Itt írjon a(z) TromboxanSimaizom-ról/ről

A tromboxán


A tromboxán egy nagyon jelentős eikozanoid. Két fajtája ismert: TXA2, TXB2

Az eikozanoidok mindenféle sejtben képesek szintetizálódni. Kiinduló vegyületeik a membránalkotó lipidek, melyekből foszolipáz A2 hasítása révén 20 szénatomszámú arachidonsav keletkezik (Δ5, 8, 11, 14 és Ω6). Eme esszenciális zsírsavból több reakcióút indulhat meg: epoxigenáz út, lipoxigenáz út (lipoxinok-LX, leukotriének-LT) és a ciklooxigenáz út. A tromboxán az utóbbi eredményeként jön létre tromboxán szintetázok által. Ugyanezen út végtermékei a prosztaciklinek(PGI) és prosztaglandinok(PGE2, PGF2alfa, PGD2) is.

Maga a foszfolipáz A2 működése G-fehérjéhez kapcsolt folyamat, mely akkor indul meg, ha megfelelő farmakon (pl. Ca-ion) aktiválja a 7M-receptort, az pedig a hozzá kapcsolódó G-proteint, mely végül beindítja az enzimműködést.

Pár érdekesség a foszfolipáz A2-ről: egyes kígyók, pókok mérgében fellelhető, hemolízist okoz. Az enzim a membránalkotó lipidek felépítésében résztvevő glicerin 2. szénatomjáról hasítja le az arachidonsavat, a lipidből pedig lizolecitin/lizokefalin lesz, növelve így a membrán rigiditását.

felugró szöveg
1. Ábra
Az eikozanoidok keletkezése

A TXA2 legalapvetőbb szerepe a thrombocyta aggregáció kialakítása.

Az érfal endothel sejtjei normál működéskor PGI2-t (és NO-t) termelnek, melyek az adenilát-ciklázon keresztül növelik az IC-tér cAMP szintjét, ezzel akadályozzák a PLA2 működését. Sérülés hatására azonban megáll a PGI2 szintézis, illetve megindul a TXA2 termelés, mely csökkenti a cAMP szintet, és thrombocyta aggregációt okoz. Ez a folyamat a fehér thrombus kialakulásának stimulátora.

felugró szöveg
2. Ábra
A thrombocyta aggregáció

A TXA2 a bronchus-kontrakcióban talán a legfontosabb eikoszanoid. Jelentős konstrictora az umbilicalis ereknek, ugyanakkor a koronáriákat és vesemedencét is képes összehúzni, mikor a szöveteket a lokális vérhiányos (ischemia) állapotukból kell megszabadítani.

A simaizomkontrakcióról röviden


A kontrakció – csakúgy, mint a harántcsíkos izomban – a csúszófilamentum modell alapján jellemezhető. Az aktin és miozin összekapcsolódását a MLCK (myozin-light-chain-kinase) indítja el, ha az IC Ca-ion szint a megfelelő értékre emelkedik. A kontrakció addig tart, míg a MP (myosin-foszfatáz) le nem hasít a komplexről egy foszforil csoportot. Akkor ugyanis újra kettéválik az aktin és miozin molekula, vagyis az izom relaxál.

Ez nem a minden vagy semmi elve alapján működik, hiszen a simaizom folyamatos, enyhe kontrakció alatt áll. Ez határozza meg a két enzim (MLCK és MP) aktivitásának egymáshoz viszonyított arányát. Fontos különbség a harántcsíkolt izomhoz képest, hogy az aktin molekulán a tropomiosint egy Caldesmon nevű molekula rögzíti, ami Ca hatására megköti a Calmodulin-Ca komplexet, a tropomiosin lecsúszik az alfa-hélix árkába, így szabaddá teszi a miozin kötőhelyeket.

felugró szöveg
3. Ábra
Aktin felépítése a simaizmokban

felugró szöveg
4. Ábra
Miozin felépítése a simaizmokban

Simaizom található az erek, bronchusok, belső szervek falában. Alapvető, az élethez nélkülözhetetlen mozgásokat kiviteleznek. Ilyen sajátos mozgás például a nyelőcső simaizomzata által keltett perisztaltikus mozgás.

Máj regeneráció


A máj figyelemre méltó megújuló képessége teszi lehetővé a májtömeg működésének helyreállítását toxikus vagy egyéb behatások okozta sérülések miatt.(3.)

Tromboxán A2 a májban

A giseng poliszacharidok hatása

A vérlemezkék adhéziója a májregenerációban

Ezek a tények a tromboxán gyulladáskeltő szerepét mutatják be, azonban a TP receptorok szignáljai szabályozzák a szinuszoidok raktározó képességét is, hogy helyreállítják a károsodott májszövetet, valamint serkentik a makrofágok működését. A TXA2 angiogenezis stimuláló anyagként szerepelhet, mely még ezen felül elősegíti a cytokinek termelését is, melyek proangiogenikus faktorként segítik elő a trombocita aktivációt. (2.)

Tromboxán A2 receptor jelzések támogatják a májszövet regenerációját a makrofágok számának fokozásával

A tromboxán A2 szerepe biztos a gyulladás kialakításában a májban, azonban számos kísérlet munkálkodik azon, hogy a májregenerációhoz való hozzájárulása is végleg bizonyítást nyerjen, ugyanis még számos aktiválási és egyéb mechanizmusa nem tisztázódott.

TXA2 receptorok a vesében


A vesében a renalis véráramlás, a glomerulációs filtrációs ráta és a a tubuloglomerularis feedback csökkenését okozza. Így bonyolult renalis vér-, vízáramlás és elektrolit anyagcserét tesz lehetővé. A TXA2 szerepet játszik a kórokozók kutatásában, egyes renalis betegségek kórélettanában, mint például a nephritis, transzplantáció kilökődése, illetve húgyuti traktusműködés akadályozása.

A thromboxán szintézis aktivitásának csökkentésével, vagy a TXA2 receptor kötődés blokkolásával megelőzhető az általuk okozott renalis károk kifejeződése. (4.)

Az autentikus TXA2 és PGH2 receptorok helyeződése a patkány veséjében

felugró szöveg
6. Ábra
A TXA2 mesengiális sejtek által kifejtett hatása

Az elmondottak alapján sok új információnk van a TXA2 vesében betöltött szerepéről, melynek segítségével hatékonyabban ismerhetjük meg a nephronok működését, mindazonáltal ne feledjük, eme eikoszanoid vesei feladatának kutatása még folyamatban van. (5.)

Tromboxán vesében okozott hatásai

Így a vesekárosodások kezelésében nagy szerepet fog kapni a pharmakológiás TXA2 szintézis vagy esetleg reakcióspecifikus inhibitorok is. Mivel eme eikoszanoid veseszövetre kifejtett hatása (in vitro), és gyógyszerekkel gátolható szintézise és működése (in vivo) jelentős előrelépést jelentett, a későbbiekben így új szerek kezelésbe vonása talán még ígéretesebb eredményeket hoz majd. (6.)

Preeclampsia


Pre-eclampsia a legfőbb okozója a magzati elhalálozásoknak és megbetegedéseknek,perinatális halálnak,koraszülésnek, és intrauterinális növekedés korlátozásnak.

Pre-eclampsia egy multiszisztematikus, kivételes rendellenessége a humán terhességnek, aminek kialakulása tisztázatlan. A placenta abnormális vaszkuláris válasza alakul ki, ami együtt jár egy megemelkedett szisztematikus vaszkuláris rezisztenciával, fokozott trombocita aggregációval, a koagulációs rendszer aktivációjával és az endotheliális sejtek diszfunkciójával.

Kialakulásának okának tartják a károsodott, isémiás vagy reperfúzionált placentát valamint a nem megfelelő vagy túlzott anyai gyulladásos választ,ami a trophoblastok felé irányul;az endotélium megváltozása is egyik oka lehet betegség patofiziológiájának.

A leggyakoribb klinikai megnyilvánulása a betegségnek az endotheliális diszfunkció vagy az endotheliális sejtek nem megfelelő aktivációja, valamint an endothel sejtek megemelkedett permeabilitása és a trombocita aggregáció.

Az endotheliális diszfunkció a vazodilatátor prosztaglandinok termelésének csökkenését okozza, leginkább a prosztaciklinét és a nitrogén oxidét. A megemelkedett vazokonstriktor tromboxán A2 szint tovább csökkentheti az uteroplacentális véráramlást a spirális artériában trombózis és placentális infarktus generálásával. Az endothel sejtek diszfunkcióját és a trombocita aggregációt megelőzi a trombin szint megemelkedése és a fibrin formáció kialakulása. A nem megfelelő produkciója az antiaggregációs prosztaciklinnek,nitrogén-oxidnak –vagy mindkettejüknek- biztosít elfogadható magyarázatot a felület mediált vérlemezke aktivációnak a spirális artéria belső felületén. A vérlemezkék összetapadnak, és alfa-granulumot valamint denz-granulumokat termelnek: speciálisan a tromboxán A2-t és szerotonint. Ez hozzájárul a trombocita aggegációhoz emelve a fibrinháló létrejöttét, főleg az uteroplacentális cirkulációban. (7.)

A kutatások leginkább e betegség prevenciójára irányulnak. Egyik közülük az alacsony dózisú aszpirin adagolása. Az aszpirin csökkenti a tromboxán termelődését azáltal, hogy szelektálja a trombociták által termelt eikozanoidokat: főképp a PGI2 termelődését apasztja. A kísérlet kimutatta, hogy a PGI2 csökkent szintje az elsődleges oka a preeclampsia kialakulásának, mintsem a tromboxán nagyobb koncentrációja. Ez másodlagos problémaként szerepel, és ez az oka annak, hogy a tromboxán redukciója nem hatásos preeclampsia kórképének megelőzésében. (8.)

Korreláció a csökkent prosztaciklin-TXA2 arány és központi apnoé között koraszülött csecsemőkben


A prosztaciklineknek vasodilatator, míg a TXA2-nek összehúzó hatása van a tüdő ereire.

Egy tanulmány célja annak a hipotézisnek a vizsgálata volt, hogy vajon a visszatérő központi apnoé koraszülött csecsemőkben korrelált-e a csökkenő prosztaciklin-tromboxán A2 aránnyal.Tizenkét – az apnoé klinikai eseteivel vizsgált – koraszülött csecsemőt vetettek össze tizenkét kontroll csecsemővel.

A vizeletben 2,3-dinor-6-keto-PGF1alfát és 2,3-dinor-TxB2-t determináltak, melyek aránya korrelációt mutatott az éjszakai órákban mért centrális apnoék számával.Két másik kísérleti csoportban is hasonló eredmények születtek, így az eredmény szignifikánsnak tekinthető.Az alábbiakban tárgyalt patomechanizmus képes csökkent pulmonális oxigenizációt okozni.

A patogén mechanizmusok, melyek oxigén deszaturációs szakaszokhoz vezetnek koraszülött, és megfelelő időben világra jött csecsemőknél, még nem teljesen tisztázottak. Kockázati tényezők közé sorolható a korai bronchopulmonalis dysplasia és légzési distressz szindróma.Az utóbbi állapotban a hypoxaemia következtében előfordulhat, hogy a pulmonalis kapillárisok részben kikerülik a szellőztető alveolusokat.A tüdőben jelentkező érrendszeri ellenállást és kapillárisban zajló véráramlást befolyásolhatják olyan tényezők, mint például acidaemia, légúti elzáródás és endogén hormonok, beleértve a prosztanoidokat.

Szignifikánsan magas a korreláció a központi apnoék száma és a deszaturáció-prosztanoid arány között. Az alacsony prosztanoid arány bizonyíték erejű a vizsgálati csoportban, míg az apnoék száma szignifikánsan magas.

A csökkenő prosztanoid arányt a vasokonstrikciót okozó TXA2 legfőbb metabolitja, a 2,3-dinor-TXB2 vizelettel kiválasztódó növekvő mennyisége okozta. (9.)

Források


1.Xiang, B.; Yan, W.; Gao, H.; Luo, Z.; Chen, L.; Wang, W. (2016): International Journal of Research in Pharmacy and Biosciences,Volume 3, Issue 6, PP 34-48, ISSN 2394-5885 (Print) & ISSN 2394-5893 (Online)

2.Minamino, T.; Ito, Y.; Ohkubo, H.; Shimuzu, Y.; Kojo, K.; Nishizwa, N.; Amano, H.; Narumiya, S.; Koizumi, W.; Majima, M. (2015): Life Sciences 132 85–92

3.Minamino, T.; Ito, Y.; Ohkubo, H.; Hosono, K.; Suzuki, T.; Sato, T.; Ae, T.; Shibuya, A.; Sakagami, H.; Narumiya, S.; Koizumi, W.; Majima, M. (2012): Toxicology and Applied Pharmacology 259 104–114

4. Takaaki, A.; Kazuhisa, T.; Nobuyuki, T.; Eikatsu, T.; Yoshiyuki, T.; and Keishi, A. (1977-1980):RatKidney ThromboxaneReceptor: MolecularCloning, Signal Transduction, and IntrarenalExpression Localization. The Second Department of Internal Medicine, Tohoku University School of Medicine, Sendai, Japan

5. Bresnahan, B. A.; Le Breton, G. C.; Lianos, E. A. (1996): Localizationof authentic thromboxane A2/prostaglandin H2 receptor in the rat kidney. Kidney International, Vol. 49 , PP. 1207—1213

6. Remuzzi, G.; Fitzgerald, G. A.; Patrono, C. (1992): Thromboxane synthesis and action within the kidney. Kidney International, Vol. 41, pp. 1483—1493

7.Baha Sibai, Gus Dekker, Michael Kupferminc (2005): Lancet 2005; 365: 785–99

8. James L. Mills, Rebecca Dersimonian, Elizabeth Raymond, Jason D. Morrow, L. Jackson Roberts, John D. Clemens, Johns C. Hauth, Patrick Catalano, Baha Sibai, L. B. Curet, Richard J. Levine (1999): JAMA, July 28, 1999-Vol 281, No. 4 9. Hoch, B.; Bernhard, M. (1999): Reduced prostacyclin to thromboxane A2 ratio is correlated with central apneas in preterm infants. Prostaglandins & other Lipid Mediators 58 285–290

9. Hoch, B.; Bernhard, M. (1999): Reduced prostacyclin to thromboxane A2 ratio is correlated with central apneas in preterm infants. Prostaglandins & other Lipid Mediators 58 (1999) 285–290

Ábrajegyzék