⇤ ← Revision 1 as of 2021-04-22 13:02:14
Size: 46
Comment:
|
Size: 3163
Comment:
|
Deletions are marked like this. | Additions are marked like this. |
Line 2: | Line 2: |
Különbségek a jelenlegi COVID19 vakcinák működésében élettani szemmel Bevezetés Amikor 2019-ben kitört a SARS-CoV-2 vagy, ahogy a köznyelv ismeri a COVID19 vírus által okozott pandémia, több mint 200 különböző típusú vakcina fejlesztése kezdődött meg egyidejűleg. A vakcinázás a vírusellenes védekezés legelterjedtebb és legeredményesebb módja. A legtöbb vakcina a vírus jelenlétét és a vírus általi fertőzést nem akadályozza meg, de véd a klinikai tünetektől és a haláltól. Hátránya azonban, hogy a vakcinázás során a vírust valamilyen formában be kell jutatnunk a szervezetünkbe. Jelenleg hat, a humán medicinában használt különböző vakcina előállítási technológiával készülő vakcina is elérhető. A SARS-CoV-2 elleni vakcinázások révén aktív immunválaszt váltunk ki, melyre az antigén szervezetbe juttatását követően adaptív immunválasz alakul ki. Effektor T és B limfociták az antigénnel reakcióba lépnek, ezt követően T, valamint B memóriasejtek keletkeznek. A vakcinák hatása preventív, a fertőződések vagy a súlyos, klinikai tünetek megjelenésének elkerülését szolgálja. A legtöbb, ma forgalomban lévő SARS-CoV-2 vakcina nem preventív jelleggel hat, hanem a fertőződést követően gátolni tudja a virulens ágens átadását egészséges egyedeknek a populációban. Ezen felül segít elkerülni a középsúlyos, vagy súlyos klinikai tünetek megjelenését. Védettség során elkülönítünk celluláris és humorális védettséget. A celluláris védettség kialakulásakor T, illetve B limfociták memóriasejteket termelnek. Ezen memóriasejtek titere határozza meg legfőképpen a vakcinázás sikerességét. A sikerességet a vakcinázási program is befolyásolja, amely azt jelenti, hogy az első oltás után mennyi idő múlva, és hányszor kell megismételni az oltást. Jelenleg forgalomban lévő vakcinák mindegyikéből szükséges felvenni az ismétlő oltást, kivételt képez ez alól Johnson and Johnson vakcinája. (dr. Marosi András, 2021) A koronavírusokról általánosan A Coronaviridae törzsbe tartozó patogénekről elmondható, hogy pozitív szálú RNS genommal rendelkeznek. Zoonotikus, mert állatoknál regisztrálták először és onnan mutálódott emberekre (Sharma és mtsai, 2020). Általában enyhe megfázást, lázat és légzőszervi megbetegedést okoznak (Alturki és mtsai, 2020). A SARS-CoV-2 ről általánosságban A SARS-CoV-2 a Betacoronavírus nemzetségbe tartozik. A genomikai szekvenálás során fényderült arra, hogy valószínűleg denevérek virulens ágense mutálódott akképpen, hogy embert is patológiás tünetek megjelenése mellett képes fertőzni (Alturki és mtsai, 2020). A vírus 2 nagy méretű N protein nukleokapsziddal rendelkezik, melyen a vírus fertőzőképességét adó S protein tüskefehérjék helyezkednek el. (1. Ábra) A vakcinák előállítása során legtöbbször ezen tüske fehérjéket prezentáljuk antigénként az immunrendszernek (Dong és mtsai, 2020). |
Különbségek a jelenlegi COVID19 vakcinák működésében élettani szemmel
Bevezetés
Amikor 2019-ben kitört a SARS-CoV-2 vagy, ahogy a köznyelv ismeri a COVID19 vírus által okozott pandémia, több mint 200 különböző típusú vakcina fejlesztése kezdődött meg egyidejűleg. A vakcinázás a vírusellenes védekezés legelterjedtebb és legeredményesebb módja. A legtöbb vakcina a vírus jelenlétét és a vírus általi fertőzést nem akadályozza meg, de véd a klinikai tünetektől és a haláltól. Hátránya azonban, hogy a vakcinázás során a vírust valamilyen formában be kell jutatnunk a szervezetünkbe. Jelenleg hat, a humán medicinában használt különböző vakcina előállítási technológiával készülő vakcina is elérhető. A SARS-CoV-2 elleni vakcinázások révén aktív immunválaszt váltunk ki, melyre az antigén szervezetbe juttatását követően adaptív immunválasz alakul ki. Effektor T és B limfociták az antigénnel reakcióba lépnek, ezt követően T, valamint B memóriasejtek keletkeznek. A vakcinák hatása preventív, a fertőződések vagy a súlyos, klinikai tünetek megjelenésének elkerülését szolgálja. A legtöbb, ma forgalomban lévő SARS-CoV-2 vakcina nem preventív jelleggel hat, hanem a fertőződést követően gátolni tudja a virulens ágens átadását egészséges egyedeknek a populációban. Ezen felül segít elkerülni a középsúlyos, vagy súlyos klinikai tünetek megjelenését. Védettség során elkülönítünk celluláris és humorális védettséget. A celluláris védettség kialakulásakor T, illetve B limfociták memóriasejteket termelnek. Ezen memóriasejtek titere határozza meg legfőképpen a vakcinázás sikerességét. A sikerességet a vakcinázási program is befolyásolja, amely azt jelenti, hogy az első oltás után mennyi idő múlva, és hányszor kell megismételni az oltást. Jelenleg forgalomban lévő vakcinák mindegyikéből szükséges felvenni az ismétlő oltást, kivételt képez ez alól Johnson and Johnson vakcinája. (dr. Marosi András, 2021)
A koronavírusokról általánosan
A Coronaviridae törzsbe tartozó patogénekről elmondható, hogy pozitív szálú RNS genommal rendelkeznek. Zoonotikus, mert állatoknál regisztrálták először és onnan mutálódott emberekre (Sharma és mtsai, 2020). Általában enyhe megfázást, lázat és légzőszervi megbetegedést okoznak (Alturki és mtsai, 2020).
A SARS-CoV-2 ről általánosságban
A SARS-CoV-2 a Betacoronavírus nemzetségbe tartozik. A genomikai szekvenálás során fényderült arra, hogy valószínűleg denevérek virulens ágense mutálódott akképpen, hogy embert is patológiás tünetek megjelenése mellett képes fertőzni (Alturki és mtsai, 2020). A vírus 2 nagy méretű N protein nukleokapsziddal rendelkezik, melyen a vírus fertőzőképességét adó S protein tüskefehérjék helyezkednek el. (1. Ábra) A vakcinák előállítása során legtöbbször ezen tüske fehérjéket prezentáljuk antigénként az immunrendszernek (Dong és mtsai, 2020).