Az olvasás és a metakogníció kapcsolata

A metakognícióról általánosságban

Metakognitív stratégiák az olvasás tanításában

Az olvasás mint folyamat

A metakogníció és az olvasás kapcsolata

Az olvasás képesség adott életkorban

Dolch és Bloomster (1937) véleménye szerint a fonetika használatához hét éves, mentális életkor szükséges. Ezt az életkort egyesek hamarabb elérik, mint mentálisan kevésbé fejlett társaik csak később, idősebb korban. Nagyon fiatal korban a gyermek még nem képes a megfelelő stratégiákat alkalmazni, a lényegi és szó szerinti felidézést. Ennek hátterében az áll, hogy ebben a korban a rövidtávú memóriában tárolt információ könnyen törlődik, felülíródik. A szövegértés inkább a dekódolásra, mintsem a szöveg megértésére korlátozódik. (Garner, 1987).

Flavell és mtsai (1984) a hibakeresési módszert alkalmazta a gyenge és jó olvasók elkülönítésére. Ebben a kísérletben hibákat rejtettek el adott szövegekben, melyeket a résztvevő alanyoknak meg kellett találniuk. Az eredmények szerint a jó olvasók több hibát észleltek, mint rosszabb olvasási képességgel rendelkező társaik.

Dyslexia

  • Dyslexia – az olvasási képesség súlyos zavara. Mind az olvasási teljesítmény, mind a helyesírási képesség messze elmarad az életkor, illetve a képzettségi szint alapján elvárhatótól. A betegség kialakulásáért elsősorban a 18-20 területből álló agyi hálózatnak az átlagtól eltérő működése felelős, amely a beszélt és az írott nyelv összekapcsolásában játszik szerepet. Korai megnyilvánulása a szavak hangalakjának feldolgozási zavara, a nyelvi tudatosság kialakulásának elmaradása. Az érintettek két fő csoportra bonthatók. Az egyik a betűk és beszédhangok lebontásába, összekapcsolásában, míg a másik az olvasás automatizálásban mutat elmaradást (1. ábra).

Olvasási problémák.jpeg
1. ábra
Olvasási problémák

  • Metakognitív tanulmányokkal mérték a dyslexiás és az átlagos olvasási képességgel rendelkezők közti különbséget.

    A dyslexiás alanyok betekintést engedtek az olvasási nehézségeikbe (Riddick és mtsai, 1999), ellenben kevesebb átfogó képet nyújtottak a szövegolvasásról. Általánosságban kevesebb olvasási stratégiát képesek alkalmazni, de az eltérő csoportok nem mutattak szignifikáns különbséget a mély és a felületes stratégiák között. A tanulási teljesítmény alacsonyabb volt a dyslexiás olvasóknál, de nem arányos a metakognitív képességekkel. Összességében az eredmények azt mutatják, hogy sem a metakognitív stratégiákban, tudásban, sem pedig a tapasztalatok feldolgozások érzékenységében nem mutatnak eltérést. Hiányosságaik csak az olvasási nehézségekre korlátozódnak.

Összegzés

  • Általánosságban tehát elmondhatjuk, hogy a metakognitív tudás és annak fejlettsége nagymértékben szerepet játszik abban, hogy az egyén milyen mértékben birkózik meg az olvasással és úgy általánosságban a szövegértelmezéssel. Minél fejlettebb az egyén metakognitív képessége, annál könnyebben tudja leküzdeni fiatal korban a kezdeti olvasási nehézségeket. Ezen tudás tanítható és fejleszthető, éppen ezért az oktató tanároknak kulcsfontosságú szerepük van a fiatal gyermekek tanítása során. Bár egyénenként eltérő, hogy az adott korban milyen szinten áll a gyermek metakognitív fejlettsége, az oktatás maga mégsem függ ezen fejlettségi szinttől, ez csupán azt határozza meg, hogy milyen módon oktassuk a gyermeket. Bár megfigyelhetünk bizonyos olvasással kapcsolatos betegségeket (például dyslexia), ezek azonban a kutatások alapján nem állnak kapcsolatban a metakognitív képességek fejlettségével, így ezen képességek fejlesztésére ilyen esetekben is mindig szükség van.

Irodalom

  • Adams M. (1990): Beginning to Read: Thinking and Learning about Print. The MIT Press, Massachusetts.
  • Baker L. és Brown A. (1984): Metacognitive Skills and Reading. In: Pearson, P. D. (szerk.): Handbook of Reading Research. Longman, New York and London, 353-395.
  • Brunswick N. (2015): Metacognition and Reading: Comparing Three Forms of Metacognition in Normally Developing Readers and Readers with Dyslexia, Dyslexia 21(3): 273–284. doi: 10.1002/dys.1501
  • Dolch E.W. és Bloomster M. (1937): Phonic Readiness, The Elementary School Journal 38(3): 201-205.
  • Nicolielo-Carrilho A.P. és Hage S.R.V. (2017): Metacognitive reading strategies of children with learning disabilities, Codas 29(3):e20160091. doi: 10.1590/2317-1782/20172016091.
  • Flavell J. (1979): Metacognition and Cognitive Monitoring: A New Area of Cognitive Developmental Inquiry. American Psychologist, 34: 906-911.
  • Flavell J. (1981): Cognitive Monitoring. In: W. P. Dickson (szerk.), Children’s Oral Communication Skills Academic Press, New York, 35-60.
  • Flavell J. és Clift R. (1984): Comparison of Comprehension Monitoring of Skilled and Less Skilled Readers. Reading Research Quaterly, 20(1): 39-53.
  • Garner R. (1987): Metacognition and Reading Comprehension. Ablex Publishing Company, Norwood, New Jersey.
  • Goodman K..S. (1970): Psycholinguistic universals in the reading process, Visible Language, 4(2): 103-110
  • Harris T. és Hodges R. (1995): The Literacy Dictionary; The Vocabulary of Reading and Writing, International Reading Association, Newark, Delaware.
  • Just M.A. és Carpenter P.A. (1980): A theory of reading: From eye fixations to comprehension. Psychological Review, 87(4): 329-354.
  • Owens R. (1988): Language Development, Macmillan Publishing Company, New York.
  • Rayner K. és Pollatsek A. (1989): The Psychology of Reading. Prentice Hall, Englewood Cliffs.
  • Riddick B., Sterling C., Farmer M. & Morgan S. (1999). Self-esteem and anxiety in the educational histories of adult dyslexic students. Dyslexia, 5(4): 227–248.