A vérlemezkék szerepe az immunitásban



kep1.png

Bevezetés

A vérlemezkék a szélesebb körben elterjedt funkciójuk, azaz a véralvadásban betöltött szerepük mellett részt vesznek az immunitásban és a gyulladásos folyamatokban is. Kapcsolatot létesítenek a dendritikus sejtekkel, B- és T-lymphocytákkal és monocytákkal.

Kialakulásukat tekintve a vörös csontvelőben található omnipotens CFC-LH (colony forming cells) sejtekből jönnek létre, több lépésben. Az először kialakuló lymphoid és myeloid őssejtek közül az utóbbiak továbbosztódása következtében létrejönnek a vörösvérsejteket (CFC-E), a lymphocyták kivételével a fehérvérsejteket (CFC-C) és a thrombocytákat létrehozó (CFC-MK) hematogén őssejtek. A CFC-GM út szétválása eredményezi végül a monocytákat és a neutrophil granulocytákat. Ezen két sejt hasonló tulajdonságai innen eredeztethetőek.

A thrombocytopoesis első lépésében az eukormatinban gazdag magvú megakaryoblast, endomitózissal (csak a mag osztódik, a citoplazma nem) Promegakaryocytává alakul. Ezen sejt szabályos osztódással megakaryocyta lesz, amely endomitózisok sorozatának következtében végül 64 db sejtmagot fog tartalmazni. A sejt aktin filamentumokkal a legközelebbi sinushoz vándorol és annak lumenébe beleengedi citoplazma nyúlványait. Ezek a nyúlványok szétesve több ezer thrombocytát hoznak létre, míg a 64 db sejtmag visszamarad, és a macrophagok bekebelezik őket.



A vérlemezkék (thrombocyták)

A vérzéscsillapodás

kep2.png

Az immunitás

Vérlemezkék aktiválódása

Ahhoz, hogy a vérlemezkék az immunitással kapcsolatos funkciójukat képesek legyenek ellátni, először aktiválódniuk kell. Ezen aktiválási folyamat számos módon mehet végbe (K. Jurk és B. E. Kehrel, 2008).

Vérlemezkék aktiválódása utáni folyamatok

Antimikrobiális anyagok elválasztása

A P-szelektin az alfa-granulumok membránjáról a sejtmembránba kerül

Felületükön endotheliális JAM-A és JAM-C fehérjéket prezentálnak

kep3.png

Felületükön megjelennek specifikus immunvédekezési fehérjék (CD40 ligand)

Gyulladás alatti aktiváció esetében

Betegségekben való szerepük

Heveny tüdősérülés

A tüdőben nincsenek neutrophyl granulocyták. Felhalmozódásukhoz az aktivált thrombocyták révén, a P-szelektinen keresztül megvalósuló hídképződés alapvető fontosságú.

HIV-1

A vérlemezkék közvetlenül bekebelezik (a C-típusú lektinszerű receptor-2 és egy „nonintegrin” molekula segítségével) a vírust. A vérlemezkékben a vírus védve van, így hozzájárul a fertőzés kifejlődéséhez. A thrombospondin-1 reakcióba lép a HIV Env fehérjéjével és gátolja a HIV kitapadását a CD4+ lymphocytákra.

Atherosclerosis

Az érelmeszesedés kezdő pontja az endothel kóros működése. Bizonyos helyeken nagyobb valószínűséggel tapadnak ki thrombocyták és fehérvérsejtek az endothel aktiválódása közben. Ezek vazoaktív anyagokat (pl.: citokineket és növekedési faktorokat) bocsátanak ki. A vérlemezkék - proinflammatorikus mediátorok expressziója révén - elősegítik a gyulladásos jellegzetességek kialakulását és a monocyták toborzását az adott területen. Az általuk termelt SDF-1 révén a vérlemezkék elősegítik a CD34+ progenitor sejtek toborzását, érését és ezzel oki szerepet játszanak a plakkok képződésében. A vérlemezkék megerősítik a monocyták kapcsolódását a plakkot szegélyező endotheliális területen, és elősegítik a bevándorlásukat a plakk belsejébe. A monocyták fehérjebontó enzimek által instabilizálják a plakk szerkezetét.

Trombózis

Koszorúér elzáródás esetén a vérlemezkék hozzájárulhatnak a nem megfelelő reperfúzióhoz és az ischemiás időszak megnyúlásához. A gyulladásos folyamatok előmozdításával a thrombocyták nagyban hozzájárulnak az ischaemiás-reperfúziós károsodások kialakításához (K. Jurk és B. E. Kehrel, 2008).

Cystás fibrosis

A cisztás fibrózis (CF) a leggyakoribb halálos genetikai betegség a fehér emberek körében. Hozzávetőlegesen minden 2500 újszülöttből legalább egy ezzel a rendellenességgel jön világra. 1989-ben azonosították azt a genetikai mutációt, ami a betegségért felelős, ez a CFTR(cystic fibrosis transmembrane conductance regulator). A CFTR, tagja az adenozin-trifoszfát (ATP)-kötő családnak elsősorban transzporterként működik, mint klorid csatorna. Többi funkciói közt említhetjük a szabályozást, az alternatív klorid csatornát és epitheliális nátrium csatornát valamint az ATP transzportban is közrejátszik.

A betegségben szenvedő emberekben megnövekedett mennyiségű aktivált vérlemezke kering az egészségesekkel szemben. Ennek okai a nagy menniységű monocyta-vérlemezke és neutrophyl-vérlemezke aggregátumok. Ezek a heterotípusos aggregátumok nagyon érzékeny markerei a vérlemezke aktivációnak. Az egészséges emberben végbemenő folyamatokhoz képest a CF betegek vérlemezkéi sokkal érzékenyebben reagálnak az ADP-re és TRAP-re (thrombin receptor activating peptide). A végzett kisérlezek azt mutatják, hogy a CF plazma képes megnövelni az ADPre és a TRAPre való érzékenységet, mind az egészséges, mind a beteg páciensek vérlemezkéiben. A CF plazma a normális és a beteg emberek vérlemezkéit is aktiválja. A thrombocyták felületi P-szelektin expressziója is növekszik. A PGE1(prostaglandin E1 ) nem képes teljes mértékbenmeggátolni a cf vérlemezke hiperaktiv viselkedését.

Továbi mérésekkel kimutaták, hogy a CF vérlemezkékben megnövekedett a terminál-n-6 zsirsav tartalom. A betegekben a Mead-féle sav szám is megnövexik a plazmában és a vérlemezkékben as. A Mead-sav metabolizmusának - thrombocyta-derived lipoxygenase által- végén egy PGE2 szerű aktivitást mutató végtermék jön létre, ami felerősiti a vérlemezke aggregációt. A Mead-sav önmagában nem képes a leukocyta-vérlemezke aggregáció növekedésének előidézésére, de meghatározó szerepet játszik benne. Összefoglalva kisérletekkel kimutatásra került, hogy a CF vérlemezkékben intrinsic zsírsav rendellenesség van jelen, ami minden bizonnyal a fő okozója a megnövekedett vérlemezke aktivációnak (Brian P. O'Sullivan és Matthew D. Linden, 2005).

Humán Thrombocyta: gyulladáskeltő, antimikrobiális és immunmoduláló faktorok

Faktor

Tárolt vagy szintetizált

Thrombocytán belüli lokalizáció

Célsejtek

Funkció

Hisztamin

Tárolt

alfa-Granulum

Enterokromaffin sejtek, Monocyták, Granulocyták (PMNs), Natural Killer sejtek, T és B lymphocyták

Leukocyta, Lymphocyta és Endothel sejtek által termelt modulátor

5-HT, Szerotonin

Tárolt

alfa-Granulum

Monocyták, Macrophagok

Monocyta és Macrophag moduláló

TXA2

Szintetizált

Plazma membrán

Thrombocyták, T-lymphocyta és Macrophag subpopulatiok

Pro-Koaguláns, T sejt és Leukocyta subpopulatio moduláló

PAF

Szintetizált

Plazma membrán

Thrombocyták, PMNs, Monocyták, Lymphocyta és Macrophag subpopulatiok

Pro-Koaguláns, Lymphocyta és Leukocyta subpopulatio moduláló

PDGF

Tárolt

alfa-Granulum

Monocyták, Macrophagok, T- Lymphocyták

Angiogenesis, számos sejttípus osztódását, migrációját és növekedését szabályozza

TGF-ß

Tárolt

alfa-Granulum

Monocyták, Macrophagok, T és B lymphocyták

Immunmodulátor, Leukocyták kemotaktikus vonzása, Leukocyta és Lymphocyta aktivitás szabályozása

NAP2 (CXCL7) és közeli ß-TG variánsok

Proteolitikus hasítás tárolt prekurzorokból

Nem ismert

PMNs

PMN rekrutáció

PF4 (CXCL4)

Tárolt

alfa-Granulum

PMNs

PMN rekrutáció

GRO-alfa (CXCL1)

Tárolt

alfa-Granulum

PMNs

PMN rekrutáció

ENA-78 (CXCL5)

Tárolt

alfa-Granulum

PMNs

PMN rekrutáció

RANTES (CCL5)

Tárolt

alfa-Granulum

Monocyták, Eosinophil és Basophil Granulocyták, NK sejtek, T-Lymphocyták, Dendritikus sejtek

Leukocyta és Lymphocyta subpopulatiok aktivitásának modulálása, rekrutációja

MIP-1 alfa (CCL3)

Tárolt

alfa-Granulum

Monocyták, Eosinophil és Basophil Granulocyták, NK sejtek, Lymphocyták, Dendritikus sejtek

Leukocyta és NK sejt rekrutáció

MCP-3 (CCL7)

Tárolt

alfa-Granulum

Monocyták, Basophil Granulocyták, NK sejtek, Lymphocyták, Dendritikus sejtek

Leukocyta és NK sejt rekrutáció

Thrombocidin

Proteolitikus hasítás tárolt prekurzorokból

alfa-Granulum

Nincs humán célsejt. Baktérium és Gomba

Antimikrobiális

IL-1 ß

Szintetizált

Nem ismert

Enterokromaffin sejtek, Monocyták, Macrophag és Dendritikus sejt subpopulatiok

Leukocyta subpopulatiok és Endothel sejtek aktivitásának szabályozása

HMGB1

Tárolt

alfa-Granulum

Macrophagok, PMNs, Enterokromaffin sejtek

Leukocyta subpopulatiok és Endothel sejtek aktivitásának szabályozása

Felhasznált irodalom

  1. K. Jurk és B. E. Kehrel (2008): DIE ROLLE VON THROMBOZITEN BEI HÄMOSTASE, THROMBOSE, IMMUNABWEHR UND ENTZÜNDUNG • VOL 133 / NO 21 / 2008 / DEUTSCHE MEDIZINISCHE WOCHENSCHRIFT
  2. Andrew S. Weyrich és Guy A. Zimmerman (2004): Program in Human Molecular Biology and Genetics, Eccles Institute of Human Genetics, 15 North 2030 East, Room 4220, Salt Lake City, Utah 84112, USA
  3. A. Trzeciak-Ryczek1,2, B. Tokarz-Deptuła1, W. Deptuła2 (2013): Platelets – an important element of the immune system 1 Department of Immunology 2 Department of Microbiology, Faculty of Biology University of Szczecin, Felczaka 3c, 71-412 Szczecin, Poland
  4. Bennett D. Elzey a, Daniel L. Sprague b,c, Timothy L. RatliV a,c,d, (2005): The emerging role of platelets in adaptive immunity a Department of Urology, University of Iowa, USA b Carver College of Medicine, Medical Scientist Training Program, University of Iowa, USA c Department of Microbiology, University of Iowa, USA d Interdisciplinary Immunology Program, University of Iowa, USA Received 17 October 2005; accepted 13 December 2005
  5. Brian P. O'Sullivan, Matthew D. Linden, Andrew L. Frelinger III, Marc R. Barnard, Michele Spencer-Manzon, James E. Morris, Raneem O. Salem, Michael Laposata, Alan D. Michelson (2005): Platelet activation in cystic fibrosis
  6. Ryunosuke Ohkawaa, Yuji Hirowatarib, Kazuhiro Nakamuraa, Shigeo Ohkuboa, Hitoshi Ikedaa, Mitsumasa Okadac, Minoru Tozukaa, Kazuhiko Nakaharad, Yutaka Yatomid, (2005): Platelet release of h-thromboglobulin and platelet factor 4 and serotonin in plasma samples aDepartment of Clinical Laboratory, The University of Tokyo Hospital, Tokyo, Japan bScientific Instruments Division, Tosoh Corporation, Kanagawa, Japan cDepartment of Biomolecular Science, Toho University, Chiba, Japan dDepartment of Laboratory Medicine, Graduate School of Medicine, The University of Tokyo, 7-3-1 Hongo, Bunkyo-ku, Tokyo 113-8655, Japan Received 8 February 2005; received in revised form 29 June 2005; accepted 4 July 2005
  7. Bennett D. Elzey, Jun Tian, Robert J. Jensen, Axel K. Swanson, Jason R. Lees, Steven R. Lentz, Colleen S. Stein, Bernhard Nieswandt, Yiqiang Wang, Beverly L. Davidson, and Timothy L. Ratliff (2003): Platelet-Mediated Modulation of Adaptive Immunity: A Communication Link between Innate and Adaptive Immune Compartments

Felhasznált weboldalak