Itt írjon a(z) Alvemhesseg-ról/ről

Álvemhesség élettana szukában

== Bevezetés ==

Az álvemhesség ( pseudocyesis ) egy természetes fiziológiás szindróma szuka kutyákban, mely nemi ciklusuk diösztrusz szakaszában jelentkezik. Kialakulásának oka hormonális, elsősorban a kutyafélékre jellemző sárgatest-dependens progeszteron termeléssel magyarázható. Nem minden esetben jelentkeznek megfigyelhető tünetek. Jellemzően viselkedésbeli változásokat (fészkelés, anyáskodás játékok fölött) és fizikai tüneteket (mellbimbók duzzanata, laktáció) észlelhetünk, súlyosságuk szukánként eltérő. A ciklus alatt a petefészekben lezajló folyamatok, többek között azt álvemhesség kialakulása, prototípusként szolgálnak a placenta kifejlődésének korai időszakában élő ősi állatokban lezajló hormonális változások vizsgálatához. Evolúciós szempontból előnyös volt a falkában élő kutyafélék számára az álterhesség, így más nőstény egyedek is szoptatni tudták a megszületett kölyköket, megnövelve túlélésük esélyét.

Élettani alapok

A kutyafélék spontán-ovuláló fajok, szezonális monoösztruszuk van. Szemben a többi emlősállattal, placentális szteroidogenezis helyett a sárgatest termeli a progeszteront a terhesség teljes hossza alatt, mely körülbelül két hónapig tart. Endogén luteolizin hiányában a minden ivaros egyedben folytatódik progeszteron termelés az ovulációt követő hónapokban, hiába nem történt megtermékenyülés, mely hosszan tartó fiziológiás álterhesség kialakulásához vezet. Klinikai álvemhesség kialakulásában a prolaktin is szerepet játszik. Az álvemhességben tapasztalt változásokkal ellentétben az abnormálisan gyors progeszteron koncentráció-csökkenés, mely az ellés által indított folyamatokat utánozza, prolaktin emelkedést indukál. Ez a hormon idézi elő a fizikailag észrevehető, abnormális tüneteket.

A ciklus

Anösztrusz:

Proösztrusz:

Ösztrusz:

Metösztrusz:

Diösztrusz:

Nemi ciklust reguláló hormonok

A nemi ciklust számos hormon szabályozza, ezeket külön csoportokra oszthatjuk. A hipotalamuszban termelődik a GnRH neuropeptid (gonadotropin releasing hormon vagy faktor), vannak a hipofizeális peptidhormonok, melyek a hipofízisben termelődnek (FSH, LH, PRL), illetve a perifériás szteroid hormonok, melyek nem a központi endokrin szervek által kerülnek a véráramba(ösztrogén, progeszteron). Utóbbiakat szexuál szteroidoknak is szokás nevezni. A hipotalamusz hormonjai közvetlenül szabályozzák a nemi ciklust, ezeknek az ürítését több fiziológiás tényező is befolyásolja, például a szervezet energiamérlege. A hipofizeális hormonok leadását serkentik, amik aztán a perifériás hormontermelést szabályozzák. Ezen hormonok között komplex feedback mechanizmusokat figyelhetünk meg. Az álterhesség kialakulásához a szexuál hormonok és mechanizmusaik közül mindegyik elengedhetetlen, hiszen ebben az élettani állapotban és megtermékenyülés esetében is, a ciklus kezdetétől a terhesség idejének végéig követhető endokrin mintázat embriótól és ennek endokrin befolyásától független.

FSH és LH:

Progeszteron:

Ösztrogén:

Prolaktin:

Klinikai vonatkozások

Tünetek:

Diagnózis:

Állatorvosi kezelés:

Álvemhességre hajlamos egyéb fajok

Az álvemhességre nem csak a kutyafélék hajlamosak, más spontán ovuláló állatoknál ugyan nem jellemző, de előfordulhat például sertésben, főemlősökben, akár az emberben is. Reflexovulátor állatoknál klinikai jelentőséggel bír a macskák álvemhessége, de a laborállatokat is szükséges megemlíteni, úgy, mint a patkányt, nyulat, egeret, hörcsögöt. A jelenséget megfigyelték lámákban és elefántokban is. Az afrikai vadon élő kutyák esetében 15 nőstény széklet mintájában vizsgálták a hormonhatásokat. 3 csoportba osztották őket: terhesek, álterhesek illetve aciklusosak. Az álterhes és aciklusos kutyáknál magasabb volt a minta ösztradiol koncentrációja, valamint az ösztrusz és a diösztrusz fázisát csökkentette. Viszont ami a progesztogént illeti, az fokozatosan emelkedett a petefészek nyugalmi szakaszától a diösztruszig. Az álterhes szukákban magasabb volt a szintje, mint az aciklusos egyedekben. Spontán ovuláció jellemző ezekre a kutyákra, mivel a legtöbb álvemhesség csak szukákat tartalmazó csoportokban jött létre.

Az ázsiai elefántok körében is végeztek elemzést. Az első eset volt egy korábban ellett egyed, ahol a progesztogén szintje fennmaradt 10 hónapon keresztül. A második egyszer sem szült és az álvemhessége kezdeténél járt, itt 16 hónapig maradt fenn a szintetikus vegyület szintje. A harmadik pedig szintén egyszer sem ellett és 5 hónapig volt benne nagy mennyiségben mérhető. Mindhárom esetben a méhben jóindulatú daganat volt jelent és a progesztogén szint spontán módon csökkent. Ezeknél az állatoknál a tartósan megemelkedett progesztogén koncentrációk nem mindig jelzik a vemhességet. Normális esetben az endometrium a progeszteron hatására készül fel a beágyazódásra. Viszont itt a károsodás következtében az implantációhoz hasonló reakció alakul ki, fokozódik a prolaktin szekréció, ami a sárgatest fennmaradását eredményezi a terhesség alatt.