A vérlemezkék szerepe az immunitásban



Bevezetés

kep1.png

A vérlemezkék a szélesebb körben elterjedt funkciójuk, azaz a véralvadásban betöltött szerepük mellett részt vesznek az immunitásban és a gyulladásos folyamatokban is. Kapcsolatot létesítenek a dendritikus sejtekkel, B- és T-lymphocytákkal és a monocytákkal.

Kialakulásukat tekintve a vörös csontvelőben található omnipotens CFC-LH (colony forming cells) sejtekből jönnek létre, több lépésben. Az először kialakuló Lymphoid és Myeloid őssejtek közül az utóbbiak továbbosztódása következtében létrejönnek a vörösvérsejteket (CFC-E), az összes fehérvérsejtet [kivéve lymphocytákat] (CFC-C), és a thrombocytákat létrehozó (CFC-MK) hematogén őssejtek. A CFC-GM út szétválása eredményezi végül a Monocytákat és a Neutrophil Granulocytákat. Ezen két sejt hasonló tulajdonságai innen eredeztethetőek.

A thrombocytopoesis első lépésében az eukormatinban gazdag magvú megakaryoblast, endomitózissal (csak a mag osztódik, a citoplazma nem) Promegakaryocytává alakul. Ezen sejt szabályos osztódással Megakaryocyta lesz, mely endomitózisok sorozatának következtében végül 64 db sejtmagot fog tartalmazni. A sejt aktin filamentumokkal a legközelebbi sinushoz vándorol, és annak lumenébe beleengedi citoplazma nyúlványait. Ezek a nyúlványok szétesve, több ezer thrombocytát hoznak létre, míg a 64 db sejtmag visszamarad, és a macrophagok bekebelezik őket.



A vérlemezkék (thrombocyták)

A vérzéscsillapodás

Az immunitás

kep2.png

Vérlemezkék aktiválódása

Ahhoz, hogy a vérlemezkék az immunitással kapcsolatos funkciójukat képesek legyenek ellátni, először aktiválódniuk kell. Ezen aktiválási folyamat számos módon mehet végbe.

Vérlemezkék aktiválódása utáni folyamatok

Antimikrobiális anyagok elválasztása

A P-szelektin az alfa-granulumok membránjáról a sejtmembránba kerül

Felületükön endotheliális JAM-A és JAM-C fehérjéket prezentálnak

kep3.png

Felületükön megjelennek specifikus immunvédekezési fehérjék (CD40 ligand)

Gyulladás alatti aktiváció esetében

Betegségekben való szerepük

Heveny tüdősérülés

A tüdőben nincsenek neutrophyl granulocyták. Felhalmozódásukhoz az aktivált thrombocyták révén, a P-szelektinen keresztül megvalósuló hídképződés alapvető fontosságú.

HIV-1

A vérlemezkék közvetlenül bekebelezik (a C-típusú lektinszerű receptor-2 és egy „nonintegrin” molekula segítségével) a vírust. A vérlemezkékben a vírus védve van, így hozzájárul a fertőzés kifejlődéséhez. A thrombospondin-1 reakcióba lép a HIV Env fehérjéjével és gátolja a HIV kitapadását a CD4+ lymphocytákra.

Atherosclerosis

Az érelmeszesedés kezdő pontja az endothel kóros működése. Bizonyos helyeken nagyobb valószínűséggel tapadnak ki thrombocyták és fehérvérsejtek az endothel aktiválódása közben. Ezek vazoaktív anyagokat (pl.: citokineket és növekedési faktorokat) bocsátanak ki. A vérlemezkék - proinflammatorikus mediátorok expressziója révén - elősegítik a gyulladásos jellegzetességek kialakulását és a monocyták toborzását az adott területen. Az általuk termelt SDF-1 révén a vérlemezkék elősegítik a CD34+ progenitor sejtek toborzását, érését és ezzel oki szerepet játszanak a plakkok képződésében. A vérlemezkék megerősítik a monocyták kapcsolódását a plakkot szegélyező endotheliális területen, és elősegítik a bevándorlásukat a plakk belsejébe. A monocyták fehérjebontó enzimek által instabilizálják a plakk szerkezetét.

Trombózis

Koszorúér elzáródás esetén a vérlemezkék hozzájárulhatnak a nem megfelelő reperfúzióhoz és az ischemiás időszak megnyúlásához. A gyulladásos folyamatok előmozdításával a thrombocyták nagyban hozzájárulnak az ischaemiás-reperfúziós károsodások kialakításához.

Cystás fibrosis

A cisztás fibrózis (CF) a leggyakoribb halálos genetikai betegség a fehér emberek körében. Hozzávetőlegesen minden 2500 újszülöttből legalább egy ezzel a rendellenességgel jön világra. 1989-ben azonosították azt a genetikai mutációt, ami a betegségért felelős, ez a CFTR(cystic fibrosis transmembrane conductance regulator). A CFTR, tagja az adenozin-trifoszfát (ATP)-kötő családnak elsősorban transzporterként működik, mint klorid csatorna. Többi funkciói közt említhetjük a szabályozást, az alternatív klorid csatornát és epitheliális nátrium csatornát valamint az ATP transzportban is közrejátszik.

A betegségben szenvedő emberekben megnövekedett mennyiségű aktivált vérlemezke kering az egészségesekkel szemben. Ennek okai a nagy menniységű monocyta-vérlemezke és neutrophyl-vérlemezke aggregátumok. Ezek a heterotípusos aggregátumok nagyon érzékeny markerei a vérlemezke aktivációnak. Az egészséges emberben végbemenő folyamatokhoz képest a CF betegek vérlemezkéi sokkal érzékenyebben reagálnak az ADP-re és TRAP-re (thrombin receptor activating peptide). A végzett kisérlezek azt mutatják, hogy a CF plazma képes megnövelni az ADPre és a TRAPre való érzékenységet, mind az egészséges, mind a beteg páciensek vérlemezkéiben. A CF plazma a normális és a beteg emberek vérlemezkéit is aktiválja. A thrombocyták felületi P-szelektin expressziója is növekszik. A PGE1(prostaglandin E1 ) nem képes teljes mértékbenmeggátolni a cf vérlemezke hiperaktiv viselkedését.

Továbi mérésekkel kimutaták, hogy a CF vérlemezkékben megnövekedett a terminál-n-6 zsirsav tartalom. A betegekben a Mead-féle sav szám is megnövexik a plazmában és a vérlemezkékben as. A Mead-sav metabolizmusának - thrombocyta-derived lipoxygenase által- végén egy PGE2 szerű aktivitást mutató végtermék jön létre, ami felerősiti a vérlemezke aggregációt. A Mead-sav önmagában nem képes a leukocyta-vérlemezke aggregáció növekedésének előidézésére, de meghatározó szerepet játszik benne. Összefoglalva kisérletekkel kimutatásra került, hogy a CF vérlemezkékben intrinsic zsírsav rendellenesség van jelen, ami minden bizonnyal a fő okozója a megnövekedett vérlemezke aktivációnak.

Humán Thrombocyta: gyulladáskeltő, antimikrobiális és immunmoduláló faktorok

Faktor

Tárolt vagy szintetizált

Thrombocytán belüli lokalizáció

Célsejtek

Funkció

Hisztamin

Tárolt

alfa-Granulum

Enterokromaffin sejtek, Monocyták, Granulocyták (PMNs), Natural Killer sejtek, T és B lymphocyták

Leukocyta, Lymphocyta és Endothel sejtek által termelt modulátor

5-HT, Szerotonin

Tárolt

alfa-Granulum

Monocyták, Macrophagok

Monocyta és Macrophag moduláló

TXA2

Szintetizált

Plazma membrán

Thrombocyták, T-lymphocyta és Macrophag subpopulatiok

Pro-Koaguláns, T sejt és Leukocyta subpopulatio moduláló

PAF

Szintetizált

Plazma membrán

Thrombocyták, PMNs, Monocyták, Lymphocyta és Macrophag subpopulatiok

Pro-Koaguláns, Lymphocyta és Leukocyta subpopulatio moduláló

PDGF

Tárolt

alfa-Granulum

Monocyták, Macrophagok, T- Lymphocyták

Angiogenesis, számos sejttípus osztódását, migrációját és növekedését szabályozza

TGF-ß

Tárolt

alfa-Granulum

Monocyták, Macrophagok, T és B lymphocyták

Immunmodulátor, Leukocyták kemotaktikus vonzása, Leukocyta és Lymphocyta aktivitás szabályozása

NAP2 (CXCL7) és közeli ß-TG variánsok

Proteolitikus hasítás tárolt prekurzorokból

Nem ismert

PMNs

PMN rekrutáció

PF4 (CXCL4)

Tárolt

alfa-Granulum

PMNs

PMN rekrutáció

GRO-alfa (CXCL1)

Tárolt

alfa-Granulum

PMNs

PMN rekrutáció

ENA-78 (CXCL5)

Tárolt

alfa-Granulum

PMNs

PMN rekrutáció

RANTES (CCL5)

Tárolt

alfa-Granulum

Monocyták, Eosinophil és Basophil Granulocyták, NK sejtek, T-Lymphocyták, Dendritikus sejtek

Leukocyta és Lymphocyta subpopulatiok aktivitásának modulálása, rekrutációja

MIP-1 alfa (CCL3)

Tárolt

alfa-Granulum

Monocyták, Eosinophil és Basophil Granulocyták, NK sejtek, Lymphocyták, Dendritikus sejtek

Leukocyta és NK sejt rekrutáció

MCP-3 (CCL7)

Tárolt

alfa-Granulum

Monocyták, Basophil Granulocyták, NK sejtek, Lymphocyták, Dendritikus sejtek

Leukocyta és NK sejt rekrutáció

Thrombocidin

Proteolitikus hasítás tárolt prekurzorokból

alfa-Granulum

Nincs humán célsejt. Baktérium és Gomba

Antimikrobiális

IL-1 ß

Szintetizált

Nem ismert

Enterokromaffin sejtek, Monocyták, Macrophag és Dendritikus sejt subpopulatiok

Leukocyta subpopulatiok és Endothel sejtek aktivitásának szabályozása

HMGB1

Tárolt

alfa-Granulum

Macrophagok, PMNs, Enterokromaffin sejtek

Leukocyta subpopulatiok és Endothel sejtek aktivitásának szabályozása

Felhasznált irodalom

Felhasznált weboldalak