Differences between revisions 18 and 19
Revision 18 as of 2017-04-23 09:36:34
Size: 8689
Editor: D6NAER
Comment:
Revision 19 as of 2017-04-23 09:37:53
Size: 8718
Editor: D6NAER
Comment:
Deletions are marked like this. Additions are marked like this.
Line 15: Line 15:
||<tablebgcolor="#eeeeee" tablestyle="float:center;font-size:0.85em;margin:0 0 0 0; "style="padding:0.5em; ;text-align:center"> {{attachment:crispr2.png|felugró szöveg}} <BR>>'''1. Ábra'''<<BR>>''CRISPR rendszer felfedezésének állomásai(Zhang 2016)'' || ||<tablebgcolor="#eeeeee" tablestyle="float:center;font-size:0.85em;margin:0 0 0 0;  "style="padding:0.5em;  ;text-align:center"> {{attachment:crispr2.png|felugró szöveg}} <BR>>'''1. Ábra'''<<BR>>''CRISPR rendszer felfedezésének állomásai(Zhang 2016)'' ||
Line 43: Line 43:
||<tablebgcolor="#eeeeee" tablestyle="float:center;font-size:0.85em;margin:0 0 0 0; "style="padding:0.5em; ;text-align:center"> {{attachment:crispr1.png|felugró szöveg}} <<BR>>'''2. Ábra'''<<BR>>''CAS-crRNS komplex képződése(EunJi Kim és mtsai 2017)'' || ||<tablebgcolor="#eeeeee" tablestyle="float:center;font-size:0.85em;margin:0 0 0 0;  "style="padding:0.5em;  ;text-align:center"> {{attachment:crispr1.png|felugró szöveg}} <<BR>>'''2. Ábra'''<<BR>>''CAS-crRNS komplex képződése(EunJi Kim és mtsai 2017)'' ||
Line 59: Line 59:
||<tablebgcolor="#eeeeee" tablestyle="float:center;font-size:0.85em;margin:0 0 0 0; "style="padding:0.5em; ;text-align:center"> {{attachment:crispr3.png|felugró szöveg}} <BR>>'''1. Ábra'''<<BR>>''CRISPR rendszer felfedezésének állomásai(Zhang 2016)'' || ||<tablebgcolor="#eeeeee" tablestyle="float:center;font-size:0.85em;margin:0 0 0 0;  "style="padding:0.5em;  ;text-align:center"> {{attachment:crispr3.png|felugró szöveg}} <BR>>'''3. Ábra'''<<BR>>''DNS inaktiválása CAS-crRNS komplex segítségével (EunJi Kim és mtsai 2017)'' ||

Itt írjon a(z) CRISPR_hu-ról/ről

A CRISPR rendszer működési elve, és felhasználási lehetőségei

1. Bevezető

1.1 Absztrakt

A Hallgatói Lecke bevezetéseként a CRISP rendszer kialakításának útjáról, felfedezéséről írunk röviden, majd a külföldi és magyar tudományos cikkek alapján részletezzük a rendszer felépítését, funkcióját. Összegezzük, hogy milyen előnyei illetve hátrányai vannak a rendszernek és végül utána járunk, hol tart napjainkban a kutatás.

1.2 CRISPR rendszer történelmi áttekintése

A CRISPR rendszer felfedezése 1987-re tehető, egy baktérium ( Escherichia coli) genomjában azonosította először a japán Yoshizumi Ishino, az Osakai Egyetem tanára. 18 évig tartó kutatás után derült fény a rendszer adaptív immunrendszerrel való kapcsolatára. 1997-ben három kutatócsoport bizonyította, hogy a felfedezett szekvencia sok más baktériumban is megtalálható. A további évek kutatásai megerősítették, hogy a vírus-, vagy fág-DNS töredéke beépül a CRISPR-régióba, amely így biztosítja az esetleges újra kialakuló fertőzésekkel szembeni védelmet. 2008-ra izoláltál a CAS-fehérjével alkotott komplexet, melynek feladata a megfelelő RNS molekulák kiválasztása és hasítása, valamint rájöttek, hogy ugyanezt a folyamatot DNS-sel is képes végrehajtani. 2013-ban már emlős sejteken végeztek kísérleteket, 2015-ben jutottak el az emberi embriókkal kapcsolatos kutatóprogramig. A CRISPR rendszer felfedezésének és új funkciói feltalálásának főbb állomásait az 1. ábra foglalja össze.

felugró szöveg <BR>>1. Ábra
CRISPR rendszer felfedezésének állomásai(Zhang 2016)

1.3 A rendszerek csoportosítsása

A CRISPR rendszerek a baktériumok genomjaiban találhatók, vírusok és plazmidok elleni védekező mechanizmusok. Az endogén CRISPR lókuszokat 3 csoportba sorolják. Az I-es és III-as típusú rendszer többféle fehérjét igényel működéséhez, aII-es típusú a CAS9 fehérje segítségével keresi meg a DNS-célszekvenciát és hajtja végre a lánc hasítását (Hartenian, Doench; 2015). Ez a legegyszerűbb genomszerkesztési módszer a három csoport közül. A CAS9 egy endonukleáz, amely DNS-t bont, tehát hasítja a sejtbe jutott fertőző ágens DNS-ét, amellyel a sejt már legalább egyszer találkozott (Venetianer,2016). 2. A CRISPR rendszer mechanizmusa, működése A CRISPR rendszer, a CAS génekkel együttműködve fontos szerepet kap a baktériumok, ősbaktériumok (archeák) védekezésében az őket megtámadó vírusokkal, plazmidokkal, idegen nukleinsavakkal szemben Ezen idegen anyagok a baktériumok transzformációját, konjugációját okozhatják, a CRISPR-rendszer azonban hatékonyan képes megelőzni ezeket a káros folyamatokat. Ennek okán az adaptív immunitás kiemelkedő részét képezik. (Barrangou és mtsai, 2007) Napjaink kutatásai azt igazolták, miszerint az ősbaktériumok megközelítőleg 84%-ának, és a baktériumok 45%-ának genomjában megtalálható a CRISPR lókusz. (Grissa és mtsai, 2007)

2. A CRISPR rendszer mechanizmusa, működése

A CRISPR rendszer, a CAS génekkel együttműködve fontos szerepet kap a baktériumok, ősbaktériumok (archeák) védekezésében az őket megtámadó vírusokkal, plazmidokkal, idegen nukleinsavakkal szemben Ezen idegen anyagok a baktériumok transzformációját, konjugációját okozhatják, a CRISPR-rendszer azonban hatékonyan képes megelőzni ezeket a káros folyamatokat. Ennek okán az adaptív immunitás kiemelkedő részét képezik. (Barrangou és mtsai, 2007) Napjaink kutatásai azt igazolták, miszerint az ősbaktériumok megközelítőleg 84%-ának, és a baktériumok 45%-ának genomjában megtalálható a CRISPR lókusz. (Grissa és mtsai, 2007)

2.1 Felépítés:

A CRISPR rövid, ismétlődő szekvenciákból áll (23-44 bázispár hosszúságú), melyeket megközelítőleg hasonló méretű helykitöltő szakaszok választanak el egymástól. Ezek a helykitöltő szakaszok egyedülálló szekvenciák, melyek rendszerint fág és plazmid DNS-ből származnak. (Brouns és mtsai, 2008) A CRISPR-helykitöltők közelében sok esetben több CAS gén (CRISPR-associatedgene) található, melyek a CRISPR-aktivitáshoz elengedhetetlen fehérjéket kódolják. Ezek a fehérjék nukleáz enzimek, kofaktorként fémionokat tartalmaznak. A kutatások legalább 45 CAS géncsalád létezését igazolták, azonban mindösszesen két gén van, ami megtalálható az összes CRISPR-szekvenciával rendelkező organizmusban: a CAS1 és CAS2 gén. A CAS1 gén az egyes fajokban nagyfokú változatosságot mutat az aminosavszekvenciára vonatkozóan, másodlagos szerkezetben azonban már jóval több hasonlóságot fedezhetünk fel. A CAS2 gén, amely a CAS1-gyel komplexet alkot, a kettős szálú DNS-t és a szimplaszálú RNS-t képes elvágni (Haft és mtsai, 2005).

2.2 Mechanizmus:

A CRISPR/CAS rendszer szerepe az adaptív immunitásban három lépésben valósul meg: a helykitöltő illeszkedése, a felismerő RNS expressziója, majd az idegen nukleinsav lebontása. A rendszer mechanizmusát a 2. és 3. ábra szemlélteti.

A helykitöltő illeszkedése

A mechanizmus során a CAS1/CAS2 komplex segítségével megvalósul a vírus DNS egy részének felismerése, majd beépítése a CRISPR-szekvenciák közé. Ezen rövid szakasz nagyjából 3-5 bázispár hosszúságú. Az idegen DNS szakasz beillesztése a CRISPR lókuszba biztosítja az immunitás megszerzését. Egyes fajoknál a DNS-szakasz beillesztése nem a régió elejére, hanem annak valamely más részére történik (Sulfolobussolfataricus)

A felismerő RNS expressziója

A CAS gének (és azok fehérjéinek) expressziója vezet a CRISPR szakasz transzkripciójához, majd ennek eredményeként egy hosszú RNS molekula keletkezik, melyet pre-crRNS-nek hívunk. A CAS enzimek egyéb faktorok segítségével ezután feldarabolják a pre-crRNS-t, melynek eredményeként úgynevezett érett crRNS szakaszok keletkeznek. Ezen crRNS-ek újabb CAS fehérjékkel alkotnak komplexet, majd képessé válnak az idegen nukleinsavak felismerésére.

felugró szöveg
2. Ábra
CAS-crRNS komplex képződése(EunJi Kim és mtsai 2017)

Az idegen nukleinsav lebontása

Az érett crRNS és egyéb CAS fehérjék felismerik az idegen nukleinsavakat, majd elpusztítják őket. Ez a szakasz felfogható úgynevezett immunitási fázisnak is. (Makarova és mtsai, 2006)

Az utóbbi két szakasz különbözőféleképpen megy végbe az egyes CRISPR-rendszerekben.

  • Az I. típusnál a CAS6e/CAS6f a szimplaszálú RNS és a duplaszárú RNS kapcsolódásánál hasít, azaz felismeri az ismétlődő szakaszok másodlagos, hajtűszerű struktúráját.
  • A II. típusnál úgynevezett transzaktivátor RNS van jelen, ahol a CAS9 és az RN-áz hasít, melynek eredményeként duplaszálú RNS jön létre.
  • A III. típusnál az ismétlődések nem alkotnak hajtűket; ehelyett a régióról átírt hosszú RNS-t a CAS6 maga köré tekeri és így vágja el közvetlenül az ismétlődés mellett. (Grissa és mtsai, 2007)

Az új helykitöltő szakaszok beillesztése egy meghatározott úton történik, a CRISPR szakasz úgynevezett vezető szekvenciájához (Pourcel 2005; Tyson és Banfield, 2008). Ez a vezető szekvencia tartalmaz promóter-és rögzítő szakaszokat, továbbá olyan elemeket, melyek fontosak a helykitöltő beépüléséhez. Ahogy egyre több és több helykitöltő épül be (azaz az adott idegen vírus nukleinsava), úgy gyakorlatilag a beépülések sorrendje megadja a vírus által okozott támadások időrendi sorrendjét. Az utód ezeket a sorrendeket örökölni képes (Heidelberg és mtsai, 2009).

felugró szöveg <BR>>3. Ábra
DNS inaktiválása CAS-crRNS komplex segítségével (EunJi Kim és mtsai 2017)

CRISPR_hu (last edited 2017-05-03 16:36:50 by D6NAER)