A leptin és az elhízás közötti kapcsolat

1.Bevezetés

1.1 Elhízás

1.2 Leptin főbb jellemzői

2. Leptin

2.1 Leptin hatása a metabolizmusra

2.1.1. Szénhidrát metabolizmus

2.1.2 Lipid metabolizmus

2.1.3 Csont metabolizmus

2.2 Leptin hatása a neuroendokrin szabályozásra

2.2.1 Hormonok hatása a leptinre

2.2.2 Leptin befolyása más hormonokra

2.3 Leptin receptor jelút:

A Tyr 1138 foszforilálásával aktiválódik a STAT3 ( signal transducer and activator of transcription 3 ) mely leválva a sejtmagba kerül, ahol aktiválja a cél gén expresszióját. Ez tartalmazza a SOCS3 (supressor of cytokine signaling 3) mely a kötődik a Tyr 985-höz és negatív feed-back útján gátolja a leptin stimulust a JAK2 foszforilációja útján. Tyr 985 foszforilálja az SH-2-t ( src homolog 2), és az így kialakuló SHP-2 (src homolog 2-containing tyrosine phosphate) ezután mozgósítja az átalakító fehérjét, a GRB-2-t ( growth factor receptor-bound protein-2) mely aktiválja az ERK 1/2 ( extracellular-signal-regulated kinase) és p38 MAPK (mitogen activated protein kinase ) útvonalakat melyek a zsírsejt energia egyensúlyára hat. SHP-2 túlműködése tompíthatja a SOCS3 által közvetített gátlást. Az endoplazmatikus retikulum felületén található PTP1B (phosphotyrosine phosphatase 1 B ) részt vesz negatív feed-back útján gátolja a Lep-Rb receptor jeladását, oly módon hogy defoszforilálja a JAK 2-t. Tyr 1077 pedig aktiválja a STAT5 ( signal transducer and activator of transcription 5) transkripciós faktort.

3. Leptin és az elhízás

2. ábra : Hypothalamicus szabályozás PVN: paraventriculáris nucleus LHA: laterális hypothalamikus terület PFA: perifornikális terület

Lateralis hypotalamusban a leptin szintén csökkenti az orexigén neuropeptid MCH (melanin-concentrating hormone ) és orexigének érvényre jutását. Az MSH szerepet játszik a melanintermelődésben és az étvágy szabályozásában. . Az α MSH a melanokortin 4-receptoron keresztül hat, aktiválja a másodlagos anorexigén neuronokat.

3.2 Leptin rezisztencia kialakulása