Az orexin és az alvás kapcsolata

Tartalomjegyzék:

• Bevezetés

  1. Az orexin általános jellemzése
  2. Narkolepszia és kataplekszia leírása

• Alvás fázisai (REM és non-REM)

• Orexin részletes leírása

• Orexin receptorok

• Orexin receptorok gátlása, antagonisták

• Orexin és narkolepszia kapcsolata

  1. Kísérleti megfigyelések

• Alvás-ébrenlét ciklus: melanin és hisztamin szerepe

  1. Az alvásért és ébrenlétért felelős központok kölcsönhatása
  2. Az ébrenlét stabilizálása
  3. Melanin
  4. Hisztamin

· Irodalmi jegyzék

Bevezetés

Alvás fázisai (REM és non-REM)

Orexin részletes leírása

Orexin receptorok

Orexin receptorok gátlása, antagonisták

Kimutatták, hogy az almorexant sötétedéskor való beadása egyaránt hatásos volt a REM és a non-REM alvás elősegítésében, de nem hatott magára az elalvásra, viszont a világosodáskor beadott almorexant egyaránt stimulálóan hatott az elalvásra és az alvás idejét is meghosszabbította.

A szelektív OX2R antagonista teljességgel hatékonynak bizonyult mind az alvás előidézésében, mind pedig a REM és a non-REM alvás időtartamának növelésében a világos és sötét fázisban egyaránt. Az OX1R antagonista egyik alvási paraméterre sem volt hatással.

Az is megfigyelhető volt, hogy a szelektív OX2R antagonista tízszer hatékonyabb az alvás előidézésében és fenntartásában, mint az almorexant, viszont az OX1R és OX2R szelektív antagonisták együttes beadásakor az OX1R blokkolása csökkentette az OX2R antagonista alvás-fenntartó hatását.

Az OX2R gátlása mind szelektív OX2R antagonistával, mind pedig almorexanttal a hisztamin extracelluláris koncentrációjának csökkenését eredményezte a laterális hipotalamuszban. Az OX1R gátlása pedig megnövekedett dopamin kibocsátást eredményezett a prefrontális kéregben. A fenti kísérletek eredményeiből feltételezhető, hogy az OX2R antagonisták megoldásként szolgálhatnak az insomnia kezelésére, az OX1R antagonisták pedig dopamin-függő viselkedésminták szabályozására, mint például a függőség és jutalmazás.

Orexin és narkolepszia

A narkolepsziának (katapleksziával kísérve) legfőbb ismérve az orexin-termelő neuronok nagyjából 90%-ának az elvesztése. Viszont a narkolepsziában szenvedőknek több, mint negyedénél nem kíséri kataplekszia a betegséget, és az orexin szintjük az agy-gerincvelői folyadékban normális. Ez alapján feltételezhető, hogy az utóbbi kórt más okozza.

Egy 2009-es tanulmányban az orexin kórbonctanát vizsgálták narkolepsziás, de nem katapleksziás eseteknél. A boncolást postmortem emberi agymintákon végezték, melyek tartalmazták a hipotalamuszt is. Ezek közül 5 minta narkolepsziás és katapleksziás pácienshez, 2 minta narkolepsziás, de nem katapleksziás beteghez tartozott (egyiknek csak az anterior hipotalamusza állt rendelkezésre), 6 minta pedig egészséges agyból származott.

A hipotalamikus szövetek immunhisztokémiai módszerrel lettek megjelölve, többek között orexin-A kimutatására. A narkolepsziás, de nem katapleksziás betegek közül egyikben sem volt kimutatható az orexin neuronok axonjainak számának csökkenése az anterior hipotalamuszban. Emellett összesen 33%-nyi orexin-termelő sejt veszteség jellemezte azt a pácienst, akinek a teljes agya a kutatók rendelkezésre állt, viszont a posterior hipotalamuszban teljes volt az orexin-termelő sejtek hiánya. Ebből következik, hogy a kataplekszia nélküli narkolepsziát ezen sejtek részleges elvesztése okozhatja.

A hivatalos kórtan szerint azok a páciensek számítanak narkolepsziásnak, akiknek rövid az alvásidejük, és minimum kettő megkezdett REM fázisuk van a többszörös alvások során. A definíció alapján narkolepsziásnak minősülő betegeknek több, mint negyede nem katapleksziás. A kataplekszia intenzitása igen változó a katapleksziával kísért narkolepsziás betegeknél. Néhányuknál ez a legzavaróbb tünet, ami a teljes izomtónus elvesztésével, és ennek következtében napi többszöri összeeséssel jár; míg másoknál a kataplekszia csak ritkán jelentkezik, akkor is csak az arcizmok átmeneti gyengesége észlelhető. A katapleksziával kísért narkolepsziát az orexin fehérje mennyiségének, illetve az orexin-termelő sejtek mennyiségének radikális csökkenése jellemzi. Viszont minden vizsgált emberi agyban található volt néhány túlélő, megközelítőleg normális szerkezetű orexin-termelő sejt.

Az orexin-termelő sejtek számának, megoszlásának és méretének meghatározása sztereológiai módszerekkel történt a különböző hipotalamusz szeleteken. Az anterior hipotalamuszban felszálló axonok találhatóak, ezért a sejtek helyett az axonokat számolták. Ez pontosabb becslést adott az orexin-termelő sejtek nyúlványainak számáról.

A katapleksziával kísért narkolepsziás betegeknél az orexin-termelő sejtek száma 92%-kal kevesebb, mint az egészséges mintákban. Ezzel szemben az anterior hipotalamuszban csak 65%-os axonszám csökkenés következett be, ami a maradék sejtek sarjadzását jelentheti. Egy másik elmélet szerint a rosztrálisan helyeződő orexin-termelő sejtek kevésbé lehetnek hajlamosak az elhalásra, mint a caudálisabban lévők. Az egyik - a teljes hipotalamusszal megmaradt - kataplekszia nélküli narkolepsziás betegnek csupán 33%-kal volt kevesebb orexin-termelő sejtje az egészségesekhez viszonyítva. A legnagyobb mértékű sejtszám csökkenés a posterior hipotalamikus magban következett be. Az anterior, a dorzális és a dorzomediális magban nem volt sejtszám csökkenés. Az anterior hipotalamuszban lévő axonok száma nem különbözött az egészségesekétől.

A kataplekszia nélküli narkolepsziás pácienseknél az anterior hipotalamuszban található axonok mennyisége normális, bár a posterior hipotalamuszban orexin-termelő sejtek hiánya volt kimutatható abban a betegben, akinek a teljes hipotalamusza a kutatók rendelkezésére állt. A kimutatások azt sugallják, hogy egyes területeken történő orexin-termelő sejtek elvesztése kataplekszia nélküli narkolepsziát okozhat. Korábbi, állatokon végzett megfigyelések szintén erre a megállapításra jutottak. Az orron keresztüli orexin adagolás hatásosnak tűnt, amikor alvástól megvont majmoknál akarták megszüntetni az álmosságot.

Nemrég megfigyelték, hogy a Parkinson-kóros betegekben csökken az orexin-termelő sejtek száma, bár kisebb mértékben, mint a katapleksziás-narkolepsziás betegekben. A Parkinson kórban szenvedők számos narkolepsziás tünetet mutatnak, bár a katapleksziás rohamok nem jelentkeznek. Ez összefüggésben állhat a mostani megfigyelésekkel, miszerint a csak bizonyos helyeken történő sejtveszteség kataplekszia nélküli narkolepsziát okozhat.

A jelenlegi eredmények alapján a részleges sejtvesztés közrejátszhat az agyvérzés vagy neurodegeneratív betegségek kialakulásában, de talán kezelhető orexin szint növelő készítményekkel.

Alvás-ébrenlét ciklus: melanin és hisztamin szerepe

1. Az alvásért és ébrenlétért felelős központok kölcsönhatása

A preoptikus területen, különösen a VLPO (ventrolaterális praeoptikus magjában) található neuronok fontos szerepet játszanak az alvás megkezdésében és annak fenntartásában, valamint a REM és non-REM fázisok kialakításában. A VLPO gátló hatást fejt ki az ébrenlétért felelős neuronokra, melyek az ébrenlétet elősegítő neurotranszmittereket termelnek (hisztamin, noradrenalin, acetilkolin) (Sherin et al., 1998; Lu et al., 2002).

A VLPO idegsejtjei aktív működésük során (alvás alatt) GABA-t (gamma-amino-vajsav) termelnek, mellyel gátolják a monoaminerg és kolinerg, ébrenlétért felelős rendszert. Utóbbinak tagja az acetilkolin és a noradrenalin is, amik a GABAerg neuronokra fejtenek ki gátló hatást. A két terület egymásra ható, ugyanakkor ellentétes működése instabil állapotot eredményez az alvás és ébrenlét között (Sakurai et al., 2005; Yoshida et al., 2006). Ezen felül a GABA gátolja az orexin neuronokat is. Ha ezeken az idegsejteken nem jelennek meg GABA receptorok, az alvás-ébrenlét szabályozása zavart szenved (tMa- suki et al., 2009).

Az ébrenlét fenntartásában elengedhetetlen szerepet játszik a hipotalamusz, és az agytörzs egyes területei: tuberomamilláris mag (TMN), locus coeruleus (LC), dorzális raphe (DR). Ezen területek idegsejtjeinek aktivitása éber állapotban a legjelentősebb, az alvás non-REM fázisában csekélyebb, REM fázisában pedig szinte nullára csökken (Lee et al., 2005). Rajtuk orexin receptorok expresszálódnak, melyeken keresztül az ébrenlét alatt termelődő orexin stimulálja működésüket. Ezen felül az orexin a laterodorzális tegmentum (LDT) kolinerg neuronjaira is hatást gyakorol.

Macskák laterodorzális tegmentumába injektált orexin-A hatására az ébren töltött idő nőtt, míg a REM fázis időtartama csökkent. Vagyis a beadott orexin-A tartósan ingerelte az LDT idegsejtjeit (Ta- kahashi et al., 2002). Ugyanakkor indirekt módon gátolja is aktivitásukat a helyi GABAerg interneuronokon keresztül (Takakusaki et al., 2005). Így az orexin, direkt és indirekt hatásán keresztül megfelelően tudja befolyásolni az ébrenlétet. Továbbá a szerotonerg és noradrenerg neuronok gátolják az orexin termelő idegsejteket, melyek működését többek között ez a mechanizmus is stabilizálja (Yamanaka et al., 2006).

2. Az ébrenlét stabilizálása:

A fent említett éberségért és alvásért felelős központok egymásra gyakorolt negatív hatása miatt ez a két állapot feleslegesen gyakran váltaná egymást, ha az orexin nem stabilizálná ezt az érzékeny rendszert. Az orexin neuronokat a hipotalamusz oldalsó régiója tartalmazza, mely anatómiailag kedvezően helyezkedik el a VLPO és az agytörzs között. Ezen idegsejtek nyúlványai összekötik az agy két említett területét, és stabilizálják az ébrenlétet az agytörzs egyes területeinek aktiválásával. Ennek az összeköttetésnek elvesztésekor az alvás-ébrenlét rendszer zavara léphet fel, melynek leggyakoribb megjelenési módja a narkolepszia (Saper et al., 2001).

3. Melanin:

A melanin ellentétes szerepet tölt be az orexinnel szemben, ugyanakkor ki is egészítik egymás működését, hiszen a melanin az alvásért, míg az orexin az ébrenlétért felel. A melanin termelésében az MHC-t (melanint sűrítő hormon) tartalmazó neuronok vesznek részt. (BrobergerC, DeLeceaL, SutcliffeJG, HokfeltT 1998) Működésük az SWS-be (lassú hullám alvás) forduláskor még csekély, SWS alatt már számottevő, de maximális MCH kibocsájtás csak a REM fázis alatt mérhető. Koncentrációja az ébredékor drasztikusan lecsökken. (Modirrousta M, Mainville L, Jones BE 2005)

MHC hatására lassul az anyagcsere, az izomtónus mérséklődik (különösen a törzsizmokban), melyet az EMG (elektromiogram) amplitúdójának csökkenése jelez. Az EEG (elektroenkefalogram) azonban nem mutat változást, tehát az MHC nem befolyásolja az agyi elektromos tevékenységet (Lee MG, Hassani O, Jones BE 2005). Koplalás előrehaladottabb szakaszában, amikor már a zsír kezd leépülni, az MHC szekréció növekszik, de ilyenkor is főleg alvás alatt. Ebben az esetben az idegsejtek MHC mRNS tartalma, és a transzkripció mértéke is emelkedik (Qu D, et al. 1996).

4. Hisztamin

Ahhoz, hogy meghatározzák a hisztamin és az orexin szerepét az ébrenlét fenntartásában, a viselkedési és az alvás-ébrenlét ciklus fenotípusát vizsgálták számos kísérleten keresztül orexin-irtott és HDC- (hisztamin-szintetizáló hormon) irtott egerekben. Hisztamin-termelő sejtek a tuberomamilláris magban és az azzal szomszédos posterior hypothalamusban helyeződnek. A tapasztalatok alapján feltételezhető, hogy az orexin és a hisztamin egymással szinergisták, komplementer módon fejtik ki hatásukat az ébrenlét szabályozására. Az orexin inkább a viselkedést, míg a hisztamin inkább a kognitív képességet és a kéreg EEG aktivitását befolyásolja.

A katapleksziát emberben és kutyában úgy definiálják, mint az izomtónus hirtelen elvesztését ébrenlét alatt. Ezt egerekben egyszer sem észlelték.

Az orexin-termelő és a hisztamin-termelő sejtek egymással szomszédosan helyezkednek el. Hatásuk igen kiterjedt, főbb szerepük az ébrenléti állapot elősegítésében és a narkolepszia megelőzésében van. A hisztamin-termelő sejtek az ébrenléti ciklus alatt rendszeresen, szabályos időközönként ürítik a hisztamint (Sakai et al. 1990; Vanni-Mercier et al., 2003; Takahashi et al., 2006) . Az adatok azt jelzik, hogy a hisztamin-termelő sejtek működésképtelensége folyamatos, nappali álmossághoz vezet.

Összefoglalás:

Az orexinek a laterális hipotalamuszban termelődő neuropeptidek, melyek rendkívül fontos szerepet töltenek be az alvás szabályozásában. Hatásukat orexin-1 és orexin-2 receptorokon keresztül fejtik ki, melyek közül az OX1R-hez elsősorban az orexin-A kötődik, az OX2R-hez pedig az orexin-A és -B is hasonló affinitással kapcsolódik. Az OX2R hatékonyabban támogatja az ébrenlétet, és elsősorban a non-REM fázis elnyomásában játszik szerepet, míg az OX1R valószínűleg a REM fázist gátolja. Patkánykísérletek alapján az OX2R gátlása jelentheti a leghatékonyabb módot az insomnia kezelésére. Az orexin termelő neuronok elvesztése narkolepsziával járhat, melynek főbb tünetei a túlzott mértékű aluszékonyság és hirtelen elalvás. A narkolepsziát gyakran kataplekszia kíséri, mely az izomtónus elvesztését jelenti. Az alvás szabályozásában továbbá elengedhetetlen szerepet tölt be a melanin és hisztamin is. A melanin az orexinnel ellentétes hatást fejt ki, azaz lassítja az anyagcserét és mérsékli az izomtónust, ezzel elősegítve az elalvást. Ezzel szemben a hisztamin az orexin synergistája, az orexinnel komplementer módon fenntartja az ébrenlétet. A posterior hypothalamus egyelőre az egyetlen olyan tanulmányozott terület, ahol több ébrenlétre ható anyagot, illetve az azokat szekretáló sejtet is találtak, ezért kulcsszerepet játszik a kérgi aktivitás és az ébrenlét fenntartásában.

Irodalmi jegyzék