A leptin és az elhízás közötti kapcsolat

Bevezetés

Elhízás

Leptin főbb jellemzői

felugró szöveg
1. Ábra
Zsírsejtek

Leptin

Leptin hatása a metabolizmusra

Szénhidrát metabolizmus

Lipid metabolizmus

Szívizomsejtek vizsgálatakor derült ki, hogy a leptin egy energiaháztartás szabályozásában és zsírraktározásban részt vevő fehérje (fat mass and obesity associated protein FTO) szintjét növeli, de a hypotalamusban és más szövetekben csökkenti( Gan, X., T. és mtsai 2013).

Csont metabolizmus

Leptin hatása a neuroendokrin szabályozásra

Hormonok hatása a leptinre

Leptin befolyása más hormonokra

Leptin receptor jelút

Leptin és az elhízás

Táplálékfelvétel szabályozása

felugró szöveg
3. Ábra
Hypothalamicus szabályozás PVN: paraventriculáris nucleus LHA: laterális hypothalamikus terület PFA: perifornikális terület

Lateralis hypotalamusban a leptin szintén csökkenti az orexigén neuropeptid MCH (melanin-concentrating hormone ) és orexigének érvényre jutását. Az MSH szerepet játszik a melanintermelődésben és az étvágy szabályozásában. . Az α MSH a melanokortin 4-receptoron keresztül hat, aktiválja a másodlagos anorexigén neuronokat ( Maria Dalamaga és mtsai 2013.).

Leptin rezisztencia kialakulása

Az alvás és az elhízás kapcsolata, a leptin szint változása alvás során

Tanulmányok kimutatták, hogy kapcsolat van a kevés alvás és a súlygyarapodás között. Egyes elképzelések szerint az alvás mennyisége befolyásolja azon hormonokat, melyek hatnak az étvágyra. 7,7 óra az átlagos alvás idő. Szignifikáns összefüggés van az alvás időtartama a leptin és ghrelin mennyisége között viszont független a BMI-től (Body Mass Index), életkortól és a nemtől. Korábbi tanulmányok azt igazolták, hogy akut- vagy részleges alváshiány okozhat leptin szint csökkenést, mely pedig nemcsak az étvágyat, hanem a lipidekben gazdag, magas kalóriatartalmú élelmiszerek bevitelét is növeli.

A rövid alvásidő növekvő ghrelin és csökkenő leptin koncentrációt vált ki a vérben. A kisérletek során azt tapasztalták, hogy azok, akik 5 órát alszanak 15,5 %-kal alacsonyabb volt a vér leptin koncentrációja, mint azoknak, akik 8 órát. Ha 1 héten keresztül 4 óra volt az alvásidő, akkor már 26 %-os csökkenést mutattak ki. Viszont azt is kimutatták, hogy 7,7 óránál több alvás sem kedvező az elhízás szempontjából. Ennek valószínűleg az lehet az oka, hogy több időt töltenek az ágyban, így kisebb mértékű az anyagcsere.

Legújabb tanulmányok szerint viszont megdőlni látszanak e teóriák. Habár a mostani kutatások még nagyon korai stádiumban vannak, de azt mutatták ki serdülő fiúk esetében, hogy az akut alvásmegvonás pont növelte az energia kiadásokat és csökkentette az energia beviteli motivációt (Shahrad Taheri és mtsai 2004. és Lars Klingenberg és mtsai 2012.).

Konklúzió

Felhasznált irodalom

  1. Maria Dalamaga, Sharon H. Chou, Kelsey Shields, Panagiotis Papageorgiou, Stergios A. Polyzos and Christos S. Mantzoros: Leptin at the Intersection of Neuroendocrinology and Metabolism: Current Evidence and Therapeutic Perspectives, Cell Metabolism Review, July 2, 2013. 29-42.
  2. Ronghua Yang and Lili A. Barouch: Leptin Signaling and Obesity: Cardiovascular Consequences, Circulation Research Journal of The American Heart Association, 2007, 544-559.
  3. Barbara B. Kahn and Yasuhiko Minokoshi: Leptin, GABA, and Glucose Control, Cell Metabolism 18, September 3, 2013, 304-306.
  4. Sophie Carter, Alexandre Caron, Denis Richard and Frédéric Picard: Role of leptin resistance in the development of obesity in older patients, Clinical Interventions in Aging, 2013, 829-844.
  5. Xiaohong Tracey Gan, Ginjian Zhao, Cathy X. Huang, Adrianna C. Rowe, Daniel M. Purdham, Morris Karmazyn: Identification of Fat Mass and Obesity Associated ( FTO ) Protein Expression in Cardiomyocytes: Regulation by Leptin and Its Contribution to Leptin-Induced Hypertrophy, PLOS ONE September 2013. 1-12.

A képek saját készítésűek.