Itt írjon a(z) Kavefogyasztas-ról/ről
Bevezetés

Világszerte az egyik legelterjedtebb és legtöbbet fogyasztott ital a kávé. Ennek következtében az elmúlt évtizedekben egyre nagyobb figyelmet fordítottak rá tudományos körökben is, s manapság már számtalan kutatás foglalkozik a témával. A kávé népszerűségét kellemes aromája mellett a központi idegrendszerre gyakorolt stimuláló hatásának4köszönheti, ugyanakkor hosszútávú fogyasztásának ezen túlmenően igen sokrétű következménye lehet.

A szerteágazó hatás hátterében a kávé meglehetősen bonyolult összetétele áll, amely azonban valamilyen szinten függ annak elkészítési módjától. A kávéfogyasztás hagyománya több száz éves múltra tekint vissza, és ez idő alatt számos módszert fejlesztettek ki a változó mértékben pörkölt kávébabokból készített, főzött ital előállítására. Például az őrölt kávét vízzel együtt forralják, majd ezt vagy leszűrik vagy nem, emellett készülhet nagy nyomású forró víz, illetve vízgőz segítségével, de közkedvelt az egyszerűen elkészíthető instant kávé is.

Téma definiálása

A biztonságos kávébevitelt Belgium Felső Egészségügyi Tanácsa a koffeintartalom -mint a fő hatóanyag -szerint határozta meg több országban végzett értékelések alapján. A kutatók közös álláspontja az, hogy egy átlagos felnőtt ember számára napi 300-400 mg bármilyen forrásból származó koffein fogyasztása (ami körülbelül 4-5 csésze kávénak felel meg) nem jár egészségügyi kockázattal.Kiemelték azonban, hogy gyermekek, fiatalok, valamint terhes nők esetében ennek a mennyiségnek megközelítőleg legfeljebb a fele ajánlott, ugyanis ők érzékenyebbek a káros hatásokkal szemben.1Ezek alapján kijelenthető, hogy általánosságban napi 6 vagy annál több csésze esetén beszélünk túlzott kávéfogyasztásról, mindazonáltal az egyéb forrásból származó koffeint is számításba kell venni. A legnépszerűbb jelentős koffeintartalommal rendelkező fogyasztási cikkeket az 1. ábra szemlélteti.

blob:http://www.wiki.vetphysiol.hu/5807d162-328a-42e8-82b3-4a31cbc8d223 1. ábra Egyes termékek koffeintartalma

A kávé biológiailag aktív összetevői

A kávé antioxidáns tulajdonságához a polifenolokon kívül a kávébab magas hőmérsékleten történő pörkölése folyamán a Maillard-reakció termékeként keletkezett vegyületek is hozzájárulnak.7Ugyanezen folyamat során akrilamid is képződik, amely nagy mennyiségben fogyasztva rákkeltő hatású lehet.Továbbá kiemelkedő jelenőséggel bírnak a diterpének, különösen a cafestol és a kahweol. Mennyiségük nagyban függ az ital elkészítési módjától: a főzött kávéban koncentrációjuk magasabb, míg filter alkalmazása lényegesen csökkenti előfordulásuk mértékét. Ezen anyagok növelik a vér koleszterinszintjét, azonban pozitív hatást gyakorolnak a májra, ugyanis csökkentik a cirrózis kialakulásának kockázatát és tumorképződés ellen is védelmet nyújtanak.3

Végül, de nem utolsó sorban a kávécserje a növényevő állatok elleni védekezés céljából egy alapjában véve mérgező purinvázas alkaloidot termel, a koffeint. Ez a vegyület önmagában is kiterjedt hatásspektrummal rendelkezik. Az adenozinhoz hasonló szerkezete miatt már kis mennyiségben is gátolja az A1 és A2 típusú receptorokat7, így erős központi stimulánsként funkcionál. Ezen túlmenően hörgőtágító és vérnyomásemelő hatása is van4, befolyásolja a glükóz-anyagcserét, valamint csökkenti a gyulladási folyamatokban résztvevő citokinek termelődését7. Rendszeres fogyasztás eredményeképp az emberi szervezet bizonyos mértékű toleranciát alakít ki koffeinnel szemben. Mindemellett szokásképző jellege következtében enyhe függőséget okozhat és megvonása esetén fáradságot, ingerlékenységet és szorongást idézhet elő.

A koffein hatása nagymértékben függ a bevitt mennyiségtől: lehet kifejezetten pozitív, nagyobb mértékben pedig negatív, ugyanakkor a javasolt napi adag sokszorosának rövid időn belül történő elfogyasztása akár halálhoz is vezethet (felnőttek esetében ez a dózis 150-200mg/kg-nak felel meg8). Mindazonáltal a kávébevitel következményeit az ital minőségétől és mennyiségétől függetlenül több tényező is befolyásolja. Ide sorolható a fogyasztás rendszeressége, a fogyasztó neme, kora, egészségi állapota, az öröklött genetikai tulajdonságai, illetve egyéb faktorok (pl. alkohol, dohányzás) jelenléte is. Egyesek érzékenységet mutathatnak koffeinnel szemben, s náluk ennek következtében az általánostól eltérő reakciók figyelhetők meg. Mindezek ismeretében a továbbiakban részletezett hatásokat körültekintően, csupán általánosságban szabad értelmezni, ugyanis az egyéni reakciók kismértékben eltérőek lehetnek.

A mérsékelt kávéfogyasztás hatásai

Napi legfeljebb 400 mg koffein bevitele elősegíti a jó közérzetet és fokozza az éberséget, ezáltal növeli a koncentrálóképességet, ami végeredményben a memória javulásához vezet1. Azonban stimuláló hatásának következtében az éjszakai alvás hatékonysága enyhén romlik, sőt, egyes személyeknél szorongás alakulhat ki emiatt. Az emberek többségében ennek ellenére csökkenti a depresszió kockázatát. Egy kutatás kimutatta, hogy a naponta legalább 4 csésze kávét fogyasztó nők esetében ez az eltérés szignifikáns.Az eredményeket a 2. ábraillusztrálja.

blob:http://www.wiki.vetphysiol.hu/e8a60329-e88f-452b-8f0d-478d8492b4c6

2. ábra: Depresszió kockázata a napi kávéfogyasztás függvényében

blob:http://www.wiki.vetphysiol.hu/acc6965d-8869-4821-b69f-ef0175d47693

3. ábra: A 2-es típusú cukorbetegség kockázata

blob:http://www.wiki.vetphysiol.hu/754dc43c-4fbe-41d0-9ae8-f4c46b407054

4. ábraSzívbetegség okozta mortalitás (nőknél)

A kávé mérsékelt szokásos bevitele segíthet megelőzni a szívkoszorúér betegséget, valamint csökkenti az ischaemiás stroke kockázatát is. Azonban, ahogy az a 5. ábráról leolvasható, utóbbit napi 6-nál több csésze kávé elfogyasztása már nem befolyásolta szignifikánsan.4

blob:http://www.wiki.vetphysiol.hu/3e6af4fc-0c88-4bee-8903-7cc6196009c6 5. ábra: Stroke és szívkoszorúér betegség miatti halálozás

Ezeken túlmenően kávé hatással van a pangásos szívelégtelenség (CHF) kockázatára, valamint a szívritmust is befolyásolja. Egy kutyakísérlet során megállapították, hogy a kávé aritmiát okoz, azonban újabb kutatások ennek épp az ellenkezőjét javasolják. Napi 4 csésze kávét fogyasztók kisebb hajlamot mutattak szívritmuszavarra, kevesebb pitvari fibrillációt is beleértve (lásd 6. ábra)4, és szintén ezen mennyiség esetén mutat minimumértéket a CHF kockázata.

6. ábra: Szívritmus alakulása a bevitt kávémennyiségétől függően

Túlzott kávéfogyasztás hatásai

Az előzőekben már említésre került, hogy a mérsékelt kávéfogyasztás csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, viszont a legkisebb értékeket azoknál a személyeknél mutatták ki, akik 6 vagy annál több csészével ittak naponta. A kávét egyáltalán nem fogyasztó egyénekhez viszonyítva napi 6 csésze bevitele 33 %-kal mérsékli a betegség kialakulásának kockázatát.2

Az akut koffeinbevitel ezen felül jelentősen csökkenti a máj által termelt C-reaktív fehérje szintjét4, amely a gyulladások és fertőzések leküzdésében játszik fontos szerepet, valamint a szervezet B-vitamin koncentrációja is lecsökkenhet, ami súlyos következményekkel járhat. A kávé rendszeres fogyasztása miatt megemelkedhet a gyomorsavszint8, emellett napi 9-10 csésze nem filterrel készített ital bevitele növeli kardiovaszkuláris megbetegedések, kiemelten a veleszületett szívbetegség (CHD) kockázatát.

Fontos megemlíteni, hogy akut túladagolás -azaz nem az elhúzódó nagymennyiségű fogyasztás -esetén az első tünetek (hányás és hasizomgörcsök) észlelését követően az érintett állapotának súlyosbodását megelőzendő elsősegélynyújtás szükséges. Ez elsősorban a hányás mesterséges kiváltásából áll, de esetlegesen gyomormosásra is sor kerülhet, valamint görcsoldók és diazepám (egy nyugtató gyógyszer) alkalmazása is indokolt.8

A kávéfogyasztás egyéb hatásai

Konklúzió

Számos előnyös hatásának és az ezekhez viszonyítva elhanyagolható mértékű negatív következményeknek köszönhetően a mérsékelt kávéfogyasztás része lehet a kiegyensúlyozott és egészséges étrendnek. Habár a kávé összetevőinek bizonyos élettani folyamatokban játszott szerepe még tisztázatlan és fogyasztásával kapcsolatosan jó néhány vonatkozásban jelenleg nincsenek tanulmányok. Tehát a teljesen megbízható értékelésekre egyelőre várni kell. Mindenesetre javasolt a nagymennyiségű kávéfogyasztás kerülése, hiszen annak kedvező hatásai változó mértékben már kisebb adag bevitelével is megfigyelhetők, azonban súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet.

Források