Differences between revisions 8 and 9
Revision 8 as of 2014-11-24 17:20:10
Size: 1162
Editor: IstvanToth
Comment:
Revision 9 as of 2014-11-24 17:20:36
Size: 1155
Editor: IstvanToth
Comment:
Deletions are marked like this. Additions are marked like this.
Line 2: Line 2:
= Állatokon végzett viselkedésvizsgálatok szerepe és határai a modern kutatásokban = Állatokon végzett viselkedésvizsgálatok szerepe és határai a modern kutatásokban =
Line 5: Line 5:
''Egy másik említésre méltó'' kísérlet a '''hole-board test'''. Ebben a kísérleti állatokat egy négyszögletes arénában helyezik el, amely lyukakkal rendelkezik az alján, amin keresztüldugva a fejüket az állatok ismerkedhetnek környezetükkel. Ez a teszt pontosan ezt a viselkedést veszi alapul. Ennek a felfedezésre irányuló viselkedésnek a száma fordított arányosságot mutat az állat szorongási állapotával. A különféle gyógyszerek hatását ebben a tesztben befolyásolja az állat ismeretsége a berendezéssel, azon egerek estében akik első alkalommal fedezik fel az új környezetet a benzodiazepine típusú nyugtatók kettős hatással rendelkeznek, mégpedig úgy, hogy kisebb dózisban serkentik a felfedező viselkedést, míg nagyobb dózisban elnyomják azt. Érdekes viszont hogy azon egerek esetében, akik nem először találkoznak ezzel a környezettel, a kisebb dózisú gyógyszer sem rendelkezik serkentő hatással. ''Egy másik említésre méltó kísérlet a hole-board test. Ebben a kísérleti állatokat egy négyszögletes arénában helyezik el, amely lyukakkal rendelkezik az alján, amin keresztüldugva a fejüket az állatok ismerkedhetnek környezetükkel. Ez a teszt pontosan ezt a viselkedést veszi alapul. Ennek a felfedezésre irányuló viselkedésnek a száma fordított arányosságot mutat az állat szorongási állapotával. A különféle gyógyszerek hatását ebben a tesztben befolyásolja az állat ismeretsége a berendezéssel, azon egerek estében akik első alkalommal fedezik fel az új környezetet a benzodiazepine típusú nyugtatók kettős hatással rendelkeznek, mégpedig úgy, hogy kisebb dózisban serkentik a felfedező viselkedést, míg nagyobb dózisban elnyomják azt. Érdekes viszont hogy azon egerek esetében, akik nem először találkoznak ezzel a környezettel, a kisebb dózisú gyógyszer sem rendelkezik serkentő hatással.

Állatokon végzett viselkedésvizsgálatok szerepe és határai a modern kutatásokban

Egy másik említésre méltó kísérlet a hole-board test. Ebben a kísérleti állatokat egy négyszögletes arénában helyezik el, amely lyukakkal rendelkezik az alján, amin keresztüldugva a fejüket az állatok ismerkedhetnek környezetükkel. Ez a teszt pontosan ezt a viselkedést veszi alapul. Ennek a felfedezésre irányuló viselkedésnek a száma fordított arányosságot mutat az állat szorongási állapotával. A különféle gyógyszerek hatását ebben a tesztben befolyásolja az állat ismeretsége a berendezéssel, azon egerek estében akik első alkalommal fedezik fel az új környezetet a benzodiazepine típusú nyugtatók kettős hatással rendelkeznek, mégpedig úgy, hogy kisebb dózisban serkentik a felfedező viselkedést, míg nagyobb dózisban elnyomják azt. Érdekes viszont hogy azon egerek esetében, akik nem először találkoznak ezzel a környezettel, a kisebb dózisú gyógyszer sem rendelkezik serkentő hatással.

ViselkedesKiserlet (last edited 2014-12-02 21:31:28 by FTFN3Y)