Itt írjon a(z) Kapszaicin-ról/ről Kapszaicin élettani hatásai

Kapszaicin élettani hatásai

Ígyekszünk szerkeszteni a lapot, de sajnos többször kidobott a rendszer.

Kiválasztó szervrendszer

Bizonyított, hogy a kapszaicin intravezikális bejuttatása a húgyhólyagba hatással van annak működésére. Helyi hatásként neurogén gyulladást és a hólyagfal simaizmaiban reflexaktivációját okozza. Ugyanakkor, szelektív szenzoros denervációs szinten a húgyhólyag működésére ható gerincvelő reflex hiperaktivációját révén növeli a húgyhólyag kapacitását és csökkenti az ürítési kényszert.

Vírusfertőzés

A sok kedvező hatás mellett a vírusfertőzések elősegítője. Dózis függően látens vírusfertőzés során a reaktiválhatja a vírust, valamit hőhatása; TRPV-1 mediált és Ca2+-influx függően; a fertőzés újra kialakulását okozhatja.

Újszülöttek

A neonatális kapszaicin adagolás csökkenti az ödéma kialakulását a hasnyálmirigy parenchymájában, valamint az amiláz és myeloperoxidáz biokémiai markerek szintjét a szérumban. Szövettani kutatások által igazolt, hogy kevesebb lett a hasnyálmirigy gyulladás okozta szöveti károsodások mennyisége. (Nathan és mtsai 2002)

Idegrendszer

Az erek premeábilitásának és vasodilatációnak szabályozása a a primer afferens neuronok tachykinin és kalcitonin függő peptidek szekrécióján fokozásán keresztül történik kapszaicin hatására. A kapszaicinn fokozott adagolására a szenzoros neuronok deszenzivitációja következik be. Penny és mtsai (2005) kutatásnak hála a skizofrénia modellezésére és annak vizsgálatára is alkalmas a kapszaicin. Újszülött kortól kezdve a patkányok kapszaicin kezelésének hatására az állat agyában és idegrendszerében ugyanazon elváltozásokat tapasztalták, mint skizofréniás betegek eesetében. Ez a nagyszerű eredmény új távlatokat nyít a skizofrénia kutatás terén.

Irodalomjegyzék 1.Penny Newson, Ann Lynch‐Frame, Rebecca Roach, Sarah Bennett, Vaughan Carr, Loris A Chahl Intrinsic sensory deprivation induced by neonatal capsaicin treatment induces changes in rat brain and behaviour of possible relevance to schizophrenia. British Journal of Pharmacology Volume146, Issue3 October 2005 Pages 408-418