Differences between revisions 22 and 23
Revision 22 as of 2016-04-17 09:04:41
Size: 15663
Editor: C5IV6I
Comment:
Revision 23 as of 2016-04-17 09:32:44
Size: 14808
Editor: C5IV6I
Comment:
Deletions are marked like this. Additions are marked like this.
Line 10: Line 10:
A fájdalom az élő szervezetek védekező mechanizmusának része, feladata, hogy megvédje a káros hatásoktól. Megfigyeltek olyanokat, akik születésüktől fogva képtelenek voltak érzékelni a fájdalmat, és ez ahhoz vezetett, hogy nem érezték a forró tárgyakat, nem érezték a tűszúrást, így nem is hajtottak végre semmilyen védekező magatartást, nem rántották el például a kezüket, és ennek során jelentős szöveti, testi károsodást szenvedhettek. Azonban lehet jó is, ha nem, vagy kevésbé érzünk fájdalmat, például stresszhelyzetben, amikor a fájdalom hátráltatna a menekülésben. Bizonyos esetekben ennek éppen az ellenkezője történik, azaz olyan stimulusok, melyek normálisan nem okoznának fájdalmat, mégis fájdalmat okoznak (allodínia) és amelyek káros hatásként normális esetben is fájdalmat váltanának ki, itt sokkal intenzívebb reakciót okoznak (Hiperalgézia). Ennek szerepe van a sérült területek védelmében, hiszen elsősorban ilyen helyeken alakulnak ki. A krónikus fájdalom azonban gyakran nem védő szerepet lát el, hanem funkció nélkül megkeseríti az életét annak, akinek ilyen problémái vannak, sokszor folyamatos, meg nem szűnő fájdalomként jelentkezik azoknál, akik például arthritisben, vagy csontrákban szenvednek. A fájdalom rendkívül fontos szerepet játszik a túlélésben: figyelmeztet minket a komolyabb sérülés veszélyére, vagy ha már megtörtént, a keletkezett kárt a minimumon igyekszik tartatni. Olyan reflexeket és viselkedésformákat generál, amik az egyed túlélését, épségének megőrzését igyekeznek elősegíteni. Ha a sérülés megtörtént, akkor az idegrendszer úgynevezett hiperszenzitivitást hoz létre a sérült szövetben és környékén, mégpedig azért, hogy a sebgyógyulást ne akadályozzák a hozzáérő tárgyak. Ezt nocicpetív fájdalomnak nevezzük. Megfigyeltek olyanokat, akik születésüktől fogva képtelenek voltak érzékelni a fájdalmat, és ez ahhoz vezetett, hogy a különféle stimulusokra adott válasz hiányában szöveti és egyéb károsodást szenvedtek. Azonban lehet jó is, ha nem, vagy kevésbé érzünk fájdalmat, például stresszhelyzetben, amikor a fájdalom hátráltatna a menekülésben. A krónikus fájdalom azonban gyakran nem védő szerepet lát el, hanem funkció nélkül keseríti meg az életét az embereknek: sokszor kínzó, meg nem szűnő fájdalomként jelentkezik azoknál, akik például arthritisben, vagy csontrákban szenvednek.
Line 16: Line 16:
Az Ad rostok közepes átmérőjűek és myelináltak, káros stimulusokat érzékelnek, ők a fájdalom első érzékelői, majd tőlük fogják átvenni a C rostok a fájdalom érzékelését. Ezen kívül a primer, azaz kis helyen lokalizált fájdalmat érzékelik ők. Több típusa van: amely hőt és mechanikai ingert is érzékel, illetve, ami csak hőt és ami csak mechanikai ingert. Az Ad rosttípus hő és mechanikai ingert is érzékel, két csoportra osztható. Az első, amely ingerküszöbe alacsony a mechanikai hatásokra, így ez a mechanikai fájdalom első érzékelője. Magas ingerküszöbe van a hőre (>50oC), de ha a fájdalom stimulusa hosszan fennáll, akkor csökken az ingerküszöbe. A második típus alacsony ingerküszöbbel rendelkezik hő hatásokra, de mechanikaiakra alacsonnyal; azaz ez az, ami hőre gyorsan akut fájdalmat alakít ki. Az Ad rostok közepes átmérőjűek és myelináltak, káros stimulusokat érzékelnek, ők a fájdalom első érzékelői, utána kapcsolódnak be a C rostok. Ezen kívül a primer, azaz a kis helyen lokalizált fájdalmat érzékelik ezek. Több típusa van: amely hőt és mechanikai ingert is érzékel, illetve, ami csak hőt, és ami csak mechanikai ingert. Azon Ad rosttípus, amely hő és mechanikai ingert is érzékel, két csoportra osztható. Az első, amely ingerküszöbe alacsony a mechanikai hatásokra, így ez a mechanikai fájdalom első érzékelője. Magas ingerküszöbe van a hőre (>50^o^C), de ha a fájdalom stimulusa hosszan fennáll, akkor ez csökken. A második típus alacsony ingerküszöbbel rendelkezik hőhatásokra, de mechanikaiakra magassal; azaz ez az, ami hőre gyorsan akut fájdalmat alakít ki.
Line 20: Line 20:
A C rostok nem myelinizáltak, kis átmérőjűek, így jóval lassabban szállítják az ingerületet, mint az A rostok. Általában polimodálisak, azaz több mindent is érzékel egy rost: van, amely hőt és mechanikai ingert, van, amely mechanikai ingert és hideget, és van, amely mechanikai ingert, hideget és meleget is. Van olyan típus, amely csak egy féle stimulusra érzékeny, ilyen a hőérzékeny C rost, ami a C rostok 10%-át teszi ki. Egy különleges típusa a C rostoknak az ún. „silent” rost, ami mechanikai és hő hatásokra is érzéketlen, mindaddig, amíg különféle gyulladásos mediátorok nem érzékenyítik. A C rostok nem myelinizáltak, kis átmérőjűek, így jóval lassabban szállítják az ingerületet, mint az A rostok. Általában polimodálisak, azaz több féle stimulusra is érzékeny egy rost: van, amely hőt és mechanikai ingert, van, amely mechanikai ingert és hideget, és van, amely mechanikai ingert, hideget és meleget is. Van olyan típus, amely csak egy féle stimulusra érzékeny, ilyen a hőérzékeny C rost, ami a C rostok 10%-át teszi ki. Egy különleges típusa a C rostoknak az ún. „silent” rost, ami mechanikai és hő hatásokra is érzéketlen, mindaddig, amíg különféle gyulladásos mediátorok nem érzékenyítik.
Line 24: Line 24:
43oC-on határozták meg a káros hőt, mert ez vált ki fájdalmat a C nociceptorokon és Ad hő és mechanikai érzékeny II-es típusú nocicpetor esetében. Ez a capsaicin érzékeny TRPV-1 receptor ingerküszöbe is, mely az A rostokon és a csak hőérzékeny C rostokon található. Vannak egyéb csatornák is, mint a TRPV-2, melyről azt gondolták, hogy a C rostokon felelős a hőérzékelésért, de ez az elmélet megdőlni látszik. 43^o^C-on határozták meg a káros hőt, mert ez vált ki fájdalmat a C nociceptorokon és Ad hő és mechanikai érzékeny II-es típusú nocicpetor esetében. Ez a capsaicin érzékeny TRPV-1 ioncsatorna ingerküszöbe is, mely az A rostokon és a csak hőérzékeny C rostokon található. Vannak egyéb csatornák is, mint a TRPV-2, melyről azt gondolták, hogy a C rostokon felelős a hőérzékelésért, de ez az elmélet megdőlni látszik.
Line 26: Line 26:
A hidegérzékelésében elsősorban a mentol érzékeny TRPM8 vesz részt, de vannak 4%-ban mentol inszenzitív, de hideg érzékelő rostok is. A TRPA1 is részt vesz a hidegérzékelésében, mely gyulladás esetén érzékeli a káros 15oC alatti hideget. A hidegérzékelésében elsősorban a mentol érzékeny TRPM8 csatorna vesz részt, de vannak 4%-ban mentol inszenzitív, de hideg érzékelő rostok is. A TRPA1 is részt vesz a hidegérzékelésében, mely gyulladás esetén érzékeli a káros 15oC alatti hideget.
Line 28: Line 28:
A mechanikai stimulusokat érzékelő csatornák, mechanizmusok nincsenek teljesen feltárva. Egy fonálféreg (''Caenorhabditis elegans'') receptorait vizsgálták (mec-4 és mec-10) és ezeknek az orthrológjait nézték meg emlősökben, melyek az ASIC-1, -2 és -3 csatornák, amelyek elsősorban savas pH-ra nyílnak, mert proton érzékenyek. Az ő hatásukat nem tudták bebizonyítani, de a fonálférgekben is komplexet képeznek egy somatin-like proteinnel (MEC-2). Ennek az orthrológja (SLP3) viszont, amikor egérben hiányzott, akkor a nem káros fájdalom érzékelésében történtek változások (Wetzel és csapata, 2007), mert ilyenek az alacsony ingerküszöbű Ab és Ad érzőrostokon vannak. Azt, hogy ez is komplexben működik-e, még nem sikerült kideríteni. Egyéb csatornák szerepét is kimutatták, mint a TRPV-2 és -4, melyek inkább az ozmotikus regulációban vesznek részt és a mechanikai érzékenység szempontjából inkább a hyperalgéziában van szerepük. Illetve a TRPA1, ami úgyszint nem elsődleges a mechanikai érzékelésben, és a KNCK-18, ami a szecsuáni bors hatóanyagára (hidroxi-a-sanshool) adott választ, szúró fájdalmat okozott (Bautista és csapata 2008, Bryant és Mezine, 1999, Sugai és csapata, 2005), de valószínűleg ez sem elsődleges. A mechanikai stimulusokat érzékelő csatornák, mechanizmusok nincsenek teljesen feltárva. Egy fonálféreg (''Caenorhabditis elegans'') receptorait vizsgálták (mec-4 és mec-10) és ezeknek az orthrológjait nézték meg emlősökben, melyek az ASIC-1, -2 és -3 csatornák, amik elsősorban savas pH-ra nyílnak, mert proton érzékenyek. Az ő hatásukat nem tudták bebizonyítani, de a fonálférgekben is komplexet képeznek egy somatin-like proteinnel (MEC-2). Ennek az orthrológja (SLP3), mikor egérben hiányzott, a nem káros fájdalom érzékelésében történtek változások (Wetzel és csapata, 2007), mert ilyenek az alacsony ingerküszöbű Ab és Ad érzőrostokon vannak. Azt, hogy ez is komplexben működik-e, még nem sikerült kideríteni. Egyéb csatornák szerepét is kimutatták, mint a TRPV-2 és -4, melyek inkább az ozmotikus regulációban vesznek részt és a mechanikai érzékenység szempontjából elsősorban a hyperalgéziában van szerepük. Illetve a TRPA1, ami úgyszint nem elsődleges a mechanikai érzékelésben. Vizsgálták a KNCK-18 ioncsatornát, ami a szecsuáni bors hatóanyagára (hidroxi-a-sanshool) adott választ, szúró, zsibbadó fájdalmat okozova (Bautista és csapata 2008, Bryant és Mezine, 1999, Sugai és csapata, 2005), de valószínűleg ez sem elsődleges.
Line 30: Line 30:
Kémiai irritációt nagyon sok anyag okoz, vannak közöttük olyanok, amelyek endogén keletkeznek, például egy gyulladásos folyamatban, míg mások kívülről kerülnek be. A legfontosabb ide tartozó receptorok a már említett TRPV-1 (capsaicin) TRPM-8 (mentol) és a legjelentősebb a TRPA1, amelyre nagyon sok anyag hat. Kémiai irritációt nagyon sok anyag okoz, vannak közöttük olyanok, amelyek endogén keletkeznek, például egy gyulladásos folyamatban, míg mások kívülről kerülnek be. A legfontosabb ide tartozó ioncsatornák a már említett TRPV-1 (capsaicin) TRPM-8 (mentol) és a legjelentősebb a TRPA1, amelyre nagyon sok anyag hat.
Line 32: Line 32:
A keletkezett ingerület továbbításában a különböző feszültségfüggő Na+ és K+ csatornáknak kiemelkedő szerepe van, a Ca2+ csatornáknak főleg a neurotranszmitter kibocsátásban van szerepük. Különféle ma is használt analgetikumok célpontjai ezek a csatornák.

A szervezet normális működése szempontjából fontos a fájdalom gátlása, ebben a már említett központi idegrendszeri leszállópályákon kívül a különféle endogén opioidok is részt vesznek. Ők gyulladásos folyamatok során kiszabadulnak különféle immunsejtekből, melyek úgyszint a gyulladásos mediátorok hatására vándorolnak oda, és ilyenkor a receptoraik (MOR, DOR, KOR) is upregulálódnak.
A keletkezett ingerület továbbításában a különböző feszültségfüggő Na+ és K+ csatornáknak kiemelkedő szerepe van, a Ca^2+^ csatornáknak főleg a neurotranszmitter kibocsátásban van szerepük. Különféle ma is használt analgetikumok célpontjai ezek a csatornák.
Line 38: Line 36:
Különféle sérülések, fertőzések folyamán létrejövő gyulladás, ahol rengeteg mediátor szabadul fel, immun sejtekből, endothél sejtekből, keratinocitákból és fibroblastokból. Természetesen az aktivált nociceptorokból is kiszabadulnak különféle mediátorok. Ezek az anyagok, mint neurotranszmitterek, peptidek, citokinek, eikozanoidok extracelluláris proteázok, protonok közvetlenül és közvetetten is hatnak a különféle receptorokra, melyeket az érző idegsejtek expresszálnak. Így mechanikai és hő hiperalgéziát és allodiniát okoznak, elsősorban a TRPV-1-es, TRPA-1-es és ASIC receptorokon keresztül. Különféle sérülések, fertőzések folyamán létrejövő gyulladás, aminek során rengeteg mediátor szabadul fel, immunsejtekből, endothél sejtekből, keratinocitákból és fibroblastokból. Természetesen az aktivált nociceptorokból is kiszabadulnak különféle mediátorok. Ezek az anyagok, mint neurotranszmitterek, peptidek, citokinek, eikozanoidok extracelluláris proteázok, protonok közvetlenül és közvetetten is hatnak a különféle receptorokra, melyeket az érző idegsejtek expresszálnak. Így mechanikai és hő hiperalgéziát és allodiniát okoznak, elsősorban a TRPV-1-es, TRPA-1-es és ASIC receptorokon keresztül.
Line 42: Line 40:
A fájdalom rendkívül fontos szerepet játszik a túlélésben: figyelmeztet minket a komolyabb sérülés veszélyére, vagy ha már megtörtént, a keletkezett kárt a minimumon igyekszik tartatni. Olyan reflexeket és viselkedésformákat generál, amik az egyed túlélését, épségének megőrzését igyekeznek elősegíteni. Ha a sérülés megtörtént, akkor az idegrendszer úgynevezett hiperszenzitivitást hoz létre a sérült szövetben és környékén, mégpedig azért, hogy a sebgyógyulást ne akadályozzák a hozzáérő tárgyak. Ezt nocicpetív fájdalomnak nevezzük.

Ezze
l szemben a fennálló, perzisztens fájdalomnak semmiféle biológiai előnye nincsen számunkra, kizárólag kóros folyamatok eredménye. Ezt nevezzük neuropátiás fájdalomnak. Ez az idegrendszer, az idegsejtek sérüléséből ered, és többféle tünetet okozhat: a szenzoros érzékelés hiányát, égető, vagy kis nyomásra, érintése, szúrásra jelentkező erős fájdalmat, külső hatással nem magyarázható fájdalomrohamokat.
A nocicpetív, azaz védekező fájdalommal szemben a fennálló, perzisztens fájdalomnak semmiféle biológiai előnye nincsen számunkra, kizárólag kóros folyamatok eredménye. Ezt nevezzük neuropátiás fájdalomnak. Ez az idegrendszer, az idegsejtek sérüléséből ered, és többféle tünetet okozhat: a szenzoros érzékelés hiányát, égető, vagy kis nyomásra, érintése, szúrásra jelentkező erős fájdalmat, külső hatással nem magyarázható fájdalomrohamokat.
Line 47: Line 43:
||<tablebgcolor="#eeeeee" tablestyle="float:center;font-size:0.85em;margin:0 0 0 0;"style="padding:0.5em;;text-align:center">{{attachment:fajdalom|A fájdalom típusai|title="A fájdalom típusai"}}<<BR>>'''1.Ábra'''<<BR>>''Hiperalgézia és allodínia''|| ||<tablebgcolor="#eeeeee" tablestyle="float:center;font-size:0.85em;margin:0 0 0 0;    "style="padding:0.5em;    ;text-align:center">{{attachment:fajdalom|A fájdalom típusai|title="A fájdalom típusai"}}<<BR>>'''1.Ábra'''<<BR>>''Hiperalgézia és allodínia'' ||
Line 59: Line 55:
||<tablebgcolor="#eeeeee" tablestyle="float:center;font-size:0.85em;margin:0 0 0 0;"style="padding:0.5em; ;text-align:center">{{attachment:shingles|Övsömör|title="Övsömör"}} <<BR>>'''2. Ábra'''<<BR>>''Az övsömör kialakulása'' || ||<tablebgcolor="#eeeeee" tablestyle="float:center;font-size:0.85em;margin:0 0 0 0;    "style="padding:0.5em;     ;text-align:center">{{attachment:shingles|Övsömör|title="Övsömör"}} <<BR>>'''2. Ábra'''<<BR>>''Az övsömör kialakulása'' ||
Line 66: Line 62:
Például azok a nociceptorok is szerepet játszhatnak benne, amik a sérült területet idegzik be, de ők maguk nem sérültek meg. Kísérletekkel bizonyították, hogy az ép afferensek adrenerg szenzitivitást (Sato és Perl 1991.), és TNFalfára való megnövekedett érzékenységet mutattak (Schafers et al, 2005.). Például azok a nociceptorok is szerepet játszhatnak benne, amik a sérült területet idegzik be, de ők maguk nem sérültek meg. Kísérletekkel bizonyították, hogy az ép afferensek adrenerg szenzitivitást (Sato és Perl 1991.), és TNFalfára való megnövekedett érzékenységet mutattak (Schafers és csapata, 2005.).
Line 84: Line 80:
Bár a neuropátiás fájdalom kezelése napjainkban egészen előrehaladott stádiumban van, a fentiekből is látszik, mennyire bonyolult és összetett az ellene irányuló küzdelem.

A gyulladásos és neuropátiás fájdalom (hiperalgézia); a proinflammatorikus citokinek szerepe

Munkánkban a fájdalom molekuláris és anatómia alapjain át igyekszünk bemutatni a neuropátiás- és röviden a gyulladásos fájdalom mechanizmusait, szabályozásának rendszerét. Ezen felül említésre kerül a neuropátiás fájdalom által leginkább érintett betegség, a diabéteszes neuropátia. Végül a legfontosabb citokinek szerepére térünk ki.



A fájdalom definíciója

A fájdalom rendkívül fontos szerepet játszik a túlélésben: figyelmeztet minket a komolyabb sérülés veszélyére, vagy ha már megtörtént, a keletkezett kárt a minimumon igyekszik tartatni. Olyan reflexeket és viselkedésformákat generál, amik az egyed túlélését, épségének megőrzését igyekeznek elősegíteni. Ha a sérülés megtörtént, akkor az idegrendszer úgynevezett hiperszenzitivitást hoz létre a sérült szövetben és környékén, mégpedig azért, hogy a sebgyógyulást ne akadályozzák a hozzáérő tárgyak. Ezt nocicpetív fájdalomnak nevezzük. Megfigyeltek olyanokat, akik születésüktől fogva képtelenek voltak érzékelni a fájdalmat, és ez ahhoz vezetett, hogy a különféle stimulusokra adott válasz hiányában szöveti és egyéb károsodást szenvedtek. Azonban lehet jó is, ha nem, vagy kevésbé érzünk fájdalmat, például stresszhelyzetben, amikor a fájdalom hátráltatna a menekülésben. A krónikus fájdalom azonban gyakran nem védő szerepet lát el, hanem funkció nélkül keseríti meg az életét az embereknek: sokszor kínzó, meg nem szűnő fájdalomként jelentkezik azoknál, akik például arthritisben, vagy csontrákban szenvednek.


A fájdalom mechanizmusai

A fájdalom periférián primer neuronok által szállítódik a központi idegrendszerbe, ahol tudatosul, és valamilyen válaszreakciót alakít ki. Az idegsejteket nociceptoroknak nevezzük. Azoknak, amelyek a test különböző részeiről szállítják a fájdalmat, testük a dorzális ganglionokban (DRG) helyeződik, amelyek pedig az arc különböző részeiről, a trigeminus ganglionjában. A rostokat két nagy csoportba tudjuk osztani, egyik az A rostok, amelyeket tovább osztva Ad és Ab rostokat tudunk megkülönböztetni.

Az Ad rostok közepes átmérőjűek és myelináltak, káros stimulusokat érzékelnek, ők a fájdalom első érzékelői, utána kapcsolódnak be a C rostok. Ezen kívül a primer, azaz a kis helyen lokalizált fájdalmat érzékelik ezek. Több típusa van: amely hőt és mechanikai ingert is érzékel, illetve, ami csak hőt, és ami csak mechanikai ingert. Azon Ad rosttípus, amely hő és mechanikai ingert is érzékel, két csoportra osztható. Az első, amely ingerküszöbe alacsony a mechanikai hatásokra, így ez a mechanikai fájdalom első érzékelője. Magas ingerküszöbe van a hőre (>50oC), de ha a fájdalom stimulusa hosszan fennáll, akkor ez csökken. A második típus alacsony ingerküszöbbel rendelkezik hőhatásokra, de mechanikaiakra magassal; azaz ez az, ami hőre gyorsan akut fájdalmat alakít ki.

Az Ab rostok nagyobb átmérőjűek és myelinizáltak, ezért gyorsabbak az Ad rostoknál. Az ő feladatuk a nem káros stimulusokat érzékelni. A periférián lévő nem neuron érző egységektől (Merkel-féle tapintó test például) származó jelet a központba szállítják.

A C rostok nem myelinizáltak, kis átmérőjűek, így jóval lassabban szállítják az ingerületet, mint az A rostok. Általában polimodálisak, azaz több féle stimulusra is érzékeny egy rost: van, amely hőt és mechanikai ingert, van, amely mechanikai ingert és hideget, és van, amely mechanikai ingert, hideget és meleget is. Van olyan típus, amely csak egy féle stimulusra érzékeny, ilyen a hőérzékeny C rost, ami a C rostok 10%-át teszi ki. Egy különleges típusa a C rostoknak az ún. „silent” rost, ami mechanikai és hő hatásokra is érzéketlen, mindaddig, amíg különféle gyulladásos mediátorok nem érzékenyítik.

A rostok között óriási heterogenitás figyelhető meg, ez főleg a C rostokra jellemző, ahol egy peptiderg és nem peptiderg populációt lehet megfigyelni. A peptiderg populáció különféle neuropeptideket, Substance-P-t és CGRP-t (calcitonin-gene-related peptid) tud kibocsátani, a nem peptiderg populáció különféle receptorokat expresszál. Az érzőrostok a periférián felrostozódnak és myielinhüvelyüktől megválva kisebb (A rostok) és nagyobb (C rostok) részt beidegeznek. Az neuronok a centrális terminusukon és a perifériás terminusukon is ki tudják juttatni a sejttestükben szekretált anyagokat, így CGRP-t és Substance-P-t is, ami, ha a periférián jut ki a sejtből, akkor vazodilatációval és különféle fehérjék extravazációjával neurogén gyulladáshoz vezet.

43oC-on határozták meg a káros hőt, mert ez vált ki fájdalmat a C nociceptorokon és Ad hő és mechanikai érzékeny II-es típusú nocicpetor esetében. Ez a capsaicin érzékeny TRPV-1 ioncsatorna ingerküszöbe is, mely az A rostokon és a csak hőérzékeny C rostokon található. Vannak egyéb csatornák is, mint a TRPV-2, melyről azt gondolták, hogy a C rostokon felelős a hőérzékelésért, de ez az elmélet megdőlni látszik.

A hidegérzékelésében elsősorban a mentol érzékeny TRPM8 csatorna vesz részt, de vannak 4%-ban mentol inszenzitív, de hideg érzékelő rostok is. A TRPA1 is részt vesz a hidegérzékelésében, mely gyulladás esetén érzékeli a káros 15oC alatti hideget.

A mechanikai stimulusokat érzékelő csatornák, mechanizmusok nincsenek teljesen feltárva. Egy fonálféreg (Caenorhabditis elegans) receptorait vizsgálták (mec-4 és mec-10) és ezeknek az orthrológjait nézték meg emlősökben, melyek az ASIC-1, -2 és -3 csatornák, amik elsősorban savas pH-ra nyílnak, mert proton érzékenyek. Az ő hatásukat nem tudták bebizonyítani, de a fonálférgekben is komplexet képeznek egy somatin-like proteinnel (MEC-2). Ennek az orthrológja (SLP3), mikor egérben hiányzott, a nem káros fájdalom érzékelésében történtek változások (Wetzel és csapata, 2007), mert ilyenek az alacsony ingerküszöbű Ab és Ad érzőrostokon vannak. Azt, hogy ez is komplexben működik-e, még nem sikerült kideríteni. Egyéb csatornák szerepét is kimutatták, mint a TRPV-2 és -4, melyek inkább az ozmotikus regulációban vesznek részt és a mechanikai érzékenység szempontjából elsősorban a hyperalgéziában van szerepük. Illetve a TRPA1, ami úgyszint nem elsődleges a mechanikai érzékelésben. Vizsgálták a KNCK-18 ioncsatornát, ami a szecsuáni bors hatóanyagára (hidroxi-a-sanshool) adott választ, szúró, zsibbadó fájdalmat okozova (Bautista és csapata 2008, Bryant és Mezine, 1999, Sugai és csapata, 2005), de valószínűleg ez sem elsődleges.

Kémiai irritációt nagyon sok anyag okoz, vannak közöttük olyanok, amelyek endogén keletkeznek, például egy gyulladásos folyamatban, míg mások kívülről kerülnek be. A legfontosabb ide tartozó ioncsatornák a már említett TRPV-1 (capsaicin) TRPM-8 (mentol) és a legjelentősebb a TRPA1, amelyre nagyon sok anyag hat.

A keletkezett ingerület továbbításában a különböző feszültségfüggő Na+ és K+ csatornáknak kiemelkedő szerepe van, a Ca2+ csatornáknak főleg a neurotranszmitter kibocsátásban van szerepük. Különféle ma is használt analgetikumok célpontjai ezek a csatornák.


A gyulladásos fájdalom

Különféle sérülések, fertőzések folyamán létrejövő gyulladás, aminek során rengeteg mediátor szabadul fel, immunsejtekből, endothél sejtekből, keratinocitákból és fibroblastokból. Természetesen az aktivált nociceptorokból is kiszabadulnak különféle mediátorok. Ezek az anyagok, mint neurotranszmitterek, peptidek, citokinek, eikozanoidok extracelluláris proteázok, protonok közvetlenül és közvetetten is hatnak a különféle receptorokra, melyeket az érző idegsejtek expresszálnak. Így mechanikai és hő hiperalgéziát és allodiniát okoznak, elsősorban a TRPV-1-es, TRPA-1-es és ASIC receptorokon keresztül.


A neuropátiás fájdalom

A nocicpetív, azaz védekező fájdalommal szemben a fennálló, perzisztens fájdalomnak semmiféle biológiai előnye nincsen számunkra, kizárólag kóros folyamatok eredménye. Ezt nevezzük neuropátiás fájdalomnak. Ez az idegrendszer, az idegsejtek sérüléséből ered, és többféle tünetet okozhat: a szenzoros érzékelés hiányát, égető, vagy kis nyomásra, érintése, szúrásra jelentkező erős fájdalmat, külső hatással nem magyarázható fájdalomrohamokat.

Hiperalgéziának nevezük, amikor káros stimulusra a szokásosnál erősebb érzet alakul ki. Allodíniának pedig hogyha a stimulus alapvetően nem káros, de mégis fájdalmat generál.

A fájdalom típusai
1.Ábra
Hiperalgézia és allodínia

Neuropátiás fájdalmat többféle betegség is okozhat, azonban nehéz beazonosítani a fájdalom alapján az okot. Nem mindegyik betegnél lép fel a neuropátiás fájdalom, és akiknél fellép, azoknál sem ugyanúgy. Ugyanazokat a tüneteket okozhatja más mechanzimus, vagy ugyanaz a mechanizmus okozhat más-más tüneteket, de egy betegnél akár több mechanizmus is közrejátszhat.

A legismertebb betegség talán a diabéteszes neuropátia: az érintettekben égető fájdalmat okoz, ami általában a lábfejben keletkezik. Erről később bővebben lesz szó.

Talán kevésbé ismert a „Tic douloureux” nevű betegség, amit neveznek tigeminális neuralgiának is. Fájdalomrohamokat okoz az arc különböző területein. Oka az ideg agyba való belépésénél való megnyomódása, ami demielinizációhoz vezet. Okozhatja például egy megduzzadt vérér. Ezeknél a betegeknél az ún. „trigger zóna” érintése váltja ki a fájdalomrohamokat.

Fontos megemlíteni még a posztherpetikus neuralgiát is, ami az övsömör (herpes zoster) komplikációjaként léphet fel. A dorsalis gyökér ganglionja fertőződik, és a vírus az idegsejtekben terjedve a bőrhöz jut, ahol fájdalmas hólyagokat idéz elő. Ezek ugyan elmúlnak, de posztherpetikus neuralgia esetén megmarad a neuropátiás fájdalom az érintett területen.

Övsömör
2. Ábra
Az övsömör kialakulása

A neuropátiás fájdalom kialakulásának nagyon sok oka, mechanizmusa lehet. Egyik ezek közül az afferens ideg sérülése. Idegi sérülés során ugyanis neuróma (idegdaganat) keletkezik, ami vezethet spontán aktivitáshoz vagy ektópikus érzékenységhez különféle stimulusokra (Blumberg és Janig, 1984.) Azonban más vizsgálatok szerint nem feltétlenül szükségesek a neuropátiás fájdalomhoz a sérült idegből érkező jelek.

Például azok a nociceptorok is szerepet játszhatnak benne, amik a sérült területet idegzik be, de ők maguk nem sérültek meg. Kísérletekkel bizonyították, hogy az ép afferensek adrenerg szenzitivitást (Sato és Perl 1991.), és TNFalfára való megnövekedett érzékenységet mutattak (Schafers és csapata, 2005.).

Fontos szerepük van még a növekedési (trófikus) faktoroknak is, mert nagy befolyásuk van a szenzoros és motoros rostokra egyaránt. Ha sérül az ideg, megváltozik a termelődésük. Az NGF (neuron growth factor) hő hiperalgéziát alakít ki. Idegi sérülés során termelődik, hiszen feladata az idegek regenerációja – azonban ha már képződött neuróma, akkor ez megakadályozza az NGF hozzáférését a sejtekhez. Ezáltal a felhalmozódott trófikus faktor hiperszenzitivizálhatja a többi, ép sejtet.

Előfordulhat, hogy a sérült axon nem tudja közvetíteni a frissen termelt jelátviteli fehérjéket, és ezek a felhalmozódás miatt korán expresszálódnak, ez okozhat ektópikus aktivitást.

A nátrium csatornák közül néhány (az 1.3, 1.7, 1.8 és 1.9) részt vesz a neuropátiás fájdalom kialakításában. Ezek jelen vannak a DRG-ben (dorsal root ganglia), részt vesznek a nociceptorok irányításában. Kóros esetben ezekben csökkenhet a küszöbérték, ezért kisebb stimulusra kelthetnek akciós potenciált, így aktiválva a fájdalomérző rostokat hiperszenzitivizáció esetén.

A perifériáról érkező ingerületet normális esetben különféle mechanizmusok szabályozzák. Például ezek közé tartozik a glutamát ürítésének gátlása mű-opioid receptorok által. Kísérletekkel bizonyították, hogy ezek a receptorok downregulálódnak idegi sérülés következtében (Kohno és csapata, 2005.) Ez a centrális szenzitizáció egyik lehetséges útja.

Ide tartozik még például a kalcium csatornák upregulációja is a fájdalomérzők központi végződésén, és mivel a kalcium jel miatt ürülnek a neurotranszmitterek, ezért megnövekedett kalcium beáramlás fokozott ürítéshez vezet (Li és csapata, 2004.)

A kalcium beáramlás azonban posztszinaptikusan depolarizációhoz vezet. Ez is része lehet a centrális szenzitizációnak, például ha a substance-P neuropeptid hatására a glutamát függő NMDA csatornák kinyílnak, és így a kalcium nem csupán az AMPA csatornákon át tud érkezni. Ez egy hosszú távú érzékenyítési folyamathoz vezet, ami hasonló az agyban létrejövő Long Term Potentiation-höz (LTP).

Szenzitizációhoz vezethet a különféle gátló folyamatok megszűnése is, például ha kevesebb gátló receptor expresszálódik az idegsejteken. Ez bizonyítottan megtörténhet idegi sérülés esetén (Kohno és csapata, 2005.).

Sajnos visszafordíthatatlan folyamat, ha a gátló GABAerg interneuronok szelektív apoptózisa lép fel (Moore és csapata, 2002.). Ekkor a perifériás terápia már egészen biztosan sikertelen lesz.

Bár a neuropátiás fájdalom kezelése napjainkban egészen előrehaladott stádiumban van, a fentiekből is látszik, mennyire bonyolult és összetett az ellene irányuló küzdelem.


A diabéteszes neuropátia

A proinflammatorikus citokinek

Források

Ábrák

hyperalgesia_hun (last edited 2016-05-06 14:39:40 by C5IV6I)