancomycines gyógyszerhordozó rendszert építettek be, mielőtt a csontba osteomyelitist idéztek elő MRSA baktériumok oldatával.
Line 84: Line 98:
A harmadik csoportban csak spongiosa kitöltés történt a fertőzött csontba.
Line 85: Line 100:
Hat héttel később szövettani, laboratóriumi és radiológiai vizsgálatokkal bizonyították, hogy a vancomycines gyógyszerhordozó rendszer megfelelően működött. A csontosodást nem gátolta, az MRSA baktériummal előidézett osteomyelitis meggyógyult. A lokális antibiotikum hatás megfelelő, elégséges és mellékhatásoktól mentes volt.
Line 86: Line 102:
  Ennek hátránya és veszélye, hogy a hosszú emissziós idő során a kibocsájtott antibiotikum koncentráció a MIC érték alá csökkenhet, és bakteriális rezisztencia alakulhat ki! osteomyelitist rtg felvételekkel igazoltuk, majd második műtéttel feltártuk a csontot, behelyeztük a vankomycines csontgraftokat, zártuk a sebet
Line 88: Line 104:
  Amit számításba kell még venni, hogy az előre elkészített antibiotikumos csontgraftok tárulásuk során inaktiválódhat, gyógyszer koncentrációja csökkenhet. Az elvégzett kísérletek alapján kijelenthetjük, hogy a vankomycines csontgraft jól működött. A helyi alkalmazásnak sok előnye van, de hátrányai is lehetnek. A szervezet számára idegen anyag a műcsont (graft) és az antibiotikum is, ezért kétszeres a kilökődési kockázat. Noha helyileg és kis koncentrációban használjuk a vankomycint, mégis előfordulhat antibiotikum érzékenység a betegnél. A műcsont graft friss sejtes elemeket nem juttat a törési síkba.
Line 90: Line 106:
  Szerencsétlen esetben a sérülés helyén úgynevezett MRSA baktérium (meticillin rezisztens staffilococcus aureus) törzsek szaporodhatnak el. Ezek a törzsek általában korházi körülmények között szaporodnak el, és hozzászoknak az ott használt antibiotikumokhoz és fertőtlenítő szerekhez. Normál esetben is jelen lehetnek a beteg szervezetében miközben problémát nem okoznak. Traumás sérülések esetén, a legyengült szervezeti, vagy szöveti ellenálló képesség miatt a betegben addig problémát nem okozó baktériumok ezeken a helyeken megtelepedhetnek, és komoly fertőzést okozhatnak. A baktériumok, így az MRSA közvetlenül a trauma kapcsán a környezetből is fertőzheti a területet. Olyan rezisztencia képességgel rendelkeznek, hogy a megszokott antibiotikumokkal és fertőtlenítő szerekkel nem tudjuk elpusztítani őket. A meticillin nevű antibiotikum szinte minden törzsre hatékony, de ezt a törzset nem képes elpusztítani. A gentamycin is hatástalan gyakran ellenük. Ezért kifejlesztettek egy vankomycin tartalmú készítményt. A vankomicynt egy streptomices orientalis törzsből nyerik ki, és Gram pozitív baktériumokra hat (főleg entero,- staphilo coccusokra). hatásmechanizmusa a pennicillinéhez hasonló: a baktérium sejtfalába beépül, károsítja annak membránját. Eredetileg olyan fertőzéseknél használták, ami nem javult penicillinre, vagy a beteg allergiás volt rá. Az elmúlt időszakban egyre gyakrabban okoznak fertőzést a metcillin rezisztens baktériumtörzsek, így használatára újra nagy szükség lenne. Adagolása intravénásan történik, mind meningitis, endocarditis, osteomielitis kezelésére, de alkalmazzák preventív módon fogászati műtétek, csípőprotézis beültetés, szívbillentyű műtétek után egyaránt. A megfelelő hatékonyság érdekében a vérben egy minimális szint fölött kell tartani, de a magas vérkoncentrációt mindenképp kerülni kell, mert ez hallás és vesekárosító hatású. A megfelelő dózis meghatározása függ az életkórtól, testsúlytól, veseműködéstől, párhuzamosan adagolt gyógyszerektől. Gyári készítmény ezzel a hatóanyaggal jelenleg nincs forgalomban. Lánc formájában még nem használták. Előnye az antibiotikum lokális hatása, mely sok mellékhatás kialakulásától védi a szervezetet.
Line 92: Line 108:
  Csontsebészeti szempontból az osteomyelitisnek van gyakorlati jelentősége, ami akut csontgyulladást jelent. Ezt gennykeltő baktériumok hozzák létre, általában a szervezet, egyéb részeiről a csontba jutva (valamilyen szervezetben lévő bakteriális gócból, pl. gennyes- gyulladt fog, középfülgyulladás, prosztata, vagy nőgyógyászati fertőzés stb.). Ritkábban alakul ki helyi forrásokból, mint nyílt törés vagy csontműtét közbeni fertőzés. A megbetegedések elsöprő többségét a staphilococcus aureus törzs okozza. A fertőzés foka nagyban függ az egyed védekezőképességétől, és a sérülés körüli szövetek állapotától. Ha a baktériumok bejutnak a vérbe, azzal szétterjedve más szerveket is megtámadhatnak. Az osteomyelitis tünetei: nyugalomban is fájdalmas, lüktető végtag, ami felette a bőr duzzadt, piros, a végtag megduzzad, ödémássá válik, mozgatásra a betegnek nagy fájdalmai vannak. Kialakulhat láz, elesettség, bágyadtság. Laboratóriumi vizsgálattal emelkedett fehérvérsejt szám (fvs), gyorsult süllyedés (We) és magas CRP-szint észlelhető. Pár nap múlva röntgeneltérések is jeletkeznek. A törési sík megvastagszik, mert a csont állománya fogyni kezd. A csont kontúrjai elmosódottá válnak, a csontállományban „habos szerkezet” alakul ki. == 7. Csontgraft a jövőben ==
 . A csontgraftok használatában, fejlesztésében komoly fejlődés várható a jövőben
Line 94: Line 111:
Napjainkban is folyik a csontgraft anyagának tökéletesítése. MTA'''-SE Membránbiológiai Kutatócsoport '''a testidegen fém vagy kerámia alapú implantátumokat egy speciális eljárás segítségével akarják helyettesíteni. Ahol csontképző kötőszöveti őssejtekkel vonnak be egy speciális állványt (scaffold) és különféle kémiai hatásokkal csontszövetté alakítják azokat. Az állványzat porózus, így az őssejtek jól ki tudják tölteni. Az őssejteket fehérjék kötik az állványhoz, mely mesterséges anyagon nem tökéletes, ezért igyekeznek természetes (élő csontból) vagy biomimetikus (élő környezetet utánzó) felszínt biztosítani az állványzaton. A jövő kutatóira vár a vaskularizált csontgraft kifejlesztése, ahol az állványzatban már a csontfejlődéshez nélkülözhetetlen érhálózat kezdemény is megtalálható lenne a beültetés pillanatától kezdve.
Line 95: Line 113:
A bioanyagok bővülése mellett, még nagy előrelépést jelenthet a későbbiekben a teljesen reszorbeálódó implantátumok és távirányítható implantátummotorok technológiai fejlődése.
Line 96: Line 115:
  Csontsebészeti szempontból az osteomyelitis a gyulladásos mediátorok és sejtes reakciók miatt a törés gyógyulását késlelteti, vagy lehetetlenné teszi. A beültetett implantátumok a gyulladásos csontban kilazulnak, kilökődnek. Tartó szerepük megszűnik, a törés nem gyógyul, állízületek alakulnak ki és a csont funkciója nem áll helyre. Amennyiben ezt a folyamatot időben nem orvosoljuk a csont felszívódása nagy területeken következik be, ami a reopráció sikerét is kérdésessé teheti. Sok esetben a végtag megmentése csak a csont, a végtag rövidülésével oldható csak meg. A Semmelweis Egyetem kutatásában azt vizsgálják, mennyiben támogatja a hiperbár oxigénterápia (HBO-terápia) a csontosodást A csonthiányt okozó sérülés során roncsolódnak a helyi szövetek, erek, kapillárisok, így oxigén hiány alakul ki, a kapillárisok helyreállásáig. A hiperbár terápia lehetővé teszi, hogy az erek kialakulása előtt is csökkentsük a helyi oxigénhiányt, így támogatva a regenerációt. Patkányok koponyáján ejtett lyukat csontgraftal pótolták, melyet szérum fehérjével vontak be. Így a szervezet őssejtjei odavándoroltak, hogy kipótolják a hiányzó csontot.
Line 98: Line 117:
  Magyar kutatók (Zahár Ákos, Laki, Mónika, Lengyel Béla Puskás Gábor, Antal István, Hajdú Mária) kifejlesztettek egy vancomycin tartalmú csontgraftot, és vizsgálták annak alkalmazhatóságát és antimikrobális hatását nyúl MRSA osteomyelitis modellben. '''Forrás: '''
Line 100: Line 119:
  A kísérletben 40 fehér újzélandi nyúlon műtéti úton idéztek elő MRSA baktérium oldat befecskendezésével osteomyelítist. (altatásban, aszeptikus körülmények között a tibia craniális oldali feltárásából, a crista tibiae-t csontvésővel leválasztották, így a csontvelő üregét megnyitották, az ANTSZ laborjában, MRSA fertőzésben meghalt humán betegből kiizolált, felpasszált, megfelelő koncentrációra beállított, steril eszközökben előkészített MRSA baktérium oldatát injektálták a nyúl csontjába. ) A kialakult osteomyelitist röntgenfelvételekkel igazolták  1. ''Matykó Károly: ''Őssejtekből valami újat – Kutatók éjszakája az MTA-SE Membránbiológiai Kutatócsoportnál
 1. [[http://hawk.eski.hu/j2ee/webbib/itmsbyser.jsp?SERID=1325&SERDESC=Magyar+Traumatológia,+Ortopédia,+Kézsebészet+és+Plasztikai+Sebészet|Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet]] - [[http://hawk.eski.hu/j2ee/webbib/itmsbyissue.jsp?ISSID=47909&ISSDESC=Magyar+Traumatológia,+Ortopédia,+Kézsebészet+és+Plasztikai+Sebészet+-+2009.+52.+évf.+2.+sz.|2009. 52. évf. 2. sz.]]
 1. Magyar állatorvosok lapja 2012/7 szám, Hosszú hatóanyag leadású antibiotikus csontgraftok alkalmazása állatkísérletes osteomyelitis modellben cikk
 1. baromedical/ng.hu HBO terápia csontgyúgyulásra
 1. Biomechanica Hungarica II. évfolyam 4.szám A hátsó feltrásából végzett scoliosisműtétek a kezdetektől napjainkig. Csernátony Zoltán Debreceni Egyetem, Orvos- és Egészségtudományi Centrum, Ortopédiai Klinika
 1. [[http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=Fájl:Penicillin-core.png&filetimestamp=20060603191944|http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=F%C3%A1jl:Penicillin-core.png&filetimestamp=20060603191944]]
 1. Különbözõ antibiotikumok emissziós tulajdonságainak analízise csont-transzplantátumokból és csontpótló anyagokból dr. Szabó György
Line 102: Line 127:
  Az állatokat három csoportba osztották. Pécsi Tudományegyetem, Általános Orvostudományi Kar,
Line 104: Line 129:
  Az első a negatív kontrollcsoport. Az oszeomyelitis nem idéztek elő. Ezen a csoporton vizsgálták a vivőanyag biodegradábilitását, a csontágy reakcióját nem fertőzött környezetben.
 A második csoportban autológ spongiosa és vancomycines gyógyszerhordozó rendszert építettek be, mielőtt a csontba osteomyelitist idéztek elő MRSA baktériumok oldatával.
Orvosegészségügyi Centrum
Line 107: Line 131:
  A harmadik csoportban csak spongiosa kitöltés történt a fertőzött csontba.
 Hat héttel később szövettani, laboratóriumi és radiológiai vizsgálatokkal bizonyították, hogy a vancomycines gyógyszerhordozó rendszer megfelelően működött. A csontosodást nem gátolta, az MRSA baktériummal előidézett osteomyelitis meggyógyult. A lokális antibiotikum hatás megfelelő, elégséges és mellékhatásoktól mentes volt.
Orthopédiai Klinika
Line 110: Line 133:
  osteomyelitist rtg felvételekkel igazoltuk, majd második műtéttel feltártuk a csontot, behelyeztük a vankomycines csontgraftokat, zártuk a sebet '''2006'''
Line 112: Line 135:
  Az elvégzett kísérletek alapján kijelenthetjük, hogy a vankomycines csontgraft jól működött. A helyi alkalmazásnak sok előnye van, de hátrányai is lehetnek. A szervezet számára idegen anyag a műcsont graft és az antibiotikum is, ezért kétszeres a kilökődési kockázat. Noha helyileg és kis koncentrációban használjuk a vankomycint mégis előfordulhat antibiotikum érzékenység a betegnél. :Webbeteg-Dr.DobiGyöngyi--
Line 114: Line 137:
  A műcsont graft friss sejtes elemeket nem juttat a törési síkba – esetlegesen kombinálva használni autológ spongioza plasztikával .) http://www.webbeteg.hu/cikkek/mozgasszervi_betegseg/959/csontvelogyulladas
Line 116: Line 139:
  Jelentős csonthiány kitöltésére nem elégséges. The Columbia Electronic Encyclopedia® Copyright © 2007, Columbia University Press. Licensed from Columbia University Press
Line 118: Line 141:
  - előnye az antibiotikum lokális hatása, mely sok mellékhatás kialakulásától védi a szervezetet.

  A csontgraftok használatában, fejlesztésében komoly fejlődés várható a jövőben.

  Napjainkban is folyik a csontgraft anyagának tökéletesítése. MTA'''-SE Membránbiológiai Kutatócsoport '''a testidegen fém vagy kerámia alapú implantátumokat egy speciális eljárás segítségével akarják helyettesíteni. Ahol csontképző kötőszöveti őssejtekkel vonnak be egy speciális állványt (scaffold) és különféle kémiai hatásokkal csontszövetté alakítják azokat. Az állványzat porózus, így az őssejtek jól ki tudják tölteni. Az őssejteket fehérjék kötik az állványhoz, mely mesterséges anyagon nem tökéletes, ezért igyekeznek természetes (élő csontból) vagy biomimetikus (élő környezetet utánzó) felszínt biztosítani az állványzaton. A jövő kutatóira vár a vaskularizált csontgraft kifejlesztése, ahol az állványzatban már a csontfejlődéshez nélkülözhetetlen érhálózat kezdemény is megtalálható lenne a beültetés pillanatától kezdve.

  A bioanyagok bővülése mellett, még nagy előrelépést jelenthet a későbbiekben a teljesen reszorbeálódó implantátumok és távirányítható implantátummotorok technológiai fejlődése.

  A Semmelweis Egyetem kutatásában azt vizsgálják, mennyiben támogatja a hiperbár oxigénterápia (HBO-terápia) a csontosodást A csonthiányt okozó sérülés során roncsolódnak a helyi szövetek, erek, kapillárisok, így oxigén hiány alakul ki, a kapillárisok helyreállásáig. A hiperbár terápia lehetővé teszi, hogy az erek kialakulása előtt is csökkentsük a helyi oxigénhiányt, így támogatva a regenerációt. Patkányok koponyáján ejtett lyukat csontgraftal pótolták, melyet szérum fehérjével vontak be. Így a szervezet őssejtjei odavándoroltak, hogy kipótolják a hiányzó csontot.



  Függelék: forrás
{{http://www.farkasnora.hu/tura/kep/2012/20121111 Csovar Cserhat.jpg}}

Antibiotikum felszívódása csontgraftból-kísérlet és élettan

1.Az antibiotikum

Az antibiotikum név, az antibiózisra vezethető vissza. Az antibiózisnál az együttélés az egyik fajra nézve kedvezőtlen. (Antibiózis fogalmát Paul Vuillemin vezette be 1889-ben.) Az antibiotikumok alap tulajdonsága, hogy elpusztítja a baktériumokat (baktericid), vagy késlelteti a szaporodásukat (bakteriosztatikus).

Az első antibiotikum a szintetikusan előállított artfenamin volt. Ennek előállítása nagyon nehézkes és költséges volt, ezért mindennapi használatra nem volt alkalmas. Az igazi nagy áttörést az első természetben is előforduló penicillin felfedezése jelentette (Alexander Fleming 1928-ban). Ezt a baktériumok ellen használható gyógyszert, gombafajok szintetizálják. (1.kép: penicillin!) Mivel meg tudták oldani a nagy tömegben, viszonylag olcsón történő előállítását, ezért óriási szerepe volt a második világháborúban megsérült, illetve megbetegedett katonák életének megmentésében.

Számtalan antibiotikum létezik ma már. Vannak amelyek Gram + , vagy Gram- baktériumok ellen hatékonyak. Léteznek széles spektrumú antibiotikumok, melyek mindkét csoport baktériumaira is hatnak. Mivel egyetlen antibiotikum sem hatékony minden baktérium faj ellen, ezért problémás esetekben, kevert fertőzésekben az antibiotikumokat is kombinálják egymással. Humán gyógyászatban általában több fajta antibiotikumot adnak a betegnek egyszerre. Állatgyógyászati felhasználásban olyan készítményeket is gyártanak, amelyekben keverve található több fajta a hatóanyag.

A szervezetben kívánt antibiotikum hatás a baktériumok elpusztítása, a fertőzések visszaszorítása. A nem kívánt hatásokat mellékhatásoknak nevezzük. Az a legjobban felhasználható antibiotikum, amely minél szélesebb hatásspektrumú és minél kevesebb mellékhatása, negatív hatása van a szervezetre.

2. Az antibiotikum felszívódásának mechanizmusa

Az antibiotikum tartalmú készítményeket többféle képpen lehet használni.

(2.képen: pár pirula, fecskendőben folyadék, kenőcs, szemcsepp)

Beadhatjuk per orálisan (szájon keresztül). A hatóanyagnak a gyomron károsodás nélkül kell áthaladnia, ezért olyan vivőanyagba, vagy burkolatba kell tenni, ami ellenáll a gyomor savas kémhatásának. Felszívódás helye a vékonybél és a vastagbél. Innen, ha csak a hatást nem bélfertőzések kezelésére kívánjuk használni, akkor el kell jusson a fertőzés helyére. A probléma, hogy a vérben minél nagyobb a koncentráció, az egészséges szövetekben is annál több a hatóanyag, ezért a nem kívánt mellékhatások előfordulás is gyakoribb lehet.

Bejuttathatjuk parenteralisan (szövetek közé) subcutan, intramuscularisan, intravénásan. Így elkerülhető a felszívódás alkalmával bekövetkező veszteség. A hatóanyag közvetlenül kerül a szervezetbe, nem szenved esetlegesen átalakító folyamatokat. Az intravénás beadás alakalmával a megfelelő dózis maradéktalanul és azonnal kerül a vérbe, amivel eljut a cél területre. Előnye lehet még, hogy olyan anyagokat is be tudunk juttatni, amelyek szövet irritáló hatásúak, ezért bőr alatt, vagy az izmok között jelentős irritáló hatást fejtenének ki. Subcutan és intramuscularis bevitel esetén a felszívódási folyamat kissé elhúzódó, elnyújtott hatású.

Alkalmazhatjuk helyileg. A hatóanyagot bekeverhetik kenőcsökbe, szemcseppekbe. A helyi felhasználás speciális területei az intraperitonealis (hasüregbe) történő bevitel, az intrartikularis (ízületi üregbe) történő alkalmazás. Használhatunk seb, illetve különböző üregek öblítésére való antibiotikum tartalmú oldatokat. A területre történő közvetlen bevitel csontsebészetben alkalmazható megoldásai közül rég óta használják a gentamycin tartalmú láncokat. Ekkor egy vivő szálra kisméretű, gentamycint tartalmazó golyócskákat tesznek. A vivőanyagot úgy választják meg, hogy a hatóanyaggal együtt lassan, napok, illetve hetek alatt szívódjanak, oldódjanak fel. Ezt a láncot közvetlenül a sérült és/vagy fertőződött szövetek közé, vagy a törési sík, illetve a beépített implantátumok mellé helyezik. Ezekből a hatóanyag közvetlenül a kívánt területen, nagy koncentrációban és a szervezet egészét mellékhatásokkal nem terhelve szabadulnak fel.

A helyi és parenterális alkalmazás közötti átmenetet képezi a kérdéses terület injekciós módszerrel történő körbe szűrése antibiotikumos injekcióval. Hátránya, hogy a sok tűszúrás miatt plusz szöveti károsodás és esetlegesen az erek sérülése miatt vérömlenyek keletkezése fordulhat elő, ami rontja a gyógyulási hajlamot.

A megfelelő beadandó dózis nagyságát vagy a testtömeg, vagy a testfelület nagysága határozza meg. Naponta általában 1-3 alkalommal kell beadni a gyógyszert és alap esetben 5-7 napig tart egy kúra. A rövid antibiotikum adagolás problémája lehet, hogy a baktériumok nem pusztulnak el, de lassan megszokják az antibiotikumos közeget, ami később már nem fog hatni rájuk (antibiotikum rezisztencia). Különösen az állatgyógyászatban használnak long actin (hosszú hatású) típusú antibiotikum injekciókat is. Ezek egy beadás után 48-72 óráig megfelelő vérszintet adnak. Speciális esetben a hatás akár 10 napig is tarthat. Helyi antibiotikum használatra abban az esetben is szükség lehet, amikor a szervezet méregtelenítő, kiválasztó szerveinek (máj, vese) károsodása miatt a fent említett adagolási formák nem választhatóak. Hiszen a bejuttatott gyógyszernek majd ki is kell választódnia, és el kell távoznia a szervezetből.

Sajnos minden gyógyszer használatnak lehetnek mellékhatásai. Az antibiotikumok használatánál mellékhatások ritkák. Előfordulhat allergiás reakció, láz, a bélflóra károsodás illetve teljes elvesztésekor Clostridium difficile fertőzés, hasmenés. A hosszú antibiotikum használat a hüvelyflóra pusztulását is okozhatja, aminek következménye a Candida gombás fertőzés. Leggyakoribb panasz a bélgyulladás. Extrém esetben az allergiás reakció olyan heveny is lehet, hogy a beteg életét is veszélyeztetheti.

3. A csontgraft

A csontok súlyos sérülésekor előfordulhat, hogy a törési végen több, különböző méretű szilánk keletkezik. Ezek egy része vagy a méret, vagy a lágy szöveti kapcsolatának megszakadása miatt a helyreállításnál nem foglalható bele a törésbe. A darabok eltávolítása után a törési végeken anyaghiány jelentkezik. Egyes esetekben olyan bakteriális fertőzés alakulhat ki a törési végeken, aminek következtében csontfelszívódás történik. A felszívódásnak oka lehet a nem megfelelő rögzítés a törési síkban, vagy a lágyszöveti sérülések miatti csontfelszívódás is. Ilyenkor az alap, vagy az ismételt operációnál jelentős anyaghiány keletkezhet.

Ezt a hiányt eleinte a beteg csípőlapátjából, bordájából, tibiájából kivett darabbal próbálták pótolni. Ezt hívjuk autológ csontátültetésnek. Majd heterológ (másik szervezetből eltávolított) nagyobb csontdarabokkal kísérleteztek. Végül felfedezték, hogy a feldarabolt spongiosának (apróra vágott csontanyagnak) nagyobb a csontfejlődést elősegítő hatása.

Ekkor kezdték el az autológ spongiózával és a heterológ spongiózával történő pótlást és plasztikázást.

Autológ spongióza esetén aktív, saját, jó működő képességű, friss sejteket juttatunk a műtéti területbe, melyek nagy százalékban ott megtapadnak és felfrissítik, beindítják a gyógyulási folyamatokat. Azonban kis testméret esetén az anyag kivétele nem mindig lehetséges. További hátrányai hogy a plusz műtéti idő és stresszt a betegnek megterhelő, valamint hogy szeptikus állapotban ez a műtéti terület is előnye, hogy kilökődési reakció nincs.

Heterológ spongioza használatánál a csont anyagot egy azonos fajú donor eltérő egyedéből nyerjük ki. Előnye, hogy nagyobb méretet is elő lehet készíteni, jobban előretervezhető a beavatkozás. Aktív csontsejteket juttat a műtéti területre. Hátránya, hogy donort kell biztosítani valahogy, és kilökődési reakcióra lehet számítani. A kilökődés elkerülésére olyan gyógyszereket, főleg szteroidokat kell használni, amelyek a szervezet ellenálló képességét csökkentik, így a fertőzések megtelepedésének kedveznek.

A műcsontok használatának nagy előnye, hogy előre legyártott, műtét közben alakítható méretekben léteznek. Vivő anyagként funkcionálhat gyógyszerek (antibiotikumok) számára. Kilökődési reakciók ritkán fordulnak elő. Hátrányuk, hogy aktív sejteket így nem juttatunk a beteg területbe.

Speciális esetben, amikor a törési sík, és/vagy az ott lévő sérült lágyszövetek életképességének a csökkenése miatt fertőzésre lehet számítani, akkor antibiotikumot is kell a törés köré, vagy a törési síkba, vagy a velőüregbe juttatnunk. A spongióza igazából nem használható vivőanyagnak. A műcsont anyagok optimálisak lehetnek erre a célra. Így két, fontos sebészeti célt is szolgálhatnak. Pótolják a hiányt és vivőanyagként oda juttatják és hosszabb ideig ott is tartják az antibiotikum hatóanyagot.

A csontgraft csontcement része a legalkalmasabb az antibiotikumok befogadására. Ez a cement kémiai alapvegyülete a methyl-methacrylat. 1958-ban Sir John Charnley autopolymerizálódó PMMA protézist alkalmazott, amivel egy új sebészeti technikát talált fel.

A napjainkban használt csontgraftok tartalmaznak még dibenzol perosidot (ez polymerizáció iniciátor), sugár elnyelő anyagot (cirkónium dioxid vagy bárium szulfát), illetve néha színezéket (klorofilt) is.

3. A speciális antibiotikum a csontgraftban

Olyan esetekben, mikor fertőzés alakulhat ki, vagy már ki is alakult, antibiotikumokra van szükség a csontsebészeti ellátásban, amelynek a következő speciális tulajdonságokkal kell rendelkeznie: Jól kell bejutnia a szövetekbe, de szövet irritáló hatás nélkül. Ha a törés körül lévő szövetek regenerációjára, szaporodására, működésére is negatív hatást fejt ki, akkor a törés gyógyulását is hátráltatná.

Az ilyen antibiotikumnak széles hatásspektrummal kell rendelkeznie. A traumás elváltozás keletkezése után rövid időn belül sebészeti ellátást kell végeznünk. Ezekben az esetekben nincs idő rezisztencia vizsgálatra. A sérülés jellege (pl. nyílt törés, szennyezett sebek a törés körül, a törés körüli szövetek jelentős, kiterjedt sérülése, ami keringési gondokat fog okozni, elhalásra lehet számítani stb.) miatt preventíve használni akarunk valamilyen antibiotikumot. Célzott antibiotikum terápiára csak akkor van lehetőségünk, ha a csontsebészeti ellátást a beteg rossz általános állapota miatt el kell halasztani, vagy reoperációra van szükség az esetleges elhalások, vagy fertőzések miatt. Ezekben az esetekben van idő tenyésztéses és antibiotikum érzékenységi vizsgálatok végzésére, amivel ki lehet választani azokat a hatóanyagokat, amelyek biztosan hatnak a fertőző ágensre. Így baktericid hatás várható tőle, mert nincs idő kivárni, amíg a csíraszám lassan csökken le a törés körül. Ugyanakkor negatív hatással semmi képpen sem lehetnek az osteoclast és az osteoblast sejtekre, nem befolyásolhatja negatívan a szövetek vascularizációját és a csontcement mechanikai tulajdonságát, mert ezzel a kilökődésre való hajlamot módosíthatja.

A speciális antibiotikumnak hozzáférhetőnek kell lennie por formában. Hőstabilnak és vízoldékonynak kell lennie. Az ilyen tulajdonságokkal rendelkező antibiotikumok: gentamycin, oxacillin, tobramicin, vankomicin, clindamicin, erythromicin, cefazolin, cefuroxim, cefamandol

4. Speciális antibiotikumok használata csontsebészeti szempontból és azok felszívódása csontgraftokból:

Az első antibiotikummal kevert csontcementek a hatvanas években jelentek meg, ezzel a lokális antibiotikum profilaxist lehetővé téve. Lokális prevencióra a legnagyobb szükség a csökkent vérkeringésű, lágyborítással nem rendelkező területeken van. Itt a védekező mechanizmus jelentős mértékben csökkent.

Előnye hogy a lokális antibiotikum csak az alkalmazási területen fejti ki hatását, kiáramlása lassú és folyamatos. Az első, antibiotikum tartalmú csontpótló anyagot csípőízületi protézisek beültetésekor használták.

Csontgraftban alkalmazott antibiotikumok használatának előnyei, hogy közvetlenül a törési síkba helyezhetjük be.

A velőűr kitöltésére is használható, ahová más módon hatóanyagot nem tudunk juttatni. Kis méretben is alkalmazhatóak, ezért nem csak a nagy feltárással járó műtéteknél, hanem a minimális invazív technikáknál is használhatóak. Ha olyan graftot választunk, amely a csonthiány pótlására is alkalmas, mert beépül a gyógyuló csonthegbe úgy két funkciót tudunk megoldani egy anyaggal.

Hátránya, hogy csak azt a koncentrációt tudjuk használni, amelyben gyártották a készítményt. A hatóanyag bevitelének maximális mértékét megszabja a kitöltendő csonthiány, illetve a csont velőüregének nagysága.

A csontgraftból a hatóanyag első sorban a felszínről és a pórusokon keresztül a cement mátrixából „leöblítődés-kimosás” útján jut ki. A folyamat az első 24 órában a legintenzívebb, majd a dózis logaritmikusan csökken. Az első 8 napban még jelentős, detektálható mennyiséget ürít és kifejti a baktericid hatását, függetlenül a csontcement minőségétől.

Majd a mátrix belsejéből, a cementállományon át, a környezet nedvességének hatására diffúzióval távozik a hatóanyag a csontgraftból.

Az antibiotikum emisszió még egy évvel a csontgraft beültetés után is detektálható. Dr. Szabó György kutatási záróbeszéde alapján „A re operációk során nyert csontcement minták direkt vizsgálata azt mutatta, hogy az antibiotikum hozzáadását követően még 12 év múlva is jelentős emissziós aktivitás detektálható”.

Ennek hátránya és veszélye, hogy a hosszú emissziós idő során a kibocsájtott antibiotikum koncentráció a MIC érték alá csökkenhet, és bakteriális rezisztencia alakulhat ki!

Amit számításba kell még venni, hogy az előre elkészített antibiotikumos csontgraftok tárolás során inaktiválódhatnak, gyógyszer koncentrációjuk csökkenhet.

5. Kísérlet MRSA staphilococcus ellen

Szerencsétlen esetben a sérülés helyén úgynevezett MRSA baktérium (meticillin rezisztens staffilococcus aureus) törzsek szaporodhatnak el. Ezek a törzsek általában korházi körülmények között szaporodnak el, és hozzászoknak az ott használt antibiotikumokhoz és fertőtlenítő szerekhez. Normál esetben is jelen lehetnek a beteg szervezetében miközben problémát nem okoznak. Traumás sérülések esetén, a legyengült szervezeti, vagy szöveti ellenálló képesség miatt a betegben addig problémát nem okozó baktériumok ezeken a helyeken megtelepedhetnek, és komoly fertőzést okozhatnak. A baktériumok, így az MRSA közvetlenül a trauma kapcsán a környezetből is fertőzheti a területet. Olyan rezisztencia képességgel rendelkeznek, hogy a megszokott antibiotikumokkal és fertőtlenítő szerekkel nem tudjuk elpusztítani őket. A meticillin nevű antibiotikum szinte minden törzsre hatékony, de ezt a törzset nem képes elpusztítani. A gentamycin is hatástalan gyakran ellenük. Ezért kifejlesztettek egy vankomycin tartalmú készítményt. A vankomicynt egy streptomices orientalis törzsből nyerik ki, és Gram pozitív baktériumokra hat (főleg entero,- staphilo coccusokra). hatásmechanizmusa a pennicillinéhez hasonló: a baktérium sejtfalába beépül, károsítja annak membránját. Eredetileg olyan fertőzéseknél használták, ami nem javult penicillinre, vagy a beteg allergiás volt rá. Az elmúlt időszakban egyre gyakrabban okoznak fertőzést a metcillin rezisztens baktériumtörzsek, így használatára újra nagy szükség lenne. Adagolása intravénásan történik, mind meningitis, endocarditis, osteomielitis kezelésére, de alkalmazzák preventív módon fogászati műtétek, csípőprotézis beültetés, szívbillentyű műtétek után egyaránt. A megfelelő hatékonyság érdekében a vérben egy minimális szint fölött kell tartani, de a magas vérkoncentrációt mindenképp kerülni kell, mert ez hallás és vesekárosító hatású. A megfelelő dózis meghatározása függ az életkórtól, testsúlytól, veseműködéstől, párhuzamosan adagolt gyógyszerektől. Gyári készítmény vankomycines csontgraftból jelenleg nincs forgalomban. Lánc formájában még nem használták.

6. Új faktor: osteomyelitis

Csontsebészeti szempontból az osteomyelitisnek van gyakorlati jelentősége, ami akut csontgyulladást jelent. Ezt gennykeltő baktériumok hozzák létre, általában a szervezet, egyéb részeiről a csontba jutva (valamilyen szervezetben lévő bakteriális gócból, pl. gennyes- gyulladt fog, középfülgyulladás, prosztata, vagy nőgyógyászati fertőzés stb.). Ritkábban alakul ki helyi forrásokból, mint nyílt törés vagy csontműtét közbeni fertőzés. A megbetegedések elsöprő többségét a staphilococcus aureus törzs okozza. A fertőzés foka nagyban függ az egyed védekezőképességétől, és a sérülés körüli szövetek állapotától. Ha a baktériumok bejutnak a vérbe, azzal szétterjedve más szerveket is megtámadhatnak. Az osteomyelitis tünetei: nyugalomban is fájdalmas, lüktető végtag, ami felette a bőr duzzadt, piros, a végtag megduzzad, ödémássá válik, mozgatásra a betegnek nagy fájdalmai vannak. Kialakulhat láz, elesettség, bágyadtság. Laboratóriumi vizsgálattal emelkedett fehérvérsejt szám (fvs), gyorsult süllyedés (We) és magas CRP-szint észlelhető. Pár nap múlva röntgeneltérések is jeletkeznek. A törési sík megvastagszik, mert a csont állománya fogyni kezd. A csont kontúrjai elmosódottá válnak, a csontállományban „habos szerkezet” alakul ki.

Az osteomyelitis a gyulladásos mediátorok és sejtes reakciók miatt a törés gyógyulását késlelteti, vagy lehetetlenné teszi. A beültetett implantátumok a gyulladásos csontban kilazulnak, kilökődnek. Tartó szerepük megszűnik, a törés nem gyógyul, állízületek alakulnak ki és a csont funkciója nem áll helyre. Amennyiben ezt a folyamatot időben nem orvosoljuk a csont felszívódása nagy területeken következik be, ami a reopráció sikerét is kérdésessé teheti. Sok esetben a végtag megmentése csak a csont, a végtag rövidülésével oldható csak meg.

6. Kísérlet: ortopédiai jelentőségének igazolása

Magyar kutatók (Dr. Zahár Ákos, Dr. Laki Mónika, Dr. Lengyel Béla, Dr. Puskás Gábor, Dr. Antal István, Dr. Hajdú Mária, Dr. Kocsis György) kifejlesztettek egy vancomycin tartalmú csontgraftot, és vizsgálták annak alkalmazhatóságát és antimikrobális hatását nyúl MRSA osteomyelitis modellben.

A kísérletben 40 fehér újzélandi nyúlon műtéti úton idéztek elő MRSA baktérium oldat befecskendezésével osteomyelítist. (altatásban, aszeptikus körülmények között a tibia craniális oldali feltárásából, a crista tibiae-t csontvésővel leválasztották, így a csontvelő üregét megnyitották, az ANTSZ laborjában, MRSA fertőzésben meghalt humán betegből kiizolált, felpasszált, megfelelő koncentrációra beállított, steril eszközökben előkészített MRSA baktérium oldatát injektálták a nyúl csontjába.) A kialakult osteomyelitist röntgenfelvételekkel igazolták

Az állatokat három csoportba osztották.

Az első a negatív kontrollcsoport. Az oszeomyelitis nem idéztek elő. Ezen a csoporton vizsgálták a vivőanyag biodegradábilitását, a csontágy reakcióját nem fertőzött környezetben.

A második csoportban autológ spongiosa és vancomycines gyógyszerhordozó rendszert építettek be, mielőtt a csontba osteomyelitist idéztek elő MRSA baktériumok oldatával.

A harmadik csoportban csak spongiosa kitöltés történt a fertőzött csontba.

Hat héttel később szövettani, laboratóriumi és radiológiai vizsgálatokkal bizonyították, hogy a vancomycines gyógyszerhordozó rendszer megfelelően működött. A csontosodást nem gátolta, az MRSA baktériummal előidézett osteomyelitis meggyógyult. A lokális antibiotikum hatás megfelelő, elégséges és mellékhatásoktól mentes volt.

osteomyelitist rtg felvételekkel igazoltuk, majd második műtéttel feltártuk a csontot, behelyeztük a vankomycines csontgraftokat, zártuk a sebet

Az elvégzett kísérletek alapján kijelenthetjük, hogy a vankomycines csontgraft jól működött. A helyi alkalmazásnak sok előnye van, de hátrányai is lehetnek. A szervezet számára idegen anyag a műcsont (graft) és az antibiotikum is, ezért kétszeres a kilökődési kockázat. Noha helyileg és kis koncentrációban használjuk a vankomycint, mégis előfordulhat antibiotikum érzékenység a betegnél. A műcsont graft friss sejtes elemeket nem juttat a törési síkba.

Előnye az antibiotikum lokális hatása, mely sok mellékhatás kialakulásától védi a szervezetet.

7. Csontgraft a jövőben

  • A csontgraftok használatában, fejlesztésében komoly fejlődés várható a jövőben

Napjainkban is folyik a csontgraft anyagának tökéletesítése. MTA-SE Membránbiológiai Kutatócsoport a testidegen fém vagy kerámia alapú implantátumokat egy speciális eljárás segítségével akarják helyettesíteni. Ahol csontképző kötőszöveti őssejtekkel vonnak be egy speciális állványt (scaffold) és különféle kémiai hatásokkal csontszövetté alakítják azokat. Az állványzat porózus, így az őssejtek jól ki tudják tölteni. Az őssejteket fehérjék kötik az állványhoz, mely mesterséges anyagon nem tökéletes, ezért igyekeznek természetes (élő csontból) vagy biomimetikus (élő környezetet utánzó) felszínt biztosítani az állványzaton. A jövő kutatóira vár a vaskularizált csontgraft kifejlesztése, ahol az állványzatban már a csontfejlődéshez nélkülözhetetlen érhálózat kezdemény is megtalálható lenne a beültetés pillanatától kezdve.

A bioanyagok bővülése mellett, még nagy előrelépést jelenthet a későbbiekben a teljesen reszorbeálódó implantátumok és távirányítható implantátummotorok technológiai fejlődése.

A Semmelweis Egyetem kutatásában azt vizsgálják, mennyiben támogatja a hiperbár oxigénterápia (HBO-terápia) a csontosodást A csonthiányt okozó sérülés során roncsolódnak a helyi szövetek, erek, kapillárisok, így oxigén hiány alakul ki, a kapillárisok helyreállásáig. A hiperbár terápia lehetővé teszi, hogy az erek kialakulása előtt is csökkentsük a helyi oxigénhiányt, így támogatva a regenerációt. Patkányok koponyáján ejtett lyukat csontgraftal pótolták, melyet szérum fehérjével vontak be. Így a szervezet őssejtjei odavándoroltak, hogy kipótolják a hiányzó csontot.

Forrás:

  1. Matykó Károly: Őssejtekből valami újat – Kutatók éjszakája az MTA-SE Membránbiológiai Kutatócsoportnál

  2. Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet és Plasztikai Sebészet - 2009. 52. évf. 2. sz.

  3. Magyar állatorvosok lapja 2012/7 szám, Hosszú hatóanyag leadású antibiotikus csontgraftok alkalmazása állatkísérletes osteomyelitis modellben cikk
  4. baromedical/ng.hu HBO terápia csontgyúgyulásra
  5. Biomechanica Hungarica II. évfolyam 4.szám A hátsó feltrásából végzett scoliosisműtétek a kezdetektől napjainkig. Csernátony Zoltán Debreceni Egyetem, Orvos- és Egészségtudományi Centrum, Ortopédiai Klinika
  6. http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=F%C3%A1jl:Penicillin-core.png&filetimestamp=20060603191944

  7. Különbözõ antibiotikumok emissziós tulajdonságainak analízise csont-transzplantátumokból és csontpótló anyagokból dr. Szabó György

Pécsi Tudományegyetem, Általános Orvostudományi Kar,

Orvosegészségügyi Centrum

Orthopédiai Klinika

2006

:Webbeteg-Dr.DobiGyöngyi--

http://www.webbeteg.hu/cikkek/mozgasszervi_betegseg/959/csontvelogyulladas

The Columbia Electronic Encyclopedia® Copyright © 2007, Columbia University Press. Licensed from Columbia University Press

http://www.farkasnora.hu/tura/kep/2012/20121111 Csovar Cserhat.jpg

AntibiotikumCsontgraft (last edited 2012-12-08 22:13:59 by GG6B0U)