Ide kerül majd a szöveg. Kérem az első sort érintetlenül hagyni!

Amfetamin és a limbikus rendszer

Az amfetamin az alkaloidok közé tartozó, mesterségesen előállított szerves vegyület. Korábban gyógyászati alapanyagként használták, ma már mint stimuláló, élénkítő hatású kábítószerként elterjedt. Neve az alfa-metil-feniletilamin nevű vegyület rövidítéséből származik. A farmakológiában az összes hasonló kémiai szerkezetű vegyületet amfetaminszármazéknak nevezzük, melyek közül a legelterjedtebbek: amfetamin (Speed), metamfetamin, és a metiléndioxi-metamfetamin, azaz MDMA (Ecstasy). Pszichostimulánsok, azaz a szinaptikus idegrendszer izgalmát váltják ki. Emiatt a tulajdonságuk miatt népszerű tudatmódosító szerek: használójuk eufórikus állapotba kerül, sokszor hallucinácinál is. Számos viselkedésbeli változást idéznek elő, mely azzal magyarázható, hogy hatással vannak az agy egy speciális területére, a limbikus rendszerre.

A limbikus, másnéven határkérgi rendszer azon képletek csoportját jelenti, melyek az agykéreg és a hipotalamusz határán helyezkednek el. Ez a rendszer felelős az érzelmek, viselkedés és ösztönök kontrolljáért, valamint a memória működése is hozzá köthető.

Amfetamin

Szerkezete

felugró szöveg
1. ábra
Amfetaminszármazékok szerkezeti képletei: efedrin, amfetamin és metamfetamin

Hatások

Biokémiai hatásmechanizmus

Ezen vegyületek kémiai szerkezete nagyon hasonló a szervezet ingerület-átvivő anyagaihoz (dopamin, adrenalin, szerotonin). Lipofil jellegük miatt átjutnak a vér-agy gáton, ám a természetes neurotranszmitterektől való különbözőségük megakadályozza lebomlásukat.