Vizsgarendszerek összehasonlítása

Bevezetés

Vizsgák történelme

Vizsgarendszerek változása a kezdetektől, napjainkig

Írásbeli/szóbeli vizsgák aránya magyar egyetemeken

Írásbeli/szóbeli vizsgák aránya európai állatorvosi egyetemeken

Írásbeli vizsga

Az írásbeli vizsgák során, ahogy az a nevében is benne van írásban tesztekkel esetleg rövid, vagy esszé jellegű kérdésekkel mérik fel a tananyag elsajátításának fokát. Ilyenkor a diákok egy előadó teremben foglalnak helyet. A kapott feladatsorra meghatározott idő áll rendelkezésükre,(ez vizsga jellegétől, illetve vizsgáztatótól függ.)Ezeken a vizsgákon nem kérnek mást a diákoktól, mint az elsajátítandó tények egyszerű ismétlését, felidézését. A feladatok nagy része ismeretjellegű tudás mérésére hivatott, nem vizsgálják, hogy a diákok mennyire látják át a folyamatokat, mennyire tudják holisztikusan megközelíteni az esetlegesen felmerülő problémákat.

Az írásbeli vizsgáknak jellegzetes feladat típusait is be lehet mutatni. Ezek a feladatok szerepelhetnek keverten egy-egy vizsgában, de előfordulhat az is, hogy az egész vizsgát egy féle feladat típusból állítják össze.

Az írásbeli vizsga feladattípusai a következők.

1. Feleletválasztó feladatok: Ezek a feladatok elsősorban a tudás egyszerűbb, leginkább ismeret jellegű elemeinek a mérésére alkalmasak.

· A legegyszerűbb feleletválasztó feladattípus az alternatív vagy egyszeres választás. Ilyen feladat lehet például egy állítás igazságtartalmának vagy a megoldás helyességének az eldöntése. A feladattípus lényegéből következik, hogy megoldása során a jó válasz véletlenszerű valószínűsége a többi feladattípushoz képest a legmagasabb.

· Többszörös választásnak nevezzük azt a feladattípust, amelynél több válaszlehetőség közül kell kiválasztani egy vagy több helytálló választ vagy megoldást. A feladattípus nehézségi szintje tág határok között változtatható a válaszlehetőségek és helyes válaszok számának arányában, illetve a válaszlehetőségek valóságtartalmának közelítésével és távolításával. E feladattípus jellegzetes esete lehet az adott csoporttól történő különbözőség kiválasztása

Értelemszerűen a legegyszerűbb, a feleletválasztó feladatok értékelése, hisz ennél a feladattípusnál egy pontosan, egyértelműen meghatározható helyes megoldás fogadható el.

2. A következő típus a feleletalkotó feladat.

A feleletalkotó feladatok csoportjába tartoznak azok a feladatok, amelyeknél nem kész, előre megadott válaszlehetőségek közül kell kiválasztani a helyes megoldást, hanem rövidebb vagy hosszabb formában meg kell fogalmazni a választ. Ezeknél a feladattípusoknál az elvárható válasz hossza adja a további feladattipizálás lehetőségét.

· Ily módon létezik a kiegészítés feladattípusa, amelynél egy adott tartalom megfelelő elemmel vagy elemekkel történő kiegészítése a feladat.

· A rövid vagy egyszerű válaszokat igénylő feleletalkotó feladatok esetében is könnyű dolga van az értékelőnek, hisz ez esetben is egyértelmű az elfogadható válasz. Az értékelési útmutató szintén egy jól meghatározható választ tüntet fel, a hozzá tartozó megfelelő pontértékkel.

· A hosszabb válaszokat igénylő feleletalkotó feladatok értékelése lényegesen nehezebb, mert ugyanazt a tartalmat különböző módon is meg lehet fogalmazni. Éppen ezért a javítókulcs elkészítése is sokkal összetettebb feladat, és nagy körültekintést igényel. A kellő feladatírói gyakorlat és a megfelelő körültekintés ellenére is az ilyen típusú feladatok értékelésének objektivitása rosszabb lehet azoknál a feladatoknál, amelyeknél egyetlen, félreérthetetlen megoldás létezik

Minden egyes feleletalkotó feladat esetében az értékelési útmutató segítségével kaphat pontos információt a megfelelő kifejezések használata és a feladat pontozása közötti összefüggésekről

Előnyei

Hátrányai

Szóbeli vizsga

Itt a feladat a kihúzott tétel alapján az adott témák kidolgozása és összefüggő felelet formájában történő előadása. A vizsgázónak a tétel kihúzása után bizonyos idő (ez általában 15-20perc, vagy az előző vizsgázó feleletének ideje) áll rendelkezésre, hogy ismereteit felelevenítve összeszedje, amit el kíván mondani feleletében.

Ez a vizsga típus a befogadás kompetenciaterület mérésére szolgál, de oly módon, hogy az elvárható ismeret jellegű tudáselemeken kívül az értékelésnek igen fontos szempontja a szóbeli, nyelvi kifejezéshez kapcsolódó készségek, képességek értékelése is.

A diákoknak lehetőséget biztosít a tanultak bemutatására, azaz nem csak a tények tudását ellenőrzi, hanem például a problémafelismerő, problémamegoldó, kommunikációs képességet is.

1. Gyakorlati vizsga: a kurzuson elsajátított képességek gyakorlatban való alkalmazását méri fel.

2. Szóbeli vizsga: a szóbeli vizsga lehetőséget biztosít a diákoknak, hogy számot adjanak, kommunikációs képességük fejlődéséről megmutathassák mennyire értik az anyagot és látják az összefüggést a részletek között.

Ezen alternatív értékelési módok alkalmazása annál hatékonyabb, minél többféle részeredmény összegzéséből vonjuk le a végső következtetést.A terület alapvetően képességmérő funkciójából következően értékelése teljesen más megközelítésből történik.Nincs persze kizárva, hogy az ítélet meghozatala előtt komoly analitikus műveletek zajlottak az értékelő fejében ezen értékelési módszer alkalmazása közben is, viszont sajnos ennek nyoma nincs, ami különösen akkor problematikus, ha több értékelő együttesen hozza meg a döntését. Mivel ilyen esetben bármennyire bízunk is az értékelők szakmai kompetenciájában szinte bizonyos hogy nem egységes, mert nem alapszik lefektetett megegyezésen az értékelők által megfigyelt szempontok csoportja, ezért súlyos anomáliák adódhatnak az értékelés eredményében. Ennek kiküszöbölésére létezik az értékelés egy másik, úgynevezett analitikus módja, amellyel az értékelő az adott munkához (vagy adott feladathoz) tartozó értékelési szempontsort kap, és a szempontok figyelembevételével kell megállapítani az eredményt. Ez például kulcsszavak megadásával is történhet. A felelet során az adott témához tartozó kulcsszavak elhangzása pontot jelent a vizsgázónak.

Előnyei

Hátrányai

Külföldi és magyar hallgatók véleményei a két vizsgatípusról

Források