Differences between revisions 134 and 135
Revision 134 as of 2017-04-21 20:06:13
Size: 10171
Editor: KXC6XU
Comment:
Revision 135 as of 2017-04-21 20:41:47
Size: 10183
Editor: KXC6XU
Comment:
Deletions are marked like this. Additions are marked like this.
Line 63: Line 63:
KO egereken végzett kísérlet során, halotánnal és kloroformmal szemben az egerek csökkent érzékenységet mutattak, holott in vitro körülmények között ezek a TREK-1 csatorna leghatékonyabb aktivátorai. Hasonló eredmény született sevofluránnal és desfluránnal való kezelés után, melyek a legszélesebb körben használt klinikai altatószerek, csakúgy, mint az izoflurán. Ezek az eredmények alátámasztották azt az elképzelést, miszerint a TREK-1 és TREK-2 csatornák egyértelműen részt vesznek az illékony anesztetikumok hatásmechanizmusában. (Heurteaux és mtsai, 2004) KO (knock out) egereken végzett kísérlet során, halotánnal és kloroformmal szemben az egerek csökkent érzékenységet mutattak, holott in vitro körülmények között ezek a TREK-1 csatorna leghatékonyabb aktivátorai. Hasonló eredmény született sevofluránnal és desfluránnal való kezelés után, melyek a legszélesebb körben használt klinikai altatószerek, csakúgy, mint az izoflurán. Ezek az eredmények alátámasztották azt az elképzelést, miszerint a TREK-1 és TREK-2 csatornák egyértelműen részt vesznek az illékony anesztetikumok hatásmechanizmusában. (Heurteaux és mtsai, 2004)
  • A TREK alcsaládba tartozó kálium csatornák szerepe


A TREK alcsalád besorolása


felugró szöveg
1. Ábra
A kálium csatornák rendszere

Szerkezet, lokalizáció

A káliumion csatornák minden sejttípus, sőt, egyes sejtorganellumok membránjában is megtalálhatók, nem csak az állat- de a növényvilágban egyaránt. Rengeteg élettani folyamatban kulcsfontosságú szerepet játszanak, az ingerületvezetéstől a tápanyagok felszívódásán át egészen a sejtek, illetve az egész szervezet ionháztartásának fenntartásáig. Funkcionális működésük szempontjából meghatározó szerkezeti felépítő elemük a szelektivitási filter. Ezen egység határozza meg a csatornán áthaladni képes részecskék anyagi minőségét. A szűrő kialakításában alapvető szerepet játszik a pórusdomén (a filter azon egysége, ami a csatorna pórusát, illetve legszűkebb kapuját alkotja).

Minden K+-csatorna szelektivitási filterét négy pórusdomén alkotja. A TREK alosztályba tartozó K+-csatornák a K2P (két pórusdoménnal rendelkező) csatornák családjába tartoznak. Mivel ezen család tagjainak alegységei két-két pórusdomént tartalmaznak, csatornáik két alegységből állnak (melyek alkothatnak homo- ill. heterodimert is), szemben a többi csatorna család négy alegységből, (alegységenként csak egy pórusdomént tartalmazó) felépülő csatornáival. Összesen tizenöt különböző alegységet ismerünk, ezeket funkcionalitás és szekvencia alapján a következő hat alosztályba soroljuk: TALK, TASK, THIK, TREK, TRESK, TWIK. A két pórusdoménnal rendelkező K+-csatornák alegységei darabonként 4 transzmembrán szegmensből épülnek föl. Amíg az alegységek N-terminálisa rövid, intracellulárisan helyeződik, és nincs jelentős szabályozásbeli szerepe, addig a szintén intracellulárisan helyeződő C-terminális régión hat szinte minden (kivétel: kívülről befolyásoló hatások, mint a pH) szabályozó tényező. A két alegység extracellulárisan helyeződő hurokrégiója a "cap" (sapka) domént alkotja, melynek belsejében, a csatorna tengelyére merőlegesen fut az ún. extracelluláris ionút (EIP). Ennek közepéből nyílik a csatorna pórusa. Ezen összetett szerkezet határozza meg, milyen méretű és töltésű részecske fér hozzá a pórushoz. Továbbá ezen szerkezet okozza azt is, hogy a K2P családba tartozó csatornák számos K+-csatorna gátlószerrel szemben érzéketlenek. A Human Genom Organization (HUGO) által elfogadott szisztematikus nevezéktan: KCNK1-18 a csatorna alegységet kódoló génekre, ill. K2P1-18 az általuk kódolt csatornafehérjékre. (nincsen 8-as, 11-es, 14-es sorszámú csatorna) Az ioncsatornák megnevezésében inkább a hagyományos nevek használatosak.

A TREK [TWIN-Related K+ channel] /TRAAK [TWIN-Related Aracidonic Acid stimulated K+ channel] alcsalád lokalizációja

Tagjai a TREK-1 (K2P2.1; kódoló gén: KCNK2), TREK-2 (K2P10.1; kódoló gén: KCNK10) és a TRAAK(K2P4.1; kódoló gén: KCNK4) csatornafehérjék. A TREK-1 és TREK-2 aminosav-szekvenciája jelentős mértékben megegyezik, ennek ellenére az expressziójukban nagy eltéréseket figyelhetünk meg, szövetspecifitásuk mértéke nem elhanyagolható. A TREK/TRAAK csatornák kifejeződését mind emberekben, mind rágcsálókban kutatták. A TREK-1/-2csatornák expressziója az egész embrionális egéragyban jelentős volt. Felnőtt egyedekben a TREK-1 kifejeződés inkább a hippocampus, a cortex, az amygdala és a hippothalamus, a TREK-2 esetén pedig a bulbus olfactorius, hippocampus, a kisagy szemcsesejtjei és a striatum területeire korlátozódott. A TRAAK csatornák egér esetében embrionális korban gyakorlatilag nem expresszálódtak, az ellést követő második hétre viszont elérte a maximumot a kifejeződés. A TREK-1-csatornák az idegrendszeren kívül sok más helyen megjelennek: szívizomzat, artériák simaizma, mellékvese, vese, erek endothel sejtjei, hámsejtek, tüdő. A TREK-2 csatornák nagymértékben a pancreasban, herében, lépben, kisebb mértékben a tüdőben, májban , méhlepényben, belekben expresszálódnak. (Braun, 2015)

Szabályozás, mechano- és termoszenzitivitás

A TREK alcsaládba tartozó K+ csatornák alapjártban nem mutatnak nagy aktivitást. Természetes körülmények között stimulálja őket membrán feszülés, a sejtek duzzadása (mechanoszenzitivitás), továbbá a többszörösen telítetlen zsírsavak (polyunsaturated fatty acids-PUFA), lysophospholipidek, phosphatidinositol 4,5-biphosphate. Ezzel szemben gátolja őket a hypoozmózis csakúgy, mint a PKA (proteinkináz-A) és PKC (proteinkináz-C) általi foszforiláció, valamint részlegesen gátolható Ba2+-mal is.

A TREK és TRAAK csatornák fokozatosan aktiválódnak a hőmérséklet növelésével. 14°C –ról 42°C-ra melegítve 7-20-szorosára emelkedik az aktivitásuk. Ez szignifikánsan magasabb, mint a többi K2p csatorna esetében. A maximális aktivitást 30°C-42°C között érik el.

A TREK és TRAAK csatornák érzékenyek az extracelluláris pH változásaira. A extracelluláris savasodás erősen gátolja a TREK-1 K+ csatornát, szemben a TREK-2 csatornával, ami ugyan abban a pH-tartományban aktiválódik.

A klasszikus K+ csatorna-gátló szerekre a TREK és TRAAK csatornák nem érzékenyek, így nem gátolhatók például 4-aminopiridinnel, tetraetil-ammónniummal (kis koncentráció), és Cs+-mal. A TREK-1 csatornát helyi érzéstelenítő szerekkel is lehet gátolni, például lidokainnal és bupivakainnal. (Noël és mtsai, 2011)

Működése és jelentősége


A két pórusú káliumcsatornák - köztük a TREK alcsalád csatornái is - rendkívül sok élettani jelenséget, funkciót befolyásolnak illetve azokra valamilyen szinten hatással vannak. (2. ábra) A zöld és piros nyilak az ábrán arra hivatottak, hogy jelezzék, melyik csatornának kell zárt illetve nyitott állapotban lennie ahhoz, hogy az adott pszichopatológiai jelenség pozitív legyen.

felugró szöveg
2. Ábra
A K2p csatornák hatásai

Idegrendszerben


Antidepresszáns TREK-inhibítorok

Az utóbbi időben a kutatók KO (knock out) egereket használnak annak bizonyítására, hogy a K2P (két pórusú kálium csatornák) család döntő szerepet játszik a depresszió kialakulásában. Úgy tartják, a TREK-1 és TASK-3 antagonistái egy újfajta antidepresszáns gyógymódhoz vezethetnek.

A közelmúltban fedezték fel a TREK-1 kálium csatorna első azonosított blokkolóját a spadint.

A spadin egy természetes peptid, mely az NTSR-3 (neuortensin receptor-3) érése során szabadul fel, és speciálisan gátolja a TREK-1 csatornákat, így antidepresszáns tulajdonságokat mutat. Gyorsan hat és nincs mellékhatása. Nem okoz keringési rendellenességeket: nem módosítja a szisztolés nyomást és nem növeli a szívfrekvenciát.

A sortilin, más néven-NTSR-3 receptor-egy nemrég felfedezett partnere a TREK-1 csatornának, és úgy tűnik, szabályozza a csatorna plazmamembrán szintjét. Sejt szinten a sortilin köti a neurotensint, ami a „nerve growth factor (NGF)” prekurzora (Az NGF serkenti az idegsejtek proliferációját, részt vesz azok megvédésében), és a lipoprotein lipázt. Élettani szinten részt vesz egy sor kardiovaszkuláris neurológiai folymat szabályozásában. A sortilin funkciója, vagy diszfunkciója felelős lehet a hypercholesterinaemiáért és a szívinfarktusért, csakúgy, mint a neurodegeneratív rendellenességekért. Továbbá részt vehet a diabétesz, az elhízás és a rák kialakulásában. (Borsotto és mtsai, 2015)

Szerepük az anesztéziában

A TREK-1 és TREK2 csatornák az illékony anesztetikumok - isoflurán, kloroform, halotán - klinikai koncentrációjának hatására kinyílnak, nagyfokú aktivitást mutatva. (Hasonló hatást fejt ki a riluzol, ami egy neuroprotektív gyógyszer, amit amiotrófiás laterálszklerózis (ALS, vagy Lou Gehrig-betegség) esetén szoktak alkalmazni.)

KO (knock out) egereken végzett kísérlet során, halotánnal és kloroformmal szemben az egerek csökkent érzékenységet mutattak, holott in vitro körülmények között ezek a TREK-1 csatorna leghatékonyabb aktivátorai. Hasonló eredmény született sevofluránnal és desfluránnal való kezelés után, melyek a legszélesebb körben használt klinikai altatószerek, csakúgy, mint az izoflurán. Ezek az eredmények alátámasztották azt az elképzelést, miszerint a TREK-1 és TREK-2 csatornák egyértelműen részt vesznek az illékony anesztetikumok hatásmechanizmusában. (Heurteaux és mtsai, 2004)

Egyéb szervekben


Irodalomjegyzék


Borsotto, M.; Veyssiere, J.; Moha ou Maati, H.; Devader, C.; Mazella, J.; Heurteaux, C. (2015):Targeting two-pore domain K+ channels TREK-1 and TASK-3 for the treatment of depression: a new therapeutic concept.Br J Pharmacol 2015 Feb; 172: (3) 771–784.

Noël, J.; Sandoz, G.; Lesage, F. (2011):Molecular regulations governing TREK and TRAAK channel functions. Channels (Austin). 2011 Sep-Oct; 5: (5) 402–409.

Heurteaux, C.; Guy, N.;Laigle, C.; Blondeau, N.; Duprat, F.; Mazzuca, M.; Lang-Lazdunski, L.; Widmann, C.; Zanzouri, M.; Romey, G.; Lazdunski, M. (2004):TREK-1, a K+ channel involved in neuroprotection and general anesthesia. EMBO J. 2004 Jul 7; 23: (13) 2684–2695.

Dr. Braun Gariella (2015): A hátsó gyöki ganglionban kifejeződő TREK-2 és TRESK két pórusdoménű K+ csatornák vizsgálata.Semmelweis Egyetem Molekuláris Orvostudományok Doktori Iskola, Doktori értekezés


Ábra jegyzék


1.ábra: https://en.wikipedia.org/wiki/Potassium_channel


TREK_csatorna (last edited 2017-05-04 23:02:04 by R0BED8)