Az állványfehérjék szerepe a jelátvitelben

Első sikeres felfedezés

Az állványfehérjék főbb funkciói


4.kép.jpg


Jelátvivő komponensek összekötése

Jelátvivő komponensek lokalizációja

Feedback szabályozás

Védelem az inaktiváció ellen

Mit is csinálnak valójában az állványfehérjék?

A sarjadó élesztő párosodott feromon útjában, az Ste5 állványfehérje teljes mértékben kritikus a jelek átvitelében. Mikor az Ste5 megjelenik, a jelek továbbadódnak Ste11/Ste7p/Fus3p mitogen aktivált protein kináz (MAPK) kaszkádnak, és a feromon kapcsolat serkenteni tudja kapcsolódást. Amikor az Ste5 hiányzik, a jelek nem érik el a kaszkádot és a feromon nem teszi lehetővé a kapcsolatot. De pontosan miért is ilyen fontos az állványfehérje? Egyértelmű-e, hogy az Ste5p a kapcsolódó kinázokat a megfelelő IC helyre lokalizálja a jel fogadásához, vagy elszállítja őket a végcél irányába ( egy lehorgonyzó funkció)? Esetleg enged-e a kaszkádnak nagyobb, vagy gyorsabb kimeneteli (out-put) produkciót (egy gyorsító, katalizáló funkció)?

1.kép javított.png (Kép forrása: Saját rajz Ferrel és mtsai, (2000) nyomán)

Mielőtt az előbb említett lehetőség célzott lehetne, meg kell értenünk, hogy az állvány-kináz mely körülmények között tudja növelni a jelzőkaszkád out-putját, mint ahogy egy állvány csinálhatja a jelző mechanizmusokat. Új lapok Bray, Lay, Levchenko, Bruck, és Sternberg-től izgalmas betekintést nyújtottak ebbe a kérdésbe egy számítógépes szimuláció segítségével, ami az állványok jelző rendszerét mutatja be.

A nagyon magas állvány fehérje koncentráció határán egyetlen állvány molekula sem fog kötni egy kináz molekulánál többet, és ezért a kaszkád output-ja nagyon alacsony lesz. Az állvány kétfázisú hatása hasonló, mint a precipitin reakcióban levő egyensúly az antitest és antigén koncentráció között. Egy makroszkópos üledék produkciója csökkenthető úgy is, hogy túl sok az antigén, vagy úgy is,hogy túl kevés az antigén. Ez a jelenség régóta úgy ismert, hogy a “prozone effect”. Éppen ezért, Bray és Lay utalnak arra, hogy a magas koncentrációjú állvány gátló hatású, mint egy prozone effect. Levchenko, Bruck, és Sternberg javasoltak egy alternatív kifejezést- “kombinatorikai gátlás”, ami talán sokkal nyilvánvalóbb a modern füleknek. Ez a hatás meglehetősen általános; minden rendszerben ahol egy állványfehérje szerű protein (B) kötődik kettő vagy több proteinhez (A és C), hogy egy funkcionális komplexet alkosson (A-B-C), a B protein szint növelése kezdetben növelni, majd csökkenteni fogja az A-B-C komplex egyensúlyi szintjét. A kombinatorikai gátlás elmagyarázza, hogy a Jun NH2-terminal kináz (JNK) kaszkád állvány JIP-1, a JNK jelzés feltételezett segítője eredetileg miért úgy tűnt, hogy a JNK jelzés mechanizmus gátlója.

Úgy tűnik, ennek az erős affinitásnak a feltételezése az élesztő kaszkádban kapcsolódó Fus3p és Ste7p-nek köszönhető. Lássuk, hogy a túl sok kináz miért csökkentheti le a jelátvitelt egy állványozott kaszkádnál, tekintve a képződését egy állványt tartalmazó komplexnek, -egy MAPKKK, MAPKK és MAPK- olyan körülmények között, ahol a kinázok egyike, a MAPK, magas koncentrációt mutat. Egy ezen három kinázból álló komplex egy állványmolekulán csak akkor képes átalakításra, ha van néhány állványmolekula, amely nem kötött MAPK-hoz, amely majd kötni tudná a MAPK-MAPKK komplexeket, vagy ha van néhány szabad MAPKK, amely képes az állvány-MAPK komlexet kötni. Viszont, ha MAPK eléggé nagy koncentrációban van jelen, lesz egy kevés állványozott és szabad MAPKK is. Mindkét fehérje kötött lesz a MAPK komlexekben.

A másik fontos eredmény a szimulációkból, hogy az állványfehérje azonnali választ produkál és átalakul egy minőségibb fehérjévé. Annak megértéséért, hogy ez miért történik, először azt kell megérteni, hogy miért várható egy állványfehérje nélküli kaszkádtól azonnali reakció (switchlike response). Az állandósult aktivitása néhány jelátvivőnek -magába foglalva A MAPK-t, ERK2-t, MAPK-kinázt és a MEK1 –et- „magasabb, mint a lineáris funkciók” a koncentrációra nézve, vagy az aktivitása az ellentétes oldali aktivitátoruknak. Az ilyen válaszok ultraérzékeny válaszoknak lettek elnevezve („ultrasensitive responses”), és ők képesek kifejlődni a hasonló mechanizmusokból, mint a Cooper-aktivitás: a szaturációs effektusokból, vagy a sztöchiometrikus inhibitorok (proteinek, amelyek kötnek és inaktiválják az ellentétes oldali aktivitátorokat) közül. Ha a különböző ultra érzékeny szignál átvivőket egymásra rakjuk egy jelző kaszkádban, az összesített válasza a kaszkádnak megközelít egy másodlagos funkciót. Pédául tegyük fel, hogy minden egyes kináz egy hármas-kináz kaszkádból választ mutat, ami olyan meredek, mint a cooperatív enzim Hill coefficiense ami 2. Így az összesített válasza a kaszkádnak a saját Hill coefficiense, azaz 2*2*2=8 (feltűnően magas („meredek”) válasz: például a hemoglobin Hill koefficiense az oxigén kötésére nézve 2,8). Egy 10 szintes kaszkád Hill-koefficiense ezek szerint már 1024.! Így ezeknek a kaszkádoknak nagyon nagy potenciálja van, hogy nagyon magas azonnali választ generáljanak. Egy különösen jól tanulmányozható kísérleti rendszer, a Xenopus ( békák rendjébe tartozó nem) petesejt kivonata: az biztos, hogy a lényeges MAPK kaszkád (Mos/MEK1/ERK2) generálja a választ, ami egyre inkább ultraérzékenyebb lesz, ahogy a kaszkád csökken.( Huang, C.-Y.F., and Ferrell, J.E., Jr. (1996) Ultrasensitivity., in the nitrogen-activated protein kinase cascade.) Az még a jövő zenéje, hogy vajon tényleg ez a közös kaszkád generálja az azonnali válaszokat, de ha igen, akkor ez egy esetleges magyarázat lehet arra, hogy miért épít a természet gyakran feleslegesnek tűnő szinteket a jelátvitelbe.

Levchenko, Bruck és Sternberg rámutat arra, hogy az álványfehérje képes megelőzni a kináz-kaszkádot egy azonnali reakció indukálásától. Például abban az esetben, amikor a MEK1 aktiválja az ERK2-t ez megjelenik, hiszen úgy tűnik, hogy az ultraérzékenység nagy része erre a két lépésre vezethető vissza, ami egy nem-processzív kettős foszforiláció, melyen keresztül a MEK1 aktiválja az ERK2-t. Az álványfehérje képes lenne az ERK2 foszforilációját átalakítani folyamatossá azzal, hogy átformálja nem ultraérzékennyé. Az állványfehérje képes ellensúlyozni más forrásait az ultraérzékenységnek, különösképp ha a protein-kinázok csak nagyon lassan képesek átváltani állvány funkcióról. (átváltanak állványról, csak nagyon lassan.) Ebben az esetben, egy álványozott kináz kaszkád hasonlít egy szilárd jelátviteli gépezetre, egy jel átszállítódik egy kinázról a következőre erősítés, hígulás, vagy moduláció nélkül.

Irodalomjegyzék:

AllvanyFeherjek (last edited 2014-12-03 16:00:54 by B1M012)