Size: 17916
Comment:
|
Size: 18077
Comment:
|
Deletions are marked like this. | Additions are marked like this. |
Line 3: | Line 3: |
Line 56: | Line 57: |
A ''Drosophila melanogasterben'' 1994-ben először kimutatott peroxidazin fehérjék szerepe hasonló az ízeltlábúakban megtalálható hemo- és plasmacytákkal. A hemocyták funkciója megegyezik a neutrophyl granulocytákkal, tehát olyan sejtek, amelyek bekebelezik a szervezet számára idegen és elpusztult sejteket. A bekebelezés után a hemocyta áthelyezi ezeket a sejteket az extracelluláris mátrixba. Ez a felfedezés rendkívül fontos , hisz a peroxidazin fehérjéket molekuláris markerként (jelölőként) is tudják hasznosítani a korai hemocyták vizsgálatánál. A korai pedig hemocytáknak kiemelkedő szerepe van a ventrális ideg köteg kialakulásában. Ha a hemocyták mozgása akadályozott, akkor a az extracelluláris mátrix anyagainak áramlása nem történik meg, így a ventrális idegköteg kialakulása megakad. A ''Xenophus tropicalisban'' szintén morfológiai feladatot látnak el, amely során a farok növekedését serkenti '''(Soudi M., et al., 2012)'''. | A ''Drosophila melanogasterben'' 1994-ben először kimutatott peroxidazin fehérjék szerepe hasonló az ízeltlábúakban megtalálható hemo- és plasmacytákkal. A hemocyták funkciója megegyezik a neutrophyl granulocytákkal, tehát olyan sejtek, amelyek bekebelezik a szervezet számára idegen és elpusztult sejteket. A bekebelezés után a hemocyta áthelyezi ezeket a sejteket az extracelluláris mátrixba. Ez a felfedezés rendkívül fontos , hisz a peroxidazin fehérjéket molekuláris markerként (jelölőként) is tudják hasznosítani a korai hemocyták vizsgálatánál. A korai pedig hemocytáknak kiemelkedő szerepe van a ventrális ideg köteg kialakulásában. Ha a hemocyták mozgása akadályozott, akkor a az extracelluláris mátrix anyagainak áramlása nem történik meg, így a ventrális idegköteg kialakulása megakad. A ''Xenophus tropicalisban'' szintén morfológiai feladatot látnak el, amely során a farok növekedését serkenti '''(Soudi M., et al., 2012)'''. /* ezt a részt olvassátok át, mert van benne egy-két elírás */ |
Line 59: | Line 60: |
Más kutatások viszont kiderítették , hogy egyes szervezetekben maga a fejlődésben (morphogenesisben) nélkülözhetetlen , az epidermális izom összeköttetések és a postembrionális alaphártya kialakításában alkotó. |
Más kutatások viszont kiderítették , hogy egyes szervezetekben maga a fejlődésben (morphogenesisben) nélkülözhetetlen , az epidermális izom összeköttetések és a postembrionális alaphártya kialakításában alkotó. /* ez nem értelmes így */ |
Line 63: | Line 63: |
A humán kutatások során fény derült arra, hogy a peroxidazin fehérjéknek köze van az apoptosis (programozott sejthalál) létrehozásában. A hsPxd01 az mRNSben található meg, viszont létezik egy rövidebb formája ennek a molekulának ,ami sejtek apoptosisát indukálják az emberi vastagbélben, Ennek oka a rövidebb mRNS szerkezetében rejlik, mert itt az mRNS-ben hiányzik a signal fehérje (olyan fehérje , ami a fehérje N-terminális szakaszán van és nélkülözhetetlen a fehérjék szintézisében) A hiány miatt a fehérje felhalmozódik a citoplazmában, ezzel növelve a sejtben termelődő ROS-t (Reactive Oxydative Species). A ROS erőteljesen gátló hatású a tumorsejtekben található suppressor fehérjékre, így az apoptózist serkentőleg hat. De mindez még csak feltételezés '''(Soudi M., et al., 2012)'''. A ROS egyéb kutatások szerint hat a simaizomsejt proliferációra (sejt szaporodásra) és az extracelluláris mátrix kialakítására is. A megnövekedett ROS produkció hozzájárul a hypertenzió (értágulat), restenózis (érszűkület) és arteriosclerosis (artéria elmeszedés) kialakulásához '''(Brandes R. P., 2011)'''. |
A humán kutatások során fény derült arra, hogy a peroxidazin fehérjéknek köze van az apoptosis (programozott sejthalál) létrehozásában. A hsPxd01 az mRNSben található meg, viszont létezik egy rövidebb formája ennek a molekulának ,ami sejtek apoptosisát indukálják az emberi vastagbélben, /* ragozás nem jó, vessző helyett pont */ Ennek oka a rövidebb mRNS szerkezetében rejlik, mert itt az mRNS-ben hiányzik a signal fehérje (olyan fehérje , ami a fehérje N-terminális szakaszán van és nélkülözhetetlen a fehérjék szintézisében) A hiány miatt a fehérje felhalmozódik a citoplazmában, ezzel növelve a sejtben termelődő ROS-t (Reactive Oxydative Species). A ROS erőteljesen gátló hatású a tumorsejtekben található suppressor fehérjékre, így az apoptózist serkentőleg hat. /* ezt is olvassátok át :)*/ De mindez még csak feltételezés '''(Soudi M., et al., 2012)'''. A ROS egyéb kutatások szerint hat a simaizomsejt proliferációra (sejt szaporodásra) és az extracelluláris mátrix kialakítására is. A megnövekedett ROS produkció hozzájárul a hypertenzió (értágulat), restenózis (érszűkület) és arteriosclerosis (artéria elmeszedés) kialakulásához '''(Brandes R. P., 2011)'''. |
Line 67: | Line 66: |
Azonban a halogén aktivitású peroxidazinok vizsgálatakor kimutatták ,hogy a hsPxd01-es kölcsönös viszonyban van az LDL bontás. (Low Density Lipoprotein= Alacsony Sűrűségű Lipoprotein, “rossz-kolesztein”) A hsPxd01 funkciója függ a NADPH oxidáz aktivitásával. A NADPH (nikotinamid-adenin-dinukleotid-foszfát) , amely egy olyan enzimkomplex, ami elektronszállítást végez '''(Soudi M., et al., 2012)'''. |
Azonban a halogén aktivitású peroxidazinok vizsgálatakor kimutatták ,hogy a hsPxd01-es kölcsönös viszonyban van az LDL bontás. (Low Density Lipoprotein= Alacsony Sűrűségű Lipoprotein, “rossz-kolesztein”) A hsPxd01 funkciója függ a NADPH oxidáz aktivitásával. A NADPH (nikotinamid-adenin-dinukleotid-foszfát) , amely egy olyan enzimkomplex, ami elektronszállítást végez '''(Soudi M., et al., 2012)'''. |
Line 71: | Line 69: |
Line 73: | Line 70: |
Line 95: | Line 91: |
Contents
Filogenetika
A peroxidazin a peroxidazin-ciklooxidázok főcsaládjának 2-es számú alcsaládjába tartozik.
Ezt az alcsaládot további 5 ágra (clade) lehet osztani, az első 4 a gerinctelenekre, az 5. pedig a gerincesekre jellemző. A fejlődés kezdeti szakaszát az 1. ág peroxidazinjai képviselik, ezek állnak a legközelebbi rokonságban a gerinchúrosok peroxidázaival, ebbe a csoportba tartoznak a félgerinchúrosok és előgerinchúrosok fehérjéi. A 2. ágba a fonálférgek, a 3. ágba az ízeltlábúak, a 4. ágba pedig a fél- és előgerinchúrosok peroxidazinjainak második csoportja tartozik.
A gerincesek peroxidazinjai az 5. ágba tartoznak, ezek további két ágra oszthatók, 1-es és 2-es típusú peroxidazinokra. Köztük is pontosan elkülönülnek a halak, kétéltűek, madarak és emlősök fehérjéi. A humán genom háromféle peroxidazint kódol, melyek közül a 3. majdnem teljesen megegyezik a másodikkal, ezeket szokták vaskuláris peroxidázoknak is nevezni (VPO1).
(összefoglalóan lsd. Soudi M., et al., 2012)
Struktúra
A peroxidazin egy szekretált fehérje, mely peroxidáz és extracelluláris mátrix fehérje funkciókat is mutat (Tindall A. J., et al., 2005). Több doménből épül fel. A mátrix proteinekre jellemző alkotói a kezdő szignál peptid, a C-típusú von Willebrand factor, leucinban gazdag domének, és immunglobulin domének (Brandes R. P., 2011). Csupán egyetlen enzimatikus tulajdonságokkal rendelkező domént tartalmaz, ez a hem-peroxidáz domén (Soudi M., et al., 2012).
Szignál peptid
Hidrofób tulajdonságú. A fehérje N-terminális végén található, a leucinban gazdag domainek után. (összefoglalóan lsd. Nelson R. E., et al., 1994)
Leucinban gazdag domén (LRR-leucine-rich repeat)
A homofil és heterofil fehérje-fehérje interakciókban (Péterfi Z., et al., 2009) vesznek részt (pl.: sejtkapcsolatok, immunválasz). A peroxidazinokban megtalálható típusa szolenoid felépítést mutat, az egyes fordulatok 20-30 aminosavból állnak. A konkáv fele β-redőzött, a konvex fele pedig α-hélix, poliprolin II és β-kanyar konformációkat tartalmaz. A hidrofób váz szoros struktúrát alkot a szolenoid belsejében(Soudi M., et al., 2012).
Immunglobulin domén
A peroxidazinokat immunglobulin domén tartalmuk miatt a heterogén immunglobulinok főcsaládjába is lehet sorolni. Az immunglobulinok konstans és variábilis doménből állnak. A peroxidazinok Ig doménje az IMGT (International ImMunoGeneTics Information System) szerinti besorolás alapján a C-szerű Ig domének közé tartozik (nem immunglobulin vagy T-sejt receptor fehérjék) (Soudi M., et al., 2012).
Alapvetően a sejtkapcsolatokért és a minta felismerésért felelősek (Soudi M., et al., 2012). A leucinban gazdag domainekkel egy fehérjében való megjelenésük igen ritkaságnak számít (Péterfi Z., et al., 2009).
C-típusú von Willebrand faktor
Körülbelül 60-80 aminosavból álló fehérje, meghatározó része egy 10 ciszteinből álló egység. A neve egy vér glycoproteintől származik, mely a véralvadásban játszik szerepet. A peroxidazinban található egység a C-terminálison található, az extracelluláris mátrixban található ciszteinben gazdag fehérjékhez hasonlatos .
Leggyakoribb funkciói a csont morfogenetikus fehérjék kötése és szabályozása, és a β- szövet növekedési faktor átalakítása.
Két aldoménből épül fel, melyeket egy rövid kapcsoló rész köt össze. A C-terminális aldomén szabálytalan, rugalmas struktúrájú, míg az N-terminális aldomén két dupla fonalú antiparalell lefutású β-redőből áll.
(összefoglalóan lsd. Soudi M., et al., 2012)
Hem domén
A peroxidazin enzimatikus, peroxidáz típusú egysége. Mind funkcionálisan, mind strukturálisan elengedhetetlen része a fehérjének. A peroxidázok másodlagos struktúrájában egy hem-et tartalmazó váz található középen, melyet 5 α-hélix rész vesz körül.
A distalis és proximális hisztidinek az α-hélixekben találhatóak. A peroxidázokra jellemző és a peroxidazinokban is megtalálható fontosabb állandó egységek: a distális His-Arg pár, mely a H2O2 hasításban játszik szerepet; a szomszédos distalis His95 (Asp-His-Asp), az Asp94(2-es típusú peroxidazinokban nincs), melynek az észter-kötés létrehozásában; Asp96, melynek a Ca2+ kötésében van szerepe; proximális His az Asp-vel a hem-vas érzékenységet szabályozza.
(összefoglalóan lsd. Soudi M., et al., 2012)
Élettani szerepe
A peroxidazin fehérjék élettani hatásai már régóta foglalkoztatják a kutatókat, ennek ellenére kevés in vivo , azaz élő szervezetben végzett, kísérlet eredményéről tudunk.
Ha csak a szerkezetét figyeljük meg, enzim doméneket (tartományokat) tartalmaz, ezért feltételezhetően enzim funkciókat is ellát. Elsősorban oxidációs folyamatokban vesz rész, ahol 1 vagy 2 elektron vándorol a reakcióban. Például hypothalamicus savak és hypotiocanát termékeket katalizál, amelyek hidrogén-peroxid (H2O2) és halogén tartalmú savakból keletkeznek (Soudi M., et al., 2012).
Immunológia
Gerinchúrosokban a peroxidazin fehérjék veleszületett (öröklött) immunvédelmi funkciót látnak el. Ezek a fehérjék szemcsékben tárolódnak eosinophyl- és neutrophyl leukocytákban. Gyulladás vagy valamilyen kórokozó megjelenésekor, ezek a leukocyták aktiválódnak és lactoperoxidazint szekretálnak ,amely sejteni kívüli bakteriális hatóanyagként funkcionál az exokrin kiválasztásban (Soudi M., et al., 2012).
Sejtek közötti kapcsolatok és az extracelluláris mátrix
A peroxidazin fehérjék részt vesznek az extracelluláris mátrix és a sejtek közötti adhézió (vonzóerő) kialakításban, elsősorban gerinchúrosokban. Azonban emlősökben kimutatták, hogy a kationt tartalmazó peroxidazinok extracelluláris oxidánsokat termelnek, amelyek védő és károsító hatásukat az extracelluláris mátrixra nézve. A peroxidazin fehérjék tartalmaznak olyan proteonektineket ,amelyek mint metalloenzimek (fém található az enzim szerkezetében) elősegítik a sejt és extracelluláris mátrix közötti adhéziót. Azonban az extracelluláris mátrixban nem csak egy , hanem többféle funkciót betöltő peroxidazint fedeztek fel. A CelPxd02-nak nevezett peroxidazin fehérje gátló hatású a Caenorhabditis elegansban (fonál féreg) az axonoknak (idegsejtek nyúlványoknak) a regenerációjában. A CelPxd01 peroxidazin fehérje hiánya viszont nem okozott axon regenerációs (Soudi M., et al., 2012).
A Drosophila melanogasterben 1994-ben először kimutatott peroxidazin fehérjék szerepe hasonló az ízeltlábúakban megtalálható hemo- és plasmacytákkal. A hemocyták funkciója megegyezik a neutrophyl granulocytákkal, tehát olyan sejtek, amelyek bekebelezik a szervezet számára idegen és elpusztult sejteket. A bekebelezés után a hemocyta áthelyezi ezeket a sejteket az extracelluláris mátrixba. Ez a felfedezés rendkívül fontos , hisz a peroxidazin fehérjéket molekuláris markerként (jelölőként) is tudják hasznosítani a korai hemocyták vizsgálatánál. A korai pedig hemocytáknak kiemelkedő szerepe van a ventrális ideg köteg kialakulásában. Ha a hemocyták mozgása akadályozott, akkor a az extracelluláris mátrix anyagainak áramlása nem történik meg, így a ventrális idegköteg kialakulása megakad. A Xenophus tropicalisban szintén morfológiai feladatot látnak el, amely során a farok növekedését serkenti (Soudi M., et al., 2012).
Fejlődésben játszott szerep
Más kutatások viszont kiderítették , hogy egyes szervezetekben maga a fejlődésben (morphogenesisben) nélkülözhetetlen , az epidermális izom összeköttetések és a postembrionális alaphártya kialakításában alkotó.
Apoptózis - Programozott sejthalál
A humán kutatások során fény derült arra, hogy a peroxidazin fehérjéknek köze van az apoptosis (programozott sejthalál) létrehozásában. A hsPxd01 az mRNSben található meg, viszont létezik egy rövidebb formája ennek a molekulának ,ami sejtek apoptosisát indukálják az emberi vastagbélben,
Ennek oka a rövidebb mRNS szerkezetében rejlik, mert itt az mRNS-ben hiányzik a signal fehérje (olyan fehérje , ami a fehérje N-terminális szakaszán van és nélkülözhetetlen a fehérjék szintézisében) A hiány miatt a fehérje felhalmozódik a citoplazmában, ezzel növelve a sejtben termelődő ROS-t (Reactive Oxydative Species). A ROS erőteljesen gátló hatású a tumorsejtekben található suppressor fehérjékre, így az apoptózist serkentőleg hat.